Maailman paskin organisaatio

Kyllästynyt pelleilyyn...

Tämän joukkueen organisaatio "yllättää" aina negatiivisella tavalla!!!

1. Harkimo, vihattu mies, joka ITSE ei tiedä jääkiekosta mitään...
2. Joukkue "matkii" HIFK:ta monessa asiassa, esim. kaukalon kavennus, fanit päätyyn, kannatuslaulut, toimiva valmennuskuvio jne.
3. Pelaajien ryöstöt (esim. Hirso ja Riksman - löivät todella läpi viime kaudella ja nyt Jokereihin - EI luoja!!!)
4. Miten pelaajat viitsivät mennä tähän organisaatioon, vaikka olisikin isompi tilipussi, kun tietävät miten läpimätä paska se organisaatio on. Mediassa annetaan ymmärtää muuta, mutta tosiasia on toinen.
5. Viime kausi osoitti tämän jo suurellekin yleisölle. Siitä tulikin mieleen se, että miten vielä viime kauden jälkeen sinne joku menee.
6. Niin on teillä yks hyvä juttu meinaan valmentaja, joka on sentäs vähän rajumpi kuin joukkue, mutta sekin HIFK:sta saatana. Jukka Jaloseen verrattuna tosin kaikki valmentajat ovat äijiä.

Lopuksi karu fakta. HPK vei mestaruuden natinoiden avulla. HIFK:ta ja Ässiä vastaan sellaiset natinat että vieläkin soi korvissa. Kunnon itkupilli, tosin joukkue samanlainen kuin valmentaja. Nielikäisen ollessa sivussa, tais kovin äijä olla joku rotta Louhi ja yllätys yllätys sekin Jokereihin - ärsyttävä pelaaja joka pitäisi ajaa kylmäksi ekassa vaihdossa. No Jere hoitaa tämän ekassa paikallispelissä!!!

Kauhuskenaario ens kaudelle että Shedden floppaa siellä ja ostatte Franciksen HIFK:lta!!!

Tämä organisaatio pitäisi lopettaa niinkuin pörssikin. Kaksi pahaa saataisiin samalla kerralla alas. Suomessa olisi tyytyväisemmät jääkiekon seuraajat ja tavalliset kansalaiset, joille pörssi on kirosana niinkuin mulle, mutta suurin kirosana on minulle ja monelle muulle sana Jokerit!!!

15

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • narri nauraa..... hähä!

      todella , todella hyvältä sun katkeruus....

      Oih oih oih oih....

      Hjallis on ÄIJÄ!!

      Hannes Hyvösen sanoin: Jokerit on huippu organisaatio ja olosuhteet on huippuluokkaa.

      Tämän takia moni pelaajaa myös teidän Hirschovits (oho.. nyt Hirso on meidän OMA-POIKA)
      tahtoo Jokereihin.

      Organisaatio on huippuluokaa samoin olosuhteet.

      Doug Shedden!!! Kim "HIRSO" Hirschovits!!! OMAT POJAT!!

      KIITOS HIFK NÄISTÄ HERROISTA!!

      OTAMME HEIDÄT ILOLLA VASTAAN!!


      Muista myös Hifk-pojat myös tämä:


      HELSINGIN JOKERIT

      1992 SM-KULTAA
      1993
      1994 SM-KULTAA
      1995 EUROOPANMESTARUUS, SM-HOPEAA
      1996 EUROOPANMESTARUUS, SM-KULTAA
      1997 SM-KULTAA
      1998 SM-PRONSSIA
      1999
      2000 SM-HOPEAA
      2001
      2002 SM-KULTAA
      2003 EUROOPANMESTARUUS
      2004
      2005 SM-HOPEAA
      2006
      2007 ?


      HIFK 1992-2006 1 sm-kulta- 0 euroopanmestaruutta-1 sm-hopea- 2 sm-pronssia.


      Jokerit siis 1992-2006 5 SM-KULTAA- 3 EUROOPANMESTARUUTTA- 3 SM- HOPEAA- 1 SM-PRONSSI

      • Heh.....heh

        Loppusijotus 7. onneks olkoon


      • ygui
        Heh.....heh kirjoitti:

        Loppusijotus 7. onneks olkoon

        On se ifk:kin 7. sijoitunut..


      • NUB

        TOSSA OLI KOVIA JOUKKUEITA JA SITTE 1999-2000 TULI HOPEAA...JOKEREISSA EI OLE MUUTA VIKAA KUIN SE KUIN SEN MEDIAKESKEISYYS


    • kysymys:

      Minkä ihmeen takia HIFK ei sitten menesty? Siis paremmin kuin esim. Jokerit.

    • vastaukset

      1. Harkimo tietää ainakin sen miten homman taloutta pyöritetään. Jokereissa hommaa ei maksateta esim. johtokunnan jäsenillä (kuten "eräässä" joukkueessa).
      2. Kas kun ei matki maalintekoa, samaa peliä pelataan (Jokerit vaan menestyy siinä paremmin)
      3. Suomeksi sanotaa pelaajasiirrot. Käytäntö lienee normaalia (=sallittua) toimintaa. (HIFKssa pelaajat toki siirtyvät normaalisti johonkin parantolaan tai hautuumaalle, maajoukkueeseen ei näytä olevan liikennettä)
      4. Eiköhän pelaajat tiedä sen paremmin kuin media.
      5. Sitä sopii ihmetellä, ei ole tainnut kukaan kysyä sinulta neuvoa.
      6. Siis Shedden HIFK:n kasvatti, vai joku HIFK:n löytö? Tai muuten omaisuutta. Jalonen poikkeaa muista valmentajista siinä, että on hallitsevan mestarijoukkueen valmentaja.

      Lopuksi karu fakta.
      Missäs joukkueessa se pillitys alkoi kun pilli (=summeri) soi viimeisen kerran?

    • futari2

      Onpa asiallinen kirjoitus. Pelaajanryöstö lienee verrattavissa morsiamen ryöstöön. :)

    • 1. Harkimo, vihattu mies, joka ITSE ei tiedä jääkiekosta mitään...
      Vastaväite: Harkimo on seurajohtajana uranuurtaja ja pioneeri, jonka toimintaa on matkittu kaikissa muissa seuroissa HIFK:ta myöten. Tiestysti menestys ei ole viime kausina ollut ihan odotettua, mutta sekin osin johtunee siitä, että harkimo itse on delegoinut seurajohtamista muille. Mielenkiintoista on myös Jokereiden menestys sen jälkeen kun Leena Harkimo siirtyi hoitamaan isomman organisaation asioita.

      2. Joukkue "matkii" HIFK:ta monessa asiassa, esim. kaukalon kavennus, fanit päätyyn, kannatuslaulut, toimiva valmennuskuvio jne.
      - HIFK:n fanitoiminta omaa pitkät perinteet ja niistä on aiheestakin otettu mallia. Ei pelkästään Jokeri-leirissä.

      3. Pelaajien ryöstöt (esim. Hirso ja Riksman - löivät todella läpi viime kaudella ja nyt Jokereihin - EI luoja!!!)
      - On aika tekopyhää toimintaa jos HIFH:n leiristä valitetaan pelaajien värväämisestä, sillä HIFK on harrastanut tätä ryöstöviljelyä sen mitä minä muistan. On turha ruikuttaa jos muut joukkueet oppivat talon tavoille vai onko värvääminen joku HIFK:n yksinoikeus?

      4. Miten pelaajat viitsivät mennä tähän organisaatioon, vaikka olisikin isompi tilipussi, kun tietävät miten läpimätä paska se organisaatio on. Mediassa annetaan ymmärtää muuta, mutta tosiasia on toinen.
      - Pelaajat ovat ammattilaisia, palkka ja työympäristö ovat millä tahansa alalla keskeisiä tekijöitä työpaikkaa valitessa.

      5. Viime kausi osoitti tämän jo suurellekin yleisölle. Siitä tulikin mieleen se, että miten vielä viime kauden jälkeen sinne joku menee.
      - Jokereilla ei ole muuta suuntaa kuin ylöspäin viime kaudesta. On fiksua siirtyä seuraan, joka lähtee ylöspäin.

      6. Niin on teillä yks hyvä juttu meinaan valmentaja, joka on sentäs vähän rajumpi kuin joukkue, mutta sekin HIFK:sta saatana. Jukka Jaloseen verrattuna tosin kaikki valmentajat ovat äijiä.
      - Viime kaudella Sheddenillä oli nuori ja nälkäinen joukkue, joka pelasi kauden yläkanttiin. Mielenkiintoista nähdä miten sama onnistuu nimekkäämmällä ryhmällä.

      Niin yhdessä ja erikseen, on aina syytä kunnioittaa vastustajaa. Siitä ei tarvitse pitää, mutta arvostaa täytyy. Jos vastustaja on paska ja voittaa omat suosikit, niin sehän tarkoittaa, että oma joukkue on alle paskan.

      • Laura1

        Siinäpä oli hyvä kirjoitus. Voi vaan olla niin, että osa porukasta ei ole tarpeeksi kehittyneet älyllisesti, että kykenisivät näkemään asioita tuoltakin kantilta. Hifk:n porukka tarvitsee kyllä ny jostain todellisen silmienavaajan. Itseäni suivaannutti sen verran, että kävin osaltani siellä parit sanat sanomassa.Varmastikin ihan turhaan.


      • Ei taida kaikki Jokereista ...

        Tässä oli hyviä perusteluja, mutta ne eivät tarkoita sitä että asiat olisivat oikeasti noin. Miksi olisin katkera menneen kauden jälkeen - tämä organisaatio toimii samalla tavalla aina, seuran edellisen kauden menestyksestä riippumatta. Muiden vastaukset minun antamaani kritiikkiin olivat sitten ihan samaa pas...kuin koko organisaation toiminta. Tähän oli jo aihetta vastata, mutta eihän sille mitään voi että jokereiden kannattajat ovat esim. keskimääräistä "tyhmempiä" kuin esim. HIFK:n kannattajat. Kaikkien joukkueiden kannattajista löytyy idiootteja, mutta suhteessa niitä on Jokereilla enemmän kuin HIFK:lla. Olen kuullut tätä samaa myös ihan ulkopuolisilta tahoilta, että Jokeri -kannattajien käytös on yleislinjaltaan huonompaa kuin HIFK -kannattajien.

        PS Taisivat vastaajat olla kaikki Jokerikannattajia. Olisi hyvä että vastauksia tulisi ihan ulkopuolelta niin näkisitte että ihmiset ovat oikeasti aika paljon minun linjoillani.


    • $Gold Dollar$

      ...Harkimon leikkikalu, josta tunnearvo on hävinnyt jo 10 vuotta sitten.

      Mutta niinpä se taitaa olla joka urheilulajissa huipputasolla, että puhdas urheilullisuus on jäänyt markkinatalouden jalkoihin.

      Jokerit on hyvä esimerkki tämän päivän pörssiyhtiöstä, jossa "tavalliselle tallaajalle" yritetään tarjota jonkinlaista palvelua, mutta itseasiassa kaiken tarkoituksena on tyhjentää "tavallisen tallaajan" taskut tavalla tai toisella.

      Heitänpä kysymyksen Jokeri-fanille; kannatatko Jokerit-brandya ts. Harkimon rahamassia (onko Jokerit edes brandy???) vai sitä alkuaikojen Töölön Vesaa?

      • Kalteva#7

        Aimo Mäkiselle menee kaikki risceptit. Koska ilman herran panostusta, ei olisi muuten koskaan tullutkaan joukkuetta nimeltä Helsingin Jokerit. Aimo ja Töölön Vesa are always in my hart, ja uskon että monen muunkin Jokerifanin.


      • ruvennut

        viinakauppiaaksi ja myy Jokerit brandyä?


    • center

      HIFK on jokereille vähän niinkuin farmijoukkue: kun hifkissä joku pelaa hyvin, niin se hommataan heti Jokereihin=stadin ykkösjengiin. Kiitos HIFK siitä, että te kasvatatte stadin ykkösille hyviä pelaajia (ja valmentajia)!;)

      • Kalteva#7

        Holler. Karavaani kulkee ja narri nauraa. Näin se menee tottakai jannu kun jannu tulee pelaamaan Jokereihin, kun saa niin hyvät massit, ja harjoitteluolosuhteet ja kaikki muukin pelaa seurassa todella hyvin. Kai sinäkin tulisit pelaamaan Jokereihin, se pitäisi meille kaikille olla kunnia asia, että saamme olla osa suomen parasta joukkuetta!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe