Argentiinan reaktio UPM:n paperitehdashanketta vastaan on monin tavoin ymmärrettävä. Argentiinalaiset tietävät, että paperiteollisuus likasi Suomen vesiä vuosikymmenien ajana todella välinpitämättömästi. Lehtomäen tiukka asenne argentiinalaistahoa kohtaan on epäilyttävä. Latinot ovat ihmisiä, joiden kanssa on helppo neuvotella. Nuori nainen saa latinojen päät kääntymään haluamikseen. Ihme kun ei käyttänyt nyt eväitään. Lehtomäki olisi varmasti voittanut sympatiat puolelleen.
Lehtomäki ja UPM
epäilijä
10370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korjaus edelliseen. Botniahan siellä rakentaa eikä UPM.
Botnian suuri osakas.
Mikä UPM?
United Paper Mills, Botnian merkittävä osakas.
saavat ainakin suomalaisten naisten pään kääntymään ja jopa suostumaan avioliittoihin. Eroprosentit sitten nousevat yli 90 %:n. Mielestäni neuvottelujen luotettavuus on tärkeämpi kuin helppous.
Mitäs tekemistä Lehtomäellä tai hallituksella on monikansallisen yhtiön asioissa, kun yhtiöllä ei taida olla Suomen kanssa muuta tekemistä kuin pääkonttorin kotipaikka ja joku pieni tehdas?
Voisi olla, että asialle olisi suureksikin haitaksi, jos neuvotteluihin lähtisi nuori nainen. Macho-latinot voisivat ottaa sen verisenä loukkauksena, signaalina siitä, ettei heitä pidetä miehinä ollenkaan, kun vakavalle asialle pannaan pelkkiä tyttösiä.
Taitaa myös olla niin, että kiista liittyy enemmän paikalliseen politiikkaan Argentiinan ja Uruquayn välillä, ettei sinne ole syytä mennä ulkopuolisten sotkeutumaan, koska siinä saattaa tulla helposti leimatuksi jonkun puolelle jotain toista vastaan.
...että kyseessä on enemmän kepukaunaa, kuin shovinismia, mutta hyvin todennälöistä on että molempia.
Väärin meni kuten aina.
eläkeläisten itsekkyyttä ei saa arvostella, mutta tällainen sonta se on palstalle sopivaa.
voi sentään.
Varsinkin se porukka, joka kiistan aloitti tuskin tietää kovinkaan paljoa nykyaikaisesta sellunteosta. Uskomuksia ja myyttejä onkin sitten sitäkin runsaammin.
Hyviä sellutehdasreferenssejä argentiinalaisille löytyy lähempääkin kuin Suomesta, nimittäin Brasiliasta. Brasiliassa on useita suuria sellutehtaita, joista uusin on Stora Enson puoliksi omistama Veracell. (tuotanto lähes miljoona tonnia/vuosi). Brasiliassa on tehtaiden ympärillä omat kiistansa, jotka ovat liittyneet lähinnä alkuperäiskansojen maanomistukseen ja -käyttöön. Eucalyptus plantaasit kun tarvitsevat maata muutaman satatuhatta ha/tehdas. Maakysymyshän ei kuitenkaan ole tässä tapauksessa millään lailla argentiinalaisten ongelma.
Tehtaiden jätevesistä on Brasiliassa ollut selvästi vähemmän polemiikkiä, mikä ei ole ihme, kun tietää, miten tehokkaita jätevesien puhdistussysteemit nykyisin ovat. Lisäksi on otettava huomioon, että varsinaista jätettä ei nykyaikaisissa prosesseissa juurikaan tule - kemikaalit kierrätetään ja mm. ennen Suomen vesiä saastuttanut ligniini poltetaan voimalaitoksessa.
Metsä Botnian omistavat UPM ja Metsäliitto. UPM on aito pörssiyhtiö, jota omistavat mm. erilaiset amerikkalaiset rahastot, joten on aika kaukainen vaihtoehto, että Suomen valtion alkaisi kiistan osapuoleksi.