Wiinan kauhistus...

loginomi

senkuin vaan lisääntyy Suomessa; sen litkiminen on lisääntynyt nelinkertaiseksi neljässäkymmenessä vuodessa ja lisääntty edelleen! Ja haitat tietenkin mukana! Ihmellistä, että ei tajuta tuon hermostomyrkyn tehoa tuhoalaisena aivosolukoissa ja synapsiksissa; alkoholin oiketa käyttöä ovat lasinpesu, säilöntä, ja puhdistusaineena (ulkoisesti)!

Vanhat viinimaat ovat vähentämässä viinien latkimista ruokajuomana ja siirtyvät raikkaaseen veteen; Jeesus teki perustavanlaatuisen virheen mennessään muuttamaan veden viiksi ja innosti samalla tulevia sukupolvia "kohtuukäyttöön"! Eikö Herra osannut ennakoida heikon "lihan", ihmisen, voimattomuutta tuon Kuningas Alkoholin suhteen?

Tietääkö joku lukija joitain alkoholin tuottamia etuja ihmisen terveydelle? Sen verran olen kokeillut että hönössä on kiva olla hetken aikaa, mutta...

Mikä suomalaiseesa yhteiskunnassa on tekijä, jota ihmiset koettavat häivyttää lamaannuttamalla itsensä kemiallisesti?

Haluaako herrasväki pitää kansan humalassa?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt ottaa taikaisin

      sitä, mikä siltä oli vuosikymmenten ajan kiellettyä tyystin tai vahvasti valvottua holhouksineen.
      Siinä suhteessa suomalainen on aivan samanlainen kuin venäläinenkin, että jos snapsipullon pistää pöytään, niin eivät tyydy pelkästään ruokaryyppyyn, vaan se on koko pullon tuhosta kyse kertaheitolla.
      Ei niitä sairauksia ole liiemmin luetteloitu, mutta ainakin akuutit haimatulehdukset ovat olleet jo pitemmän aikaa kasvussa.
      Se on hengenvaarallinen ja perin kivulias sairaus ja sen kokenut kyllä muistaa olla enää kallistelematta.

    • Juomari Turmio

      Kaikki täällä on niin perseestä ettei muuta voi kuin juoda ja yrittää olla huomaamatta.

      • joitakin pääkohtia siitä, mikä täällä on "perseestä", sekä miten Sinä hoitaisit asiat jos Sinulla olisi valta etkä olisi kännissä?

        Joku Suomeen muuttanut epäonnistunut hiilikaivostyöläinenhän analysoi maamme epäkohdat seuraavasti: asukkaat, sijainti ja ilmasto.


    • YrjöJurri

      Koko 1900 luku oli pelkää alkoholipolitiikkaa ja alkoholilla keinottelua ja sama meno jatkuu.
      Kun alkoholista tulee osa kansallista politiikkaa elinravikkeen sijaan lopputulos on juuri tälläinen.
      On aivan turhaa syylistää tavallista kansalaista, syy on luterilaiskörttiläisissä päättäjissä , niin eilen kun myös tänään.

      • arvelit,

        mitenkähän nuo nouret "räkäkassit" saataisiin tuohon kuvaan= ei mitenkään. Nuoriso ottaa mallia, vai toisista nuorista ja poliisi on tyytyväinen tulevista asiakkaistaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      413
      9122
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3720
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2193
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1377
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1135
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    7. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      112
      1115
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1105
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1053
    Aihe