Ihmeellinen

omatunto!

Olen havainnut tämänkin palstan keskusteluissa, että vl-uskovaiset tarvitsevat omaatuntoaan vain Pyhän Hengen jatkona.
SRK:n ja vl-puhujien "rakkauden neuvojen" kohdalla ihmisen omallatunnolla ei ole merkitystä. Niiden neuvojen noudattaminen on Pyhän Hengen, ei omantunnon asia.
Vasta sitten, kun on kysymys teoista, joita SRK ja vl-puhujat eivät ole synnillistäneet, voidaan kuunnella omaatuntoa. On mielestäni aika merkillinen asia.

7

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelen itsekin

      On se niin mystinen usko tämä vanhoillislestadiolaisuus, ettei sitä tavallinen ihminen oikein käsitä. Kukaan ei näihin kysymyksiin osanne vastata. Lestojen vakiovastaus näihin ihmettelyihin on kehotus tulla seuroihin, siellä kaikki kirkastuu.
      Olen senkin kokeillut, mutta ei asiat ole sielläkään valaistuneet.

    • Jumalaa!

      He palvovat saarnamiehiä, SRK:ta, Ry:n johtokuntaa, naapureita, uskon"ystäviä"... Omatunnolla ei ole vl-uskossa sijaa, kun SRK määrää synnit ja säännöt, paikallisten vahtiessa niiden noudattamista.

      Vanhoillislestadiolaisuus on tyypillinen tekojen uskonto, jossa tekemiset ja tekemättä jättämiset oikeuttavat autuuteen.

      • Lestadiolaiset kuvittelevat olevansa hurskaita kun uskovat muka Jeesukseen, mutta tosiasia on se, että tällä palstalla suurin osa on tekopyhiä keinottelijoita. Niin on myös lestadiolaisten perheiden keskuudessa. vl-nuoret ovat yleensä pahimpia kiusaajia, kiroilijoita ja päihteiden käyttäjiä. Vanhemmilla pitäisi asennoitua paremmin. Ainoa oikea mihin vl pohjimmiltaan uskoo on peilikuva.


      • sivusta seuraavainen
        AA-kerholainen kirjoitti:

        Lestadiolaiset kuvittelevat olevansa hurskaita kun uskovat muka Jeesukseen, mutta tosiasia on se, että tällä palstalla suurin osa on tekopyhiä keinottelijoita. Niin on myös lestadiolaisten perheiden keskuudessa. vl-nuoret ovat yleensä pahimpia kiusaajia, kiroilijoita ja päihteiden käyttäjiä. Vanhemmilla pitäisi asennoitua paremmin. Ainoa oikea mihin vl pohjimmiltaan uskoo on peilikuva.

        Siehän puhut nyt ihan pehmoisia, kerholainen! Siis tuo väite, mitä sanot vl-nuorista pahimpina päihteiden käyttäjinä, kiroilijoina ja kiusaajina :D

        Vaikka vl-uskovaiset nuoret ovat erehtyväisiä ihmisiä siinä missä muutkin, niin en kyllä menisi ihan noin sanomaan. Oliko tuo nyt se kuuluisa täydellisen tietämättömyyden syvä rintaääni?


    • HILJAA

      jos ei tunne asiaa ja kysyä kun on kysyttävää eikä olla äänessä ja vastata kun ei ole kysyttykkään.

      • on kuin kysymys

        Josko sinulla olisi antaa ihmettelijälle vastaus, niin ehkei tarvitsisi ihmetellä?


      • polut
        on kuin kysymys kirjoitti:

        Josko sinulla olisi antaa ihmettelijälle vastaus, niin ehkei tarvitsisi ihmetellä?

        On teille liian suoria. Ihmetys ei tule koskaan loppumaankaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe