Lagaan viestissä tulikin mainituksi jo, mutta ajattelin laittaa ihan oman viestin aiheesta.
Jos haluatte nähdä Bollywood-elokuvia telkusta, niin laittakaa ihmeessä ykköselle, kolmoselle, neloselle ja subbarille palautetta. Jos he saavat kunnollisen palauteryöpyn, jossa "kansa huutaa" Bollywoodia, niin luulishan sen tepsivän!
Jos satakin ihmistä antaa palautetta, niin sen pitäisi näkyä. Sinne voi tietty laittaa listaa ohjaajista, näyttelijöistä tai klassikkoelokuvista, joita toivoisi näkevän. Esim. Devdas, Veer-Zaara..
Suurin ongelmahan Bollywood-elokuvien näkemättömyydessä on se, että kukaan ei tiedä mikä on hyvää Bollywoodia ja sen vuoksi näiden elokuvien ottamista arastellaan. Mutta jos tarpeeksi moni huutaa esi. Devdasin perään, niin hemmetti, kyllähän se pitäisi laittaa ostolistalle! :)
Nyt kaikki laittamaan palautetta, suomeksi, englanniksi taikka ruotsiksi! :)
Palautetta tv-kanaville!
6
522
Vastaukset
- Naapurin Matti
Kiitos vaan ideasta.
Siksi on sateliitti-tv. Sieltä voi valita, mitä haluaa. Meillä näkyy 122 kanavaa.- surya
Hei haloo, kaikilla ei ole satelliittia tai edes mahdollisuuksia sitä hommata. Se tuskin on sinulta pois jos ns. tavallisille kanaville saatais intialaista elokuvaa... ja se suomitextitys on useammalle tarpeen täällä kun valtaväestö ei puhu tai ymmärrä esim hindiä siihen asti että juonessa pysyisi mukana tai sitten lainkaan...
Palautetta vaan kanaville ja selittäkää niille myös miksi haluatte. Uskoisin että jos menee pyyntöjä tarpeeksi paljon ja järkevin selityksin voisimme edes joskus jotain töllöstä nähdä. surya kirjoitti:
Hei haloo, kaikilla ei ole satelliittia tai edes mahdollisuuksia sitä hommata. Se tuskin on sinulta pois jos ns. tavallisille kanaville saatais intialaista elokuvaa... ja se suomitextitys on useammalle tarpeen täällä kun valtaväestö ei puhu tai ymmärrä esim hindiä siihen asti että juonessa pysyisi mukana tai sitten lainkaan...
Palautetta vaan kanaville ja selittäkää niille myös miksi haluatte. Uskoisin että jos menee pyyntöjä tarpeeksi paljon ja järkevin selityksin voisimme edes joskus jotain töllöstä nähdä.On juuri se kullanarvoinen erittäin
harvinainen asia...:o)
http://groups.msn.com/Intia
Siellä on Intiafaneja! ;o)- Rani
Aishwarya kirjoitti:
On juuri se kullanarvoinen erittäin
harvinainen asia...:o)
http://groups.msn.com/Intia
Siellä on Intiafaneja! ;o)Niinpä! Olisi niin ihanaa nähdä hyviä klassikko Bollywood-elokuvia suomalaisin tekstein. Dvd:ssä kun on usein niin köykäiset tekstitykset ja suomi on äidinkieli! :)
Itse haaveilen Devdasista.. Voi kun sen näkisi suomalaisin tekstein! Ruotsissa se oli telkussa 2002 tai 2003.. - textitys
Rani kirjoitti:
Niinpä! Olisi niin ihanaa nähdä hyviä klassikko Bollywood-elokuvia suomalaisin tekstein. Dvd:ssä kun on usein niin köykäiset tekstitykset ja suomi on äidinkieli! :)
Itse haaveilen Devdasista.. Voi kun sen näkisi suomalaisin tekstein! Ruotsissa se oli telkussa 2002 tai 2003..Mitkäs kaikki elokuvat mahtaa olla tullu aikojen saatossa jo suomitekstityksillä? Yx pääsiäinen muutama vuosi sitten tuli muistaakseni parikin mutta oliko ne Bollywoodia vai muuten vain intialaisia???
- Rani
textitys kirjoitti:
Mitkäs kaikki elokuvat mahtaa olla tullu aikojen saatossa jo suomitekstityksillä? Yx pääsiäinen muutama vuosi sitten tuli muistaakseni parikin mutta oliko ne Bollywoodia vai muuten vain intialaisia???
Oli ne Bollywoodia. Kajolin ja Ajay Devganin elokuva ja Mr and Mrs Khiladi oli toinen. En oikein pitänyt niistä, vähän vähemmän hömppää sais olla. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1513861Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,873269SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862665Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2542428Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392246Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv961897- 42999
- 95988
- 53869
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16820