terve, onko kenelläkään samanlaisia kokemuksia: pienen kevät flunssan seurauksena ääni häviää ilman sen kummempaa yskää. Nyt on menossa jo neljäs päivä kähinää ja pihinää. Lopetin jo puhumisen kokonaan, sillä kuulin ettei äänihuulia sovi käheinä rasittaa. N 28v.
Vastaukset 4
- -Evita-
Ainakin miulle tuttua..
Aika usein allergia aikana ääni saattaa ihan yhtäkkiä hävitä ilman mitään yskää, kurkkukipua tms.
Kyllä se ääni sieltä tulee takaisin. Ja kannattaa tosiaan olla enemmin hiljaa. Kuiskaileminen on kaikista pahinta, koska raisttaa äänihuulia eniten. - Lääkärille näyttämässä
Mulla on ollut sama juttu lähes joka kevät meni ääni ja tilanne paheni kun söin kurkkupastilleja.Hiivaa oli "kurkku ja äänihuulet täynnä" tilannetta edes auttoi kortisoni kuurit ja astmalääkitykseni.Hiivan poistokuurilla mulla helpotti tilanne ja ääni kulkee taas.
- N 28v.
kun tänäänkään ei alkanut ääni kulkea, käännyin lääkärin puoleen: virusperäinen kurkunpään tulehdus ja seuraava potilas sisään. Joten jäatkan kotikonstein ja kurlaillen/särkylääkkein (toimii!!)/hiljaa ollen.
- Tinde
Ajoittain kevään aikoihin menee ääni juu miullakin. Veikkaisin siitepölyllä olevan tekemistä asian kanssa. Hoitona oon ainakin ite käyttänyt mentholia sisältäviä pastilleja ja allergialääkkeitä (xyzal)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45687
- 20639
- 52584
- 46569
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38559- 70541
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132538- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan177486