Olen puolueeton ja haluaisin tietää nämä asiat ja ketkä siellä olivat vehkeilemässä vasemmistolaisen diktatuurin kanssa!
Olin 60-lopulla Itä- Saksassa ja jos joku puhuu siitä helvetistä oikeusvaltiona jotakin, niin kyllä pahasti vippaa jostakin päästä ?
Ketkä olivat ne yhteistyötä tehneet ?
Faktaa ja rehellistä vastausta toivoen.
Olin 60-lopulla Itä- Saksassa ja jos joku puhuu siitä helvetistä oikeusvaltiona jotakin, niin kyllä pahasti vippaa jostakin päästä ?
Ketkä olivat ne yhteistyötä tehneet ?
Faktaa ja rehellistä vastausta toivoen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
http://fi.wikipedia.org/wiki/DDR:n_tunnustamiskomitea
Mistä löytyy tunnustamiskomitean pöytäkirjat? DDR:ää oli tunnustamassa ainakin SKDL, SYL, SAK ja Suomi DDR-seura.
http://fi.wikipedia.org/wiki/DDR:n_tunnustamiskomitea
oli ollut siellä lakinaisena ja hän toimi myöskin Pääministeri Kalevi Sorsan poliittisena sihteerinä joten...palaako...??
ja miksi niitä ei ole saatavilla?
säätää lait ja käyttää ylintä poliittista valtaa.
Ota yhteys omaan kansanedustajaasi ja vaadi häntä tekemään jotakin.
Eduskunta voisi halutessaan päättää stasilistojen julkistamisesta, meillä on oikeistoenemmistöinen eduskunta, joten lienee vain ajankysymys milloin stasilistat julkaistaan.
Sinäkin sanoit "meillä on oikeisto enemmistö eduskunnassa"... niinkuin kansassakin... mutta miksi nämä sossut ovat silti korkeimmilla paikoilla??? Sanoppa se?
Miksei Kokoomus ja Keskusta porvarieduskunta paljasta STASI-listoja? Miksei Keskusta ja Kokoomus tuominnet aikanaan DDR-dikatuuriua vaan nuolivat Neuvostolittoa?
Siksi STASI-listatkin salataan porvarieduskunnan toimesta, kun kaikessa Suomen myymisessä ollaan oltu mukana. Omia nimiä löytyy kaikilta listoilta.
Siksi Tarja Halosen syyttäminen, kun ei voida myöntää etä STASI-asiassakin porvarieduskunta ja Keskusta ja KOkoomus ovat suurimpia salaajia. eI hALONEN PYSTY eduskuntaa ohittamaan. Peruskysymys on, ketä oikeisto suojeölee kun STASI-listoja salaillaan, ei demareita ainakaan??
jotka eivät osaa mitään muuta kuin ruikuttaaa..,,, Säälittävää porukkaa..
Olisikohan siihen sellainen yksinkertainen syy, että Suomessa kaikki tärkeät virat on 30- vuotta koplannut sosialistit!!
Sak:n myötä vaikutuksella on tämä klikkiymä pysynyt vallassa, ja hävittää salailulla ja valheella kohta suomalaisuuden!
pitämällä salapuheen EK:ssa. Vain demari voi pyrkiä tuollaiseen paskamaiseen touhuun.
selkärangattomia poliitikkoja. Lipposen suu on tukittu!
Uskokaa vaan nämä sossu piirit jostakin syystä nyt nöyryyttää Paavoa??
kantansa Natoon, sillä vaalien aikana hän vastusti sitä. Lipponen on säälittävä tapaus demareiden historiassa.
____________
No se on ainakin varmaa, että Halosen nimi siellä ei ole.
Ahtisaari ei olisi ikinä suostunut vetäytymään ja antamaan paikkaansa Haloselle, jos Halonen olisi listalla. Eikä Ville Itälä olisi pitänyt suutaan kiinni, jos joku nykyinen huippupoliitikko tuohon joukkoon kuuluisi.
Sen sijaan Ollila sanoi puolileikillään, että hän pahoin pelkää kuuluvansa listalle, koska oli DDR-seuran jäsen, aktiivinen DDR-kävijä ja DDR-lähetystön saunavieras.
mutta eipä hän juuri toimi listan selvittämisessä.
Kyllä ihmisen epätoivo saa kaikenlaista aikaiseksi??
Itse taas olen 100% varma, että Tarja Halonen on listalla ja voi siellä olla Ollilakin, mutta eri yhteydessä?
listalla, sillä ei kai SDP olisi niin hullu puolue, että asettaisi presidenttiehdokkaan, jonka nimi olisi vakoilijalistalla? Halonen ei voi olla listalla, mutta suuria nimiä listalla todennäköisesti on.
Uskon Itälään ja molempiin listan nähneisiin oikeuskanslereihin, jotka kaikki ovat sanoneet, ettei listalla ole nykyisiä poliitikkoja.
Ollilan mahdollinen mukanaolo ei ole mikään vitsi. Katsokaapa dokkari "Kenen joukoissa seisot" niin huomaatte, että Ollila kehuu estottomasti DDR:ää Berliinin nuorisofestareilla, jossa hän oli yhdessä taistolaisten kanssa. Sitä paitsi hän itse vitsaili, että on todennäköisesti sekä CIA:n että Stasin listoilla aktiivisen nuorisopolitikoinnin takia.
vitsi.
Julkisuudessa tähän mennessä olleiden tietojen mukaan HALONEN EI OLE STASILISTALLA.
Mistä ja mitä tietoa sinulla on tuon 100% varmuuden tueksi, siis oikeaa tietoa, eikä oman mielikuvituksesi tuotetta?
Suomenmaa: Stasin listalla suurlähettiläitä
http://www.verkkouutiset.fi/arkistojuttu.php?id=29149
sillä jos hän olisi, SDP olisi hullujen huoneen puolue. Halonen ei ole listalla.
sillä niin totaalisesti hän on epäonnistunut tehtävässään. EI mitään saavutuksia.
ikävää etei vitutukseen voi fyysisesti kuolla, henkisestihän sä ootkin arkkuasteella---
saavutus on myös voitto Niinistöstä presidentinvaaleissa.
En ymmärrä salailua ja valehtelua näissä asioissa.
Totuus ei pala tulessakaan ja aika kultaa muistot!
http://agricola.utu.fi/nyt/arvos/tekstit/53.html
Kuitenkin ihmettelen muutamien parin kolmen ddr-stasilistoihin takertuneiden
nettikirjoittajian mielenterveyttä.
Ehkä he tulevat epätoivossaan pökräämään vitutus nimiseen vaivaan.
Sääliks ei käy!
Lainaan kohtia prof. Seppo Hentilän esitelmästä (16.06.2005):
Der Einfluss der DDR auf Finnland
DDR:n vaikutus Suomeen
---
ja edeleen alaotsikosta:
Die breiteste Anerkennungsbewegung der DDR in der Welt
Maailman laajin DDR:n hyväksymisliike
60-luvun puoliväliin saakka ylläpiti DDR:n kaupallinen edustusto yhteyksiä lähes yksinomaan kommunisteihin ja kansandemokraatteihin. DDR:n työskentelyn päätavoite Suomessa oli, kuten keskuskomitean (ZK) kansainvälisten yhteyksien ulkomaanosaston taholta aina painotettiin, normaalien diplomaattisten suhteiden luonti. DDR:n ulkoministeriö oli velvoitettu pitämään yhteyttä Suomen johtaviin poliitikoihin, eritoten presidenttiin, pääministeriin ja puhemieheen, ulkoministeriin ja hallituspuolueiden puheenjohtajiin, tietyin väliajoin kirjelmillä, muistioilla ja kirjeillä, jotka valaisivat DDR:n harjoittamaa politiikkaa. Henkilökohtaisiin yhteyksiin korkealla tasolla piti systemaattisesti ja määrätietoisesti pyrkiä.
---
Suomalainen komitea DDR:n tunnustamiseksi (DDR:n hyväksymiskomitea) julistuksella ”DDR tunnustettava heti” perustettiin Suomi-DDR seuran aloitteesta Helsingissä tammikuussa 1970. Yhteensä 35 suomalaista organisaatiota, mm. puolueet, ammattiliitot, nuorisojärjestöt, ylioppilasosakunnat, urheiluliitot, joiden jäsenluku nousi 1,5 miljoonaan, liittyivät DDR:n hyväksymiskomiteaan. Tästä joukkoliikkeestä kerrottiin ylpeänä myös DDR:ssä. Luvut olivat kuitenkin moninkertaisesti ylimitoitettuja. Nuori kommunisti saattoi olla mukana jäsenenä hyväksymislistassa puolueen, nais-, nuoriso-, opiskelijajärjestön ja ylioppilasosakunnan sekä urheilujärjestön kautta jopa seitsemän tai kahdeksan kertaa.
DDR:n hyväksymiskomitea Suomessa oli kuitenkin organisoitu äärimmäisen laajalle poliittiselle pohjalle. Muissa maissa vain kommunistit ja vasemmistososialistit tukivat DDR:n hyväksyntää.
Johtavat suomalaiset poliitikot olivat, kuten sanottu, presidentti Kekkosta myöten valmiit keskusteluihin DDR:n edustajien kanssa. Mikä merkitys loppujen lopuksi DDR:n ulkomaantyöskentelyllä oli Suomen hallituksen saksanpolitiikkaan? Suhteessa suunnattomaan rahankäyttöön ja muihin resursseihin, olivat tulokset laihoja. DDR:n ylikiihkeä hyväksymisliikehdintä oli, kuten Ahti Karjalainen eräässä yksityisessä keskustelussa mainitsi, rauhanhäiritsijä, joka jopa saattoi vaarantaa suomalaisen puolueettomuuden uskottavuuden.
---
Alkuperäinen teksti kokonaisuutena osoitteesta:
http://www.bundesarchiv.de/imperia/md/content/abteilungen/sapmo/16.pdf
Ei helmiä sioille, mutta koska olen optimisti, niin kuvittelen, että paukapäidenkin päänupissa olisi sen verran älyllistä toimintaa ja kiinostusta historiaan, että jaksaisivat lukea ja fundeerata yli kolme riviä käsittävää tekstiä.
Kannattaa tutustua edes hieman lähihistoriaan, ennen kuin alkaa ulvoa susien lailla.
Mutta Halonen ja kumpanit piilottelevat tietoa supon kaapissa jostakin kumman syystä ?
Ja siksi annetaan näiden nuorienkin mellakoida vapaasti, koska saadaan huomio pois todellista asioista ?
yhteiskunnan kannalla? Halonen piilottelee jotakin.
misei porvarihallitus,eduskunta,Kokoomus, Keskusata avaa STASI-listoja/DDR asiaa, miksi he salaikevat, ketä suojelevat, tuskin ainakaan demareita???
Muta tätä on sinukaltaisellesi sairaaloiselle halosvammaiselle kirjoittaa. Sinä olet päättänyt, että salailija on Halonen, vaika nykyisen perustuslain mukaan presidentti ei STASI-asiassa, missään vastaavassa voi toimia hallituksen/eduskunnan tahtoa vastaan. Ja se porvarieduskunnan tahto on salata STASI-listat.
Ymmä'rrän että oikeistolaisen pään on vaikea ymmärtää oman aatten mätää, on helpompi syytellä muita.
demokraattiselle Suomelle. Miksi STASI-lista salataan Supon kassakaappiin? Keitä listalla on kun Halonen ei uskalla avata sitä?