Mitäs sijaistoimintoja/uusia addiktioita palstalaiset ovat kehitelleet juomisen tilalle. Aikaahan jää runsain mitoin juomiselta...Itse en ole vielä keksinyt muuta kuin työnteon lisäämisen ja pitkät kävelylenkit.
Sijaistoiminnot
PerttiPersoona
52424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juomisen tilalle oli ehdottomasti keksittävä jotakin. Itselläni työ ja ulkoilu lisääntyivät huomattavasti.
Muuten, oletko yrittäjä?
Ihan freelance-hommia teen. Kyllä tuo ulkoilu varmaan onkin ihan ykköspäästä niitä hyviä sijaistoimintoja, hyvä kelata asioita samalla. Alkoholinkäytön lopettaminen ei edes lihota niinkuin voi käydä tupakoinnin lopettajalle.
Minä raitistuin ja pian aloinkin liehitellä naapurin kaunista vaimoa.
Sen voin sanoa kaikille raitistuneille alkoholisteille, että elekää missään nimessä rakastuko vieraaseen henkilöön, ainakaan viiteentoista ekaan vuoteen!
AA:ssa toimisen. Olen käynyt työreissuillani eri puolilla Suomea monenlaisissa ryhmissä ja tavannut paljon ihmisiä, joilta olen saanut aina jotain ajatuksia herättävää. Sadoista tapaamistani on sitten seuloutunut muutamia hyviä ystäviä. Joskus on ollut lämmin tunne, kun on tavannut palaverissa liike- tai muun tuttavan samoilla asioilla. Raittiina on aikaa riittänyt myös harrastuksiin ja luottamustoimiin, joista en sen enempää. Työntekoa olen ajoittain lisännyt, ajoittain vähentänyt.
Seksi, seksi, seksi. Vaikka ethän sinä napavaikun nysvääjä sellaisesta mitään taida ymmärtääkään.