Haastaja vai suosikki?

Runkosarjan perusteella Kärpät oli viime kaudella sarjan paras joukkue. Joukkueen runko jatkaa pitkälti samana, joten hyvää menestystä lienee luvassa tulevankin kauden runkosarjassa.

Mutta nyt on mielenkiintoista lähtökohdissa se, että lähteekö Kärpät kauteen haastajana vai ennakkosuosikkina. Kun on katsonut muissa joukkueissa tapahtuneita muutoksia, niin ainakin Kerho tuntuu kovalta näin ennakkoon tarkasteltaessa. Jokerit on vahvistunut, joten se palannee takaisin kärkikahinoihin. TPS tulee varmasti nostamaan tasoaan Hurmeen ja Bergin myötä.

Itse epäilen, että Kärpät ja Kerho kahinoi kahdesta ensimmäisestä sijasta. Sitten tulee Jokerit, TPS, SaiPa, Blues ja HIFK. Tamperelaisetkin sanonevat sanansa, eikä JYPiäkään pidä unohtaa. Luvassa lienee mielenkiintoinen ja tiukka taisto sijoituksista.

5

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärppäfani-

      Kärpillä on jälleen materiaaliltaan - näin väitän - lähtökohtaisesti ylivoimainen joukkue ensi kaudella. NHL:n kuviot voivat vielä heittää voimasuhteita, mutta varmasti Kärpissä säilyvä runkokin on sitä luokkaa, ettei sitä irtopelaajia ostamalla (Jokerit) haasteta. Mikäli vielä nollatoleranssiin siirrytään, niin se on vain eduksi Kärpille.

      Ainoat suuret kysymysmerkit ovat mahdollinen Bäckströmin menettäminen, riittääkö senttereissä potkua Viuhkolan lähtiessä ja onko pakistossa tarpeeksi varsinaista puolustustaitoa ja kovuutta Kukkosen lähtiessä.

      Suomalaisesta ei ole millään Bäckströmin korvaajaksi. Viuhkola on mielestäni Kärppien tärkein yksittäinen kenttäpelaaja - Kukkonen on pelipaikallaan vielä parempi, mutta näen kuitenkin ykkössentterin merkityksen joukkueelle suurempana kuin ykköspakin. Ja Kukkonen tosiaan liigan paras pakki. Siinä on suuret menetykset paikattavana jos ja kun änäriin lähtevät. Mitat täyttäviä paikkaajia näille pelureille ei yksinkertaisesti ole koko liigassa kuin muutama eikä siten taida olla mistään saatavilla. Korvaattomia pelaajia, kun huomioidaan pitkä kärppätaustakin. Pirjetä ja Pirneskin kun tekivät sopimukset ulkomaille.

      Jokereilla ei oikein näytetä jatkuvuutta mietittävän, mutta panostukset ovat sen verran kovia, että eiköhän joukkue mitaleista taistele. TPS tosiaan vahvistuu myös, HPK säilyttänee tasonsa, Blues varmaan parantaa, HIFK putsataan parhaista pelaajista (mm. Salmelainen, Hirschovits) joten taso laskee, Tapparalla on vahva joukkue mutta kysymysmerkki valmentajana, Lukko parantaa ensi kaudesta huomattavasti. Ilves ottanee harppauksen viime kaudesta, muttei silti kovimpaan kärkeen yltäne. Ässät romahtanee, Aravirta taas parantaa Pelicansin peliä.

      JYP putsattiin kuluneelle kaudelle melkein koko terävimmästä kärjestään: Immonen, Korhonen, Uhlbäck. Silti poppamies Alatalo sai hilattua joukkueen säälipleijareihin. Tämä oli todella kova suoritus, mutta kun nyt viimeinenkin syömähammas (Virtanen) lähtee, niin uskon, että JYP ei pelaa ensi kauden pudotuspeleissä. Vahvistuksia toki tulee, mutta he ovat aina arvoituksia.

      • Itse pidän Mika Pyörälää tärkeimpänä kenttäpelaajana Kärpissä. Pyörälän ja Haatajien tapaiset joukkueelle pyyteettömästi pelaavat raatajat ovat minusta se menestyksen salaisuus, mikä Kärpillä oli. Kun katsoo pistepörssiä, niin taitavia pelintekijöitä on oikeastaan joka joukkueessa, samoin maaliahneita laitureita. Ero tulee sitten tällä rouhijaosastolla, mikä minusta on Kärpissä tasokkaampaa kuin muissa seuroissa.


      • kärppäfani-
        rosewater kirjoitti:

        Itse pidän Mika Pyörälää tärkeimpänä kenttäpelaajana Kärpissä. Pyörälän ja Haatajien tapaiset joukkueelle pyyteettömästi pelaavat raatajat ovat minusta se menestyksen salaisuus, mikä Kärpillä oli. Kun katsoo pistepörssiä, niin taitavia pelintekijöitä on oikeastaan joka joukkueessa, samoin maaliahneita laitureita. Ero tulee sitten tällä rouhijaosastolla, mikä minusta on Kärpissä tasokkaampaa kuin muissa seuroissa.

        Viuhkolan osaaminenhan ei rajoitu hyökkäystaitoihin. Hänhän aloitti liigassa pelaamisen puolustavana hyökkääjänä, ja yhä pelaa paljon alivoimalla ja tärkeimmät puolustuspään tilanteet. Viuhkola ei ole ihan heppoinen laitavääntäjä ja karvaaja.

        Hyökkäyspään taidot taas tunnetaan hyvin. Piku ei ole yksipuolisesti syöttökonekaan, vaan maaleja on syntynyt mukavia määriä. Siinä on kyllä kokonaisvaltainen pelaaja. En mikään ammattilaisskoutti ole, mutta itse en ainakaan keksi muuta erityistä puutetta Viuhkolalle kuin sen, että hän on melko hidas.

        Toki Pyöräläkin on monipuolinen ja usein pelaa niitä jättiminuutteja Viuhkolan kanssa. Mutta eipä ole kelvannut maajoukkueeseen kuin muistaakseni kerran EHT-turnaukseen, kun taas Viuhkola saa jatkuvasti vastuuta niissä ja MM-kisoissakin. Tietysti täytyy huomioida se, että mistä paikoista nämä pelaajat kilpailevat, mutta silti. Kyllä minä luulen, että Viuhkolan menetys olisi suurempi vahinko kuin Pyörälän menetys.

        Eikös muuten kaudella 2003-2004 pudotuspeleissä isoja minuutteja pelannut Tenkrat-Viuhkola-Smyth? Välillä tosin taisi olla ulkomaalaisketju Tenkrat-Lievers-Machulda koossa, eikös se tuo koostumus ollut. Pelasiko siis Pyörälä tuolloin kovinkaan paljon? Vaihdettiin kenties Tenkin tilalle Viuhkolan rinnalle, kun tuo ulkkariketju kasattiin?


      • kärppäfani- kirjoitti:

        Viuhkolan osaaminenhan ei rajoitu hyökkäystaitoihin. Hänhän aloitti liigassa pelaamisen puolustavana hyökkääjänä, ja yhä pelaa paljon alivoimalla ja tärkeimmät puolustuspään tilanteet. Viuhkola ei ole ihan heppoinen laitavääntäjä ja karvaaja.

        Hyökkäyspään taidot taas tunnetaan hyvin. Piku ei ole yksipuolisesti syöttökonekaan, vaan maaleja on syntynyt mukavia määriä. Siinä on kyllä kokonaisvaltainen pelaaja. En mikään ammattilaisskoutti ole, mutta itse en ainakaan keksi muuta erityistä puutetta Viuhkolalle kuin sen, että hän on melko hidas.

        Toki Pyöräläkin on monipuolinen ja usein pelaa niitä jättiminuutteja Viuhkolan kanssa. Mutta eipä ole kelvannut maajoukkueeseen kuin muistaakseni kerran EHT-turnaukseen, kun taas Viuhkola saa jatkuvasti vastuuta niissä ja MM-kisoissakin. Tietysti täytyy huomioida se, että mistä paikoista nämä pelaajat kilpailevat, mutta silti. Kyllä minä luulen, että Viuhkolan menetys olisi suurempi vahinko kuin Pyörälän menetys.

        Eikös muuten kaudella 2003-2004 pudotuspeleissä isoja minuutteja pelannut Tenkrat-Viuhkola-Smyth? Välillä tosin taisi olla ulkomaalaisketju Tenkrat-Lievers-Machulda koossa, eikös se tuo koostumus ollut. Pelasiko siis Pyörälä tuolloin kovinkaan paljon? Vaihdettiin kenties Tenkin tilalle Viuhkolan rinnalle, kun tuo ulkkariketju kasattiin?

        Pelaajien paremmuus- tai tärkeysjärjestykseen laittaminen on lopultakin makuasia riippuen siitä mitä ominaisuuksia kukin tärkeänä pitää. Olet oikeassa, että Viuhkola on erinomainen kahden suunnan sentteri ja hänellä on kyky suojata kiekkoa sekä tulla ulos nurkista kiekon kanssa. Pyörälä taas on nopeampi ja fyysisempi pelaaja kuin Viuhkola. Molemmat ovat alivoimaeksperttejä, joskin heidän vahvuutensa ovat hieman erilaiset.

        Kyllä Viuhkolakin liikkuu ihan rivakasti, hänen tyylinsä vain näyttää laiskanpullealta ja se on hänen tyylinsä. Viuhkola on älypelaaja, joka vaikuttaa hyvinkin flegmaattiselta iskeäkseen yhtäkkiä salakavalasti. Pyörälä taas on nopeuttaan hyväksi käyttävä pelaaja, joka on omimmillaan karvaajana. Usein myös unohtuu se, että vaikka Pyörälä onkin ensimmäisenä tavoittelemassa päätykiekkoja, niin hän on myös se pelaaja, joka usein varmisti hieman alempana Tenkin ja Viuhkolan pelatessa bapaammin. Ketjun pelissä on tietysti kyse symbioosista, johon kukin pelaaja tuo oman panoksensa ja erikoisosaamisensa.

        Se ettei Pyörälä pelaa MM-kisoissa kertoo mielestäni Westerlundin ammattitaidosta paljon tai oikeastaan sen puutteesta. Pyörälä olisi erinomainen pelaaja kolmos tai nelosketjuun. En minä ymmärrä mitä joku Tomek Valtonen kisoissa tekee jos Pyörälä ei joukkueeseen mahdu. Makuasioita, makuasioita...


    • jim..

      No ennakkosuosikki Kärpät on ilman muuta myös tulevalla kaudella, se on selvää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7166
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      495
      5303
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      148
      3266
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      41
      2324
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1242
    8. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1188
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe