80 000 mielenosoittajaa. Taitaa tulla kovat veromätkyt suomalaisille.
Finvera kusessa
Botnia Ja Lehtomäki
3369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jopa 80 000 osoitti mieltään Botnian tehdasta vastaan
( 1.5. 14:13 )
Kymmenettuhannet ihmiset ovat osoittaneet mieltään Metsä-Botnian ja espanjalaisen Encen sellutehdashankkeita vastaan argentiinalaisessa Gualeguyachun kaupungissa. Järjestäjät arvioivat eilen jopa 80 000 ihmisen osallistuneen mielenosoitusmarssiin, joka järjestettiin sellutehtaiden vastustamisen yksivuotispäivän kunniaksi.
Gualeguyachun kaupungin asukkaat ja ympäristöaktivistit marssivat sillalle, joka johtaa Uruguayn puolella sijaitsevaan Fray Bentosin kaupunkiin. Mielenosoittajat vastustavat Fray Bentosiin rakenteilla olevia Botnian ja Encen sellutehtaita, koska he uskovat niiden saastuttavan kaupunkien läpi virtaavan Uruguay-rajajoen ja alueen ilman.
Useita tunteja kestäneen marssin päätteeksi luetussa julkilausumassa tuomittiin sellutehtaiden rakentaminen ja vaadittiin, etteivät Suomen ja Espanjan hallitukset tai kansainväliset rahoituslaitokset rahoittaisi Botnian ja Encen tehdashankkeita. (STT)
Tulosta Postita
Guatemala kansallisti energiateollisuuden.
globalisaatiolle!!
Yritys tekee investointipäätöksen ja rahoittaja rahoittaa vakuuksia vastaa sellutehtaan (pääasiassa Nordea ja Calyon). Viivästyksiähän aina tulee rakentamisessa, mutta tämähän on jo ennen kuulumatonta. Saa nähdä, onko hankkeen puuhamiehillä myöhästyneen aikataulun vuoksi rehellisyyttä itseään kohtaan sen verran että eroavat tehtävistään. Kun sellutehdas valmistuu tulisi toimitusjohtajasta ja yhtiön hallituksesta alkaen päitä pudota. Epäilen kuitenkin vastuunotto kykyä.
Jos MetsäBotnian hallitus ja toimiva johto ovat epäonnistuneet hankkeen strategisessa suunnittelussa, niin johtopäätöksiä saavat omasta toiminnasta tulisi tehdä. Onko kompetenssiä tarkastella asioita kaikkien osapuolten kannalta riittävästi. Jos sellutehdas rakennetaan valtioiden rajalle vesistön ääreen niin tyhmempikin strategi ymmärtää että paikalliset vastustavat jos hankkeesta ei itselle ole taloudellistä hyötyä, pelkästään ympäristöriskiä. Ihme h-moilasia siellä Botnian johdossa.