BMW näyttää kohta ruostuvan käsiin, olin imuroimassa autoa ja huomasin, että ovien alareunat sisäpuolella olivat osittain ruostuneet. Olisiko jotain vinkkiä, millä esim. saisi ruostumista hieman hallittua?
Jotain vinkkiä?
apuvaa
3374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...tähän aiheeseen varmasti mielipiteitä riittää..mutta itse olen käytännössä tehnyt ja hyväksi havainnut, että moottoriöljyä ovien sisäpuolelta näihin alareunoihin niin että alkaa valumaan vedenpoistoreijistä..vain öljy imeytyy peltien saumaan ja ei kuivu(toisin kuin kotelonsuoja aine)
..kukapa voi väittää että öljyinen rauta ruostuisi
ja tästä mulla on muutaman vuoden kokemus..että jos joku paskapuheeksi väittää niin omapa on ongelmansa
helmat voi kuukauden verran tahriintua kunnon öljyämisen jälkeen...mutta pieni paha ruosteeseen verrattuna
Ihan mielenkiintoinen vinkki. Kuinka kauan öljy pysyy siellä välissä?
...jos ei pestessä saa kauheesti liuotinpesuainetta valutettua ovensisään niin kauan pysyy...mulla on nyt 4vuotta ollut eikä vielä näytä kuivalta...ja eipäs ole ruostetta!
....ja öljyhän hylkii vettä.