raskaus ja seksi

Hei,

Sain maaliskuussa keskenmenon. Harrastimme seksiä, sain orgasmin, tuli verta. Ekassa ultrassa sitten todettiin raskauden keskeytyneen juuri niillä viikoilla kun harrastimme.

Nyt huomaan ilokseni olevani jälleen raskaana. Mutta miten seksin kanssa? Olen lukenut täältä muiltakin samanlaisia kokemuksia, että raskaus keskeytynyt kun alkuvaiheessa harrastettu.

Lääkärissähän ne sanoo,ettei raskaus keskeydy näin ja että seksiä voi harrastaa normaalisti.

Millaisia kokemuksia?

Kirjoitelkaa!
61575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mie oon ymmärtäny niin, että jos menee kesken alkuvaiheessa eli ennen viikkoa 12 ni yleensä syy on sikiöperäinen eli se ei ole lähtenyt kehittymään kunnolla yms. Seksissä ni ei siihen osu vaikka yrittäis että tietty ei kauheen rajua seksiä kannata harrastaa ja senkin jälkeen jos vuotaa verta ni se tulee yleensä limakalvoista eikä siitä ole varsinaista vaaraa, että oisko ihan sattuma että osu keskenmeno samoille viikoille? Otan osaa että kävi niin, olkaa varovaisia ja onnea tähän raskauteen! :)

Äänestä

sano, että seksi ei voi vahingoittaa vauvaa. Loppuvaiheessa vaan pitää pitää asentojen kanssa huoli, ettei vauva jää alimmaiseksi = )

Äänestä
  • Joo, eli seksiä saa harrastaa ihan kuinka tykkää, mutta loppuvaiheessa siitä pitää kyllä itekin huolen ettei masu jää lyttyyn. Kun ei nukkuunkaan pysty mahallaan, niin kyllä sen tietää ettei pikkukaveria rynttää seksin aikana. Asentoja löytyy =)

    Äänestä

  • sitä että kirjoitti:

    Joo, eli seksiä saa harrastaa ihan kuinka tykkää, mutta loppuvaiheessa siitä pitää kyllä itekin huolen ettei masu jää lyttyyn. Kun ei nukkuunkaan pysty mahallaan, niin kyllä sen tietää ettei pikkukaveria rynttää seksin aikana. Asentoja löytyy =)

    minulla kans tuli keskenmeno, verenvuoto alkoi sen jälkeen kun olimme harrastaneet seksiä.Nyt olen jälleen raskaana ja emme ole uskaltaneet tälläkertaa riskeerata,vaikka edellinen kerta saattoikin olla pelkkä sattuma.

    Äänestä

Oon viikolla 7 3 nyt ja pari päivä sitten tuli vähän vuotoa, jonka takia käytiin akuutissa. Siellä meille annettiin neuvoksi välttää seksiä nyt alkuun (4 viikkoa), koska jos on "riskiryhmässä" niin se saattaa olla haitaksi. Me ainakin pelataan varman päälle ja odotellaan nyt vaikka vähän kauhistaltavalta tuntuu niin kauan olla ilman. Toisaalta kerkiihän sitä sitten:)

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. Olemme maalaisjärjellä päättäneet olla harrastamatta nyt. Kun se oli todella viimeksi niin outo juttu, etten usko että olisi ollut vain sattuma. siis se, että akti-->verenvuoto-->alkion kuolema juuri niillä viikoilla. Viriiliä kevättä kaikille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kevättä rinnoissa kirjoitti:

Hei,

Sain maaliskuussa keskenmenon. Harrastimme seksiä, sain orgasmin, tuli verta. Ekassa ultrassa sitten todettiin raskauden keskeytyneen juuri niillä viikoilla kun harrastimme.

Nyt huomaan ilokseni olevani jälleen raskaana. Mutta miten seksin kanssa? Olen lukenut täältä muiltakin samanlaisia kokemuksia, että raskaus keskeytynyt kun alkuvaiheessa harrastettu.

Lääkärissähän ne sanoo,ettei raskaus keskeydy näin ja että seksiä voi harrastaa normaalisti.

Millaisia kokemuksia?

Kirjoitelkaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu