Taitaa moni tälläkin palstalla kirjoittava kotipoliisi kuulua kyseiseen yhdistykseen:
http://www.enemmisto.kaapeli.fi/yhdistys/infoyhdistys.htm
http://www.enemmisto.kaapeli.fi/yhdistys/infoyhdistys.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Liikenne ei ole pienen ”klikin” oikeus. Liikennesäännöt on sovitettu keskivertoliikkujaa huonommille, jotta kaikki voisivat vapaasti liikkua.
Suomi on maa, jossa noin 100 % kuskeista ilmoittaa kysyttäessä olevansa "hieman keskimääräistä parempia" kuljettajia.
Ei ilmoittaminen tee heistä parempia kuskeja.
Liikennesäännöt ja rajoitukset ovat pyritty sovittamaan kaikentasoisten liikkujien kannalta parhaalla mahdollisella tavalla.
On selvästi henkilöitä (ajokortittomia?), jotka tekemisillään yrittävät todistaa ansainneensa palkkansa.
Esimerkki: Miksi Henrikintielle Pitskun Reimarlaan on asfalttiin piirretty suojakorokkeen kuvia ilmeisesti ainoana ajatuksena tehdä autoilijoille kiusaa korokkeitten valmistuttua. Toimeen on tultu ilman niitä 40 vuotta minun muistinkantamani mukaan, eikä kukaan ole koskaan ko. kohdassa kuollut tai loukkaantunut.
Toinen esimerkki: Miksi varsinkin Espoossa on töyssyjä jopa pääkaduilla. Lisäksi niitä on Hesan seudulla uudempien markettien parkkihalleissa. Vanhemmissa ei ole havaittu tarpeelliseksi. Mitä vaikutusta niillä on muuta kuin kiusanteko autoilijoille, jotka sentään veroillaan elättävät osaa tallustelijoista.