Islamissa on tarkat rukousasennot ja rukousajat, mutta ovatko nämä peräisin Koraanista?
Oliko kenties Profeetta Mohammed tässä esimerkkinä?
Oliko kenties Profeetta Mohammed tässä esimerkkinä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minun mielestäni tuo, että rukouksilla on tarkat ajat juttu on pelkkää uskonnollisuutta. Mieleeni tulee väistämättä heti, että eikö Allah kuuntele muutakuin silloin vai eikö hän kuule muutakuin silloin.
Ja miksi se asentokin on välttämätöntä? Uskonnollisuus siitäkin paistaa mielestäni läpi enemmän kuin usko!
Olen todella pettynyt.....
Ensinnäkin Allah (SWT) näkee/kuuntelee kaikenaikaa. Hän haluaa vain testata palvelijoitaan määrätyillä, säännönmukaisilla tehtävillä.... Määrättyjen tekojen takana kuitenkin pitää olla oikeat aikeet(niyat) ja usko että
teoista tulee kunnon palkka...
Rukouksella on myös yhteisöä kokoava/ylläpitävä merkitys. Rukouksien pitäminen osoittaa muille muslimeille että henkilö on ainakin tapauskova eli luotettava kauppakumppani, sulhas- ehdokas etc...
Missä tämän tapauskovan sydän on?
Kuten fariseuksetkin näyttivät muille ihmisille kuinka hyvä uskovainen minä olen, ja sitten käveltiin nenä pystyssä kadulla.
Jeesus sanoi fariseuksille, että te olette isästä perkeleestä...
Jumala etsii niitä joittenka sydän on oikealla paikalla ja joittenka henki halajaa Jumalaa yli kaiken. Jumala etsii niitä, joittenka elämä on rukousta siunausta ja rakkautta. Jumala ei etsi uskonnollisuutta tai muita uskonnollisia tapoja. Hän tahtoo ihmisen, sillä ihmistä Hän rakastaa.
"Jumala etsii niitä joittenka sydän on oikealla paikalla ja joittenka henki halajaa Jumalaa yli kaiken. Jumala etsii niitä, joittenka elämä on rukousta siunausta ja rakkautta. Jumala ei etsi uskonnollisuutta tai muita uskonnollisia tapoja. Hän tahtoo ihmisen, sillä ihmistä Hän rakastaa."
Jos et huomannut jaoin rukouksen pitävät uskoviin ja tapauskoviin. Todelliset uskovat muslimit ovat kuten edellä olet maininnut :=)
http://www.inter-islam.org/Actions/Part2.html
http://www.inter-islam.org/Actions/Part4.html
http://www.inter-islam.org/Actions/Part6.html
http://www.inter-islam.org/Actions/Part7.html
http://www.inter-islam.org/Actions/Part8.html
Koraanissa kehoitetaan pitämään rukous....
Rukousasennot peräisin ovat Profeetta Muhammadin (saws) esimerkistä.....