c-hepatiitin tarttuminen

stubid

voiko virus tarttua jos neula ja ruisku on putsattu kiehuvalla vedellä käytön jälkeen,ja toinen käyttää sitä sen jälkeen?

mulle kerrottu et virus kuolee 60 asteessa???

12

4848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c-hep

      Virus ei elä kovinkaan pitkään(mutu puoli tuntia)
      mutta toisten värkeillä ei mennä tökkimään itseään vaikka olisi miten värinää ja pore pitäisi saada ränniin.
      nim.merkillä c saatu.

      • Jaa

        Veikkaisin, että riski saada tartunta on tuollaisella tavalla edelleen suuri. Oma henki on ihan liian ainutkertainen kokeilemaan mitään tuollaista. Eikös niitä sellasia neuloja saa ilmaiseksikin nykyään.


    • acn

      Mä keitin kerran värkit 50kympis ja en usko et c ois enää ollu siinä.Kyllä tuo on aika varma tapa on.

      Mutta mieluummin kuitenki puhtailla aina mutta on keittäminen parempi tapa kuin mikrossa lämmittää viirus pois.

    • keittäjä...

      tervehdy...

      ekaks otat desinfiointi ainetta
      ja värkkäät ruutalla pari kertaa
      läpi...
      sitte keitätä 10 min
      ja teet vielä desinfioinnin....

      tai haet uudet värkit... .
      syöt... poltat...
      vedät nenukit....
      ihan riippuen mitä oikeen vedät....

      mutta paras tapa on käyttää
      vain kannabista...

      nim: terveemmän elämän puolesta-.-

      • tuija-maarit

        tohon sun nimimerkkiis...terveemmän elämän puolesta :(

        ajatteletko sä koskaan mitä sä puhut?
        mikä tossa sun elämän tavassa on terveempää?
        terveempää kuin mikä?


    • tuija-maarit

      miks pitää ihmetellä tommosta asiaa?? eikö keittäminen tapahdu silloin kun kiehuu? eikö vesi ole kiehuessaan 100'c....mitäs keittämistä se on jos vesi ei kiehu??
      miksei sitä vettä vain voi päästää kiehuvaksi ja lakata ihmettelemästä asteita,kun ei ne kaikki mittaritkaan niin kovin varmasti oikein näytä.

      Oikeesti en käsitä koko helvetin narkkaamistakaan ollenkaan,enkä ymmärrä miks pitää leikkiä hengellään ja tunkee kaikkee paskaa sisälleen ja vielä neuloilla!!

      • saanu

        tuohon täytyy todeta että tasan ei vain käy ne onnenlahjat jotka joskus jaetaan lapsen henkistä puolta rakennettaessa.
        en puolusta käyttäjiä, mutta ymmärrän heitä omalla tavallani.
        ja loppujen lopuksi se on aivan se ja sama nautitko kamasi iv;sti vai vaikka pommeina, käyttäjä olet silti. (en nyt tarkoittanut sinua) =)


    • saanu

      virus kuolee noin 8 min keittämisen jälk, tai ilmassa noin vuorokaudessa. omat on silti aina ne parhaimmat, suosittelen lämpimästi, jos tuolle linjalle kannattaa edes eksyä.

    • hämmentynyt66666666

      jos joku on just laittanu likaseen neulaan vettä ja sit pruiskauttaa ne vedet pois ja ne vedet lentää sun silmiin ja suuhun. nii voiko siitä tarttua mikään?

      • Maailmanpuhtainnisti

        Voi😂


      • vitt

        voiko toisen pumpusta tarttua? itselle kävi näin vahingossa mutta neula oma


      • heethrh

        Voi tarttua


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1748
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1336
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1181
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      858
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      139
      792
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      783
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe