Olipa tänään mieletön siivo Hupisaarilla ja Ainolan puistossa. Eikö puhe ollut niin, että jokainen siivoaa omat roskansa, jos menet vappua juhlimaan jonnekin. Eipä todellakaan siltä näyttänyt. Kyllä oli todellinen kaaos puistossa. Pitäisi olla itsestään selvyys se, että jos menet jonnekin likaamaan paikkoja myös itse siivoat jälkesi. Aivan kuin oletettaisiin, että yhteiskuntahan sotkut siivoo.
Olipa siivo Ainolan puistossa
ohikulkija78937483984
3686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näin se konkreettisesti näkyy kansakunnan rappio.
Ylioppilaat humalassa, räkä poskella, lakki likaisena, kiroillaan ja käytöstavat hukassa.
Kukaan ei välitä ympäristöstä eikä mistään mitään.
Mitä seuraavaksi?
aivan tahallista "muka luvallista" sotkemista. Kun on muovipussi kerran mukana kaljan ja muun kantamiseen, miksei siihen voi ne roskatkin kerätä ja viedä roskiin. Nyt heitetään roskat laajalle säteelle ja muovipussit perään.
Samojen ihmisten pitäisi koota jätteensä pois eikä naureskellen teettää siivoojille moinen sotku.
Roskasakkia, jotka pilasivat siistienkin juhlijoiden päivää puhumattakaan seuraavan päivän kävelijöiden siellä pullonsirujen seassa ja roskien ympäröimänä.
Juhlan järjestäjät itse keräämään!
Tulemme naureskellen kännissä katsomaan mielellämme.
Teekkarit ovat perinteisesti siivonneet alueet, joita on käytetty heidän tempauksissaan. Oulun kaupunki on tästä innostuneena jopa yrittänyt pistää kaikki sotkut Linnasaaresta ym. alueilta heidän siivottavakseen, mikä on ihan naurettavaa. Joten jokaiselle myös vastuuta siivosta käyttäytymisestä.