Nyt menee hermo.. Eli olen siis 26 vuotias nainen ja lapsena minulla alkoi vanhempieni mukaan ilmetä änkytystä. Jälkeenpäin olen ajatellut, että kyse oli vaan varmaankin ihan normaalista puheen takeltelusta, johon kiinnitettiin liikaa huomiota ja siitä muodostui kammo minulle. Kävin joskus puheterapiassakin mutta olin hyvin nuori enkä tiedä oliko siitä minulle apua. Änkytykseni ei tule esille juurikaan ulkopuolisille, koska välttelen tiettyjä tilanteita ja sanoja. En ole puhunut asiasta juuri kenellekään, vaikka änkytys ja sen pelko rajoittavat elämääni jo melko paljon. Ei mene varmaan tuntiakaan päivässä, etten vaivaisi asialla päätäni ja monesti pelkään jo viikkoja etukäteen joitain tiettyjä sosiaalisia tilanteita ja ETENKIN puhelinsoittoja, joita yritän välttää mahdollisimman paljon, koska silloin ongelma ilmenee pahiten. Pelko aiheuttaa minulle jo fyysisiäkin oireita, kuten vatsavaivoja. Onko muita änkyttäjiä? Mistä ongelmaani olisi apua? Ainoastaan puheterapiastako?
Änkytys ja jännitys
3
999
Vastaukset
- kuulehan
sie, ei oo mitään välii vaikka änkytät. Ei mitään välii. Siin sit änkytät niin kauan kun saat asiat hoidetuks ja tuut ymmärretyks. Joskus se helpottaa.. ainakin siinä vaiheessa kun oot hyväksynyt itses ja sen tosiasian et aina tulee oleen niitä kusipäitä jotka vaatii täydellisyyttä tajuamatta ettei sellaista olekaan.
- ****
Änkytykseni ilmenee niin, etten saa kaikkia sanoja aina sanottua ja se vaikeuttaa hyvin paljon esim. puhelimessa oloa. Tähän asti olen melko ongelmitta saanut asiani hoidettua, mutta pahinta on tämä mieletön paniikki mikä iskee kun tiedän joutuvani vaikka soittamaan johonkin vieraammalle tai hoitamaan muuten jonkun asian. Päällepäin tämä ei juurikaan näy, mutta ahdistaa mieltäni aiheuttaen jokapäiväisen huolen ja pahan mielen.
Välillä on ollut pahempia kausia, mutta nyt taas mistään ei tuu mitään. Änkytys vaikeuttaa elämääni kaikilla elämänalueilla vaikuttaen vahvasti myös esim. ammatinvalintaani ja siihen, mitä työtä pystyn tekemään.
- Elamanongelm
Jännittäminen ja änkytys on valitettavasti munkin arkipäivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961589
- 741394
- 501317
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041208- 531196
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9955- 36817
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41725