Ostin antikvariaattiliikkeestä Aku Ankan kovakantisen vuosien 1951-1952 näköispainoksen. (Vuosi 1994). Kirja oli ihan hyväkuntoinen. Maksoin siitä 20 euroa. Ainoa haitta kirjassa on se, että kirjan edellinen haltija on mennyt kirjoittamaan siihen nimikirjoituksensa kuulakärkikynällä. Onhan nimmari siisti, mutta miksi ihmeessä sellainen on pitänytkin mennä siihen kirjoittamaan.
Onko kenelläkään ideoita miten sen nimmarin saa siitä pois rikkomatta kirjaa. Kärsiikö kirjan arvo, jos sen päälle liimaa jonkin tarran?
divarista ostetun kovakantisen Aku Ankan ongelma
3
536
Vastaukset
- friikki
Kuulakärkikynän muste ei paperista lähde. Älä missään nimessä mitään kaupallista tarraa siihen liimaa. Siisti nimikirjoitus laskee arvoa vähemmän kuin joku Putte Possun kuva... Älä myöskään suttaa ylitse.
Mutta jos tahdot nimmarin piiloon fiksulla tavalla, niin tee oma ex libris -tarra nimmarin päälle. Ex libris ei laske arvoa samalla tavoin. Jos ex libris on viimesen päälle tehty niin joskus joku ex libris-keräilijä voi kiinnostua siitä libriksestä enemmän kuin itse kirjasta.
Jaa mikä ex libris? Infoa tässä:
http://www.exl.fi/- sama--
Ok. Ihan hyvä ehdotus. Kiitos siitä.
- biblio_ukko
Varsinaiset kirjafriikit itseasiassa hyväksyvät siistit nimarit...osa kirjan historiaa. uusi omistaja jatkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012140Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2971934Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441761Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041726Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071617- 321351
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941133Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii251092Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057