Rikkaat on

perseestä!!!!!

Ällöttää ihmiset jotka nauttii siitä kun heitä kadehditaan ja aina mainostaavat miten naapurikin on niin kateellinen kun MEILLÄ on isoin talo ja hieno auto ja firmat ja kaapit täynnä kultaa..Tiedän tälläisen akan ja se leuhkii joka kerta kun soittaa mulle mitä on ostannut ja minne seraavaksi matkustaa ja miten paljon maksaa ja ja ja hienoa on yms..v..tu kun se haluaa oikein tehdä toiselle kade olon kehuillaan. Itselläni kun tulona vain lapsilisät niin on mukava köyhälle leuhkia. Sellanen läski akka joka ajattelee vain itseään ja rahaa kokoajan. Ja se miten paljon on rahaa tulossa ja kun vois mennä manikyyrille ja vois mennä rasvaimuun yms.Kyllä noi rikkaat on perseestä!!!Luuleevat jotta voivat käyttäytyä miten haluaa ja luuleevat että saavat kenet vain jos haluaavat..Raha on sekottanu niiden pään..HYVÄ!! Söis vaan itsensä niin että halkee ja paskantas housuunsa.

3

1158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kadehtimaan

      et voita sillä mitään, päinvastoin näyt tuhlaavan ajatusenergiaasi ihan joutavaan asiaan. Jokaisen täällä kun pitää elellä omaakin elämää ja Sinun kannattaisi miettiä lapsiasi, ettet tyytymättömyyttäsi heillekin opeta, vaan annat elämänarvoja joita millään rahalla ei saa. Ehkei rikkaillakaan mene hyvin kuin mitä ulkoinen raha/tavarapaljous antaa ymmärtää. Jo se,että täytyy kehuskella muille omasta varallisuudesta osoittaa, jotta ihmisel on heikko itsetunto! Unohda moisen ihmisen kadehtiminen ja keskitä voimavarasi & ajatuksesi oman perhepiirisi hyvinvointiin!

      • Burff

        En voisi enempää olla samaa mieltä kanssasi. Itse olen elänyt sekä köyhänä että hieman vauraampana ja voin sanoa, että olet aivan oikeassa - ne ovat aivan muut asiat, jotka onnellisuuden tuovat. Raha ei tee kenestäkään parempaa ihmisenä, mutta toisaalta ei myöskään varattomuus. Moukkia kun on joka lähtöön, varallisuudesta riippumatta. On säälittävää, jos jollain ei ole muuta kehuskeltavaa kuin varallisuutensa; se todellakin on osoitus älyn köyhyydestä, itsetunnon puutteesta, pinnallisuudesta, jnkl. alemmuuskompleksista tai siitä, että hän on kateellinen toiselle jostain, mistä on itse kokenut jäävänsä paitsi. Ei sellaiselle ihmiselle pitäisi olla kovin kateellinen.

        Toki raha vähentää ongelmia, muttei se onnea tuo.


    • Masse Majava

      Sitä olen ajatellut, että miksi köyhät hakkaa nyrkillä turpaan toisia köyhiä kun Suomessa on tuloerokin ja rikkaat ovat sen aikaansaaneet niin miksi köyhät eivät vitutuksessaan lyö nyrkillä turpaan rikkaita useammin?

      Selitetään, että köyhän köyhyys on sen omaa syytään. Suvussa on nuori mies, koulukiusattu. Meni psykoosiin ja myönnettiin kansaneläke. Psykoosin syyksi todettiin koulukiusaaminen ja hän elää kansaneläkkeellä kai lopun ikäänsä, naiset kiertävät hänet kaukaa vaikka on fiksu mies. Naiset näkevät vain hänen köyhyytensä ja hulluutensa vaikka käytös hänellä on normaalimpaa ja hillitympää kuin ihmisillä keskimäärin.

      Mitäs tähän sanotte? Hänenkin köyhyytensä on omaa syytään vaikka ette tiedä ja tiedosta kaikkia käänteitä hänen tarinassaan. En väitä itsekään tietäväni, mutta hyvällä hajulla olen kun lähisukulainen on. Ulkonäköäkin hänellä on ja naisia saa kuin vettä vaan, mikäli valehtelee naisille olevansa muunlainen kuin kansaneläkeläinen, päällisin puolin hän menee täysin normaalista fiksusta teräväpäisestä miehestä, mutta vain jos sanoo ammatikseen jotain muuta kuin kansaneläkeläisen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe