hej,apua!

miten ihmeessä saisin äitini lopettamaan kotilo kammon?
olen aina halunnut akaatteja..ja se ei onnistu jos äippä ei suostu lopettamaan inhoamistaan!

muuten,mitä ne akaatit syö?pelkkää seepian suomua(ko)?
5568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nehän ilmeisesti voivat siittää itse itsensä joten akatteeja olisi pian melkoinen liuta ja ne ovat kuulema aika hyviä karkaamaankin.

Koulukaverin pikkusiskolla pääsi ne joskus päiväksi karkuun ja koulun jälkeen tyttöparka huomasi että julisteet ja tapetit oli aika lahjakkaasti kadonneet parempiin suihin... Kannattaa ehkä harkita enemmän, ja hankkia lemmikki sitten kun asut omassa kodissa, vanhempien asunnossa vanhempien ehdoilla. En minäkään saanut käärmettä äidin kammon vuoksi ja sit kun 17vuotiaana muutin omaan asuntoon ei minulla ollut varaa ja vasta nyt 20vuotiaana hankin ekan käärmeen. Positiivistä oli että ehdimpä ainakin hankkia riittävästi tietoa kyseisestä lemmikistä ja harkita tarkoin jaksaisinko huolehtia siitä.

Äänestä
  • Eivät ne oikeasti karkaa helposti!Minulla ei ole karannut ikinä.Kunhan terraariossa on kansi ja muistaa laittaa hoitoluukun kiinni niin eivät karkaa!Ja eivät voi lisääntyä itsensä kanssa!Eli jos otat vain yhden ei poikasia tule.Ja eivät ne yleensä syö paperia.Eikä yhdessä koulupäivässä voi tosiaankaan kadota kokonaista julistetta.Aikapaljon oli kaverisi liioitellut!Ja eivät ole hyviä karkaamaan.Suosittelen lämpimästi lemmikiksi akaattikotiloa.Ne ovat helppohoitoisiakin eivätkä vaadi paljoa:)!

    Äänestä

  • kotilo-kaktusfani kirjoitti:

    Eivät ne oikeasti karkaa helposti!Minulla ei ole karannut ikinä.Kunhan terraariossa on kansi ja muistaa laittaa hoitoluukun kiinni niin eivät karkaa!Ja eivät voi lisääntyä itsensä kanssa!Eli jos otat vain yhden ei poikasia tule.Ja eivät ne yleensä syö paperia.Eikä yhdessä koulupäivässä voi tosiaankaan kadota kokonaista julistetta.Aikapaljon oli kaverisi liioitellut!Ja eivät ole hyviä karkaamaan.Suosittelen lämpimästi lemmikiksi akaattikotiloa.Ne ovat helppohoitoisiakin eivätkä vaadi paljoa:)!

    Samaa mieltä, oli kyllä aika vahvasti liioiteltu tarina... Helppohoitoisia ovat, mutta kammon hävittämiseen en keksi mitään ideaa.

    Äänestä

Minullakin olli vähän sama ongelma. Muttta kerro äidillesi miten paljon pidät niistä. Ja että teet mitä vaan jos saat niitä. se yleesä toimii :)

Äänestä
  • olen aina halunnut..toivoin,että lapseni olisivat tahtoneet eläimiä itselleen,mutta ei.Siispä hankin lapsuuteni kaltaisen eläinmaailman itselleni ja lapset saivat tutustua pienistä suurimpaan.Pienin on ollut kotilo ja kaikkea siltä väliltä,matelijat,linnut,kalat,kissat koirat,jyrsijät.....eläin on terapiaa ja hyvänolontunnetta antavaa,lohtu ja ilo,toivon,että jokainen, joka rakastaa eläintä,saa mahdollisuuden tutustua eläimeen silloin niitä ei pelkää eikä inhoa aikuisenakaan.ps.tuli vain mieleen..ei tämä juttu tähän kuulu :))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


quahis kirjoitti:

miten ihmeessä saisin äitini lopettamaan kotilo kammon?
olen aina halunnut akaatteja..ja se ei onnistu jos äippä ei suostu lopettamaan inhoamistaan!

muuten,mitä ne akaatit syö?pelkkää seepian suomua(ko)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu