"Finnair aloittaa yt-nevottelut 670 työntekijän vähentämiseksi. Vähennykset painottuvat tekniikkaan sekä hallinnollisiin tukitoimiin."
"Finnairin alkuvuoden tulos rahoituserien jälkeen oli 5,2 Me tappiolla"
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id33658.html
Mitäs tämä oikein tarkoittaa. Uhkaako konkurssi Finnairia?
"Finnairin alkuvuoden tulos rahoituserien jälkeen oli 5,2 Me tappiolla"
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id33658.html
Mitäs tämä oikein tarkoittaa. Uhkaako konkurssi Finnairia?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Siellä on niin korkeat lippuhinnat ja isot liksat sadoille pomoille. Eihän se voi terveessä kilpailutilanteessa kestää. Aiemmin ummehtunut kilpailu salli tämän ja riitti pelkkä pandamainos telkkuun ja teatteriin. Nyt uudet tuulet.
Ai uhkaako konkurssi? Taidat olla joku amispelle tai ylioppilas joka ei tiedä mistään mitään.
Yhtiötä trimmataan henkilöstön vähennyksellä. Liikaa porukkaa joista pitää päästä eroon.
"Ai uhkaako konkurssi?"
No tämän palstan asiantuntijoiden mukaan miljoonavoiton tehnyt Air Finland on pahassa taloudellisessa tilanteessa ja sitä uhkaa konkurssi. Eli toki Finnairin tilanteen täytyy olla paljon huonompi jos kerran se tekee 5 miljoonan tappiot...
Parempi tehä kaukomatkat SASsilla on omat monitorit joka koneessa ja juomapuoli pelaa. Lyhyt keikka käydä Stokiksessa kääntymässä.
Lensin viikko sitten SAS:lla Helsingistä Tukholmaan. Ei ollut omaa monitoria eikä ollut mitään muutakaan.
Ei palvelua, ei hymyä, ei ruokaa, ei juomaa edes vesilasia ei SAS tarjoa.
Hyh saatana mikä nihilistilafka. Oli tasan viimenen kerta sillä yhtiöllä.
Alkuperäinen kirjoittaja kirjoitti:
"Parempi tehä kaukomatkat SASsilla on omat monitorit joka koneessa ja juomapuoli pelaa."
Vastasit:
"Lensin viikko sitten SAS:lla Helsingistä Tukholmaan."
Onko Helsinki-Tukholma matka kaukomatka?
On se niille, jotka eivät ole kotikylästään aiemmin poistuneet.
navetasta.
Lensin vasta SAS:lla Lontoosta Tukholmaan, ja sain mielestäni ihan ok lagom-palvelua, kai tyypillistä SAS:lle. En tarkkaillut emojen hymyjä kun oli muutakin tekemistä lennon aikana, mutta SAS tarjosi minulle ja matkaseuralleni vettä (vattenbägare) ilman erillistä maksua. Kannattaa kysyä jos on jotain vailla eikä halua maksaa! Lisäksi SAS tarjoaa aamiaisen kotimaan lennoillaan (sis. mehun, kahvia/teetä, jogurtin müslin, leipää ja juustoa/kinkkua/tms).
Olen matkustanut paljon SAS:lla ja kokeillut myös muita enemmän tai vähemmän "laatuyhtiöitä" (Finnair, Lufthansa, KLM, Iberia, Aerolineas Argentinas, Air New Zealand, Kenyan Airlines, China Airlines, Spanair, Blue1, Sterling, Futura, Deutsche BA, Viva Air, Air Europa, jne). Lisäksi olen työn vuoksi tutustunut muiden yhtiöiden tarjontaan, palveluun, kalustoon ja miehistöön. Anyway, tilaan yleensä ruoka-allergioiden vuoksi erikoisruoan (gluteeniton VGML) silloin kun yhtiö jakaa "ilmaista" ruokaa, mm. kaukolennoilla. SAS:lla on homma aina toiminut, olen saanut sopivan ruoan enkä ole koskaan saanut allergiakohtausta. Kerran Euroopan lennolla ei ruokaani löytynyt koneesta, ja sain lohdutukseksi asialliset anteeksipyynnöt ja ison säkin suklaata. Kerran Tukholmassa kysyin erikoisruoasta portilla ennen koneen lähtöä, ja ruoan puuttuessa catering-henkilökunta toimitti sopivan ruoan puolentunnin varoajalla (SAS:n lento siis). Muutenkin olen ollut heidän palveluunsa tyytyväinen. Muilla yhtiöillä olen joskus saanut onnistuneen ruoan (ainakin Iberia on ollut ok, toisinaan myös Lufthansa ja Finnair, ehkä joku muukin). Joillakin yhtiöillä ei ruokatilaustani ole huomioitu mitenkään (mm. KLM), jotkut ovat tarjonneet ainoastaan VGML-ruoan tai vaihtoehtoisesti GFML, joskus olen saanut jopa kaksi ateriaa kerrallaan joista toinen VGML ja toinen GFML (mutta näiden yhdistelmä ei siis ollut mahdollinen, ja molemmat jäivät varmaan syömättä). Allergisen reaktion olen saanut useamman kerran, kerran sairaalahoitoa vaativan sellaisen (söin erikoispakatun gluteenittoman leivän).
"Vuosia kestänyt lentohintojen lasku pysähtyi, kun polttoaine alkoi kallistua voimakkaasti vuoden 2005 alussa."
Ei voi mitään jos Finnairille on käynyt niin, sillä meidän osalta taas on käynyt toisin. Otettiin kesälle Sterlingin lennot haniaan ja todettiin että liput oli halventunut edellisten vuosien lippuihin (ei Sterling) verrattuna n. 80%. Ilmeisesti toisilla yhtiöillä on polttoaineen hinta siis halventunut voimakkaasti kun tarjoovat noin plajon halvempia hintoja. Kummallista...
Että halpalentoyhtiöillä on huomattavasti kevyempi organisaatio eli teetetään pienellä porukalla paljon enemmän tukihommia ja loput palvelut ostetaan muualta. Tiedotteen mukaan finnair karsii väkeä eli keventää organisaatiota jolloin päästään lähemmäs ideaalitasoa yhtiörakenteen suhteen kuten halpalentoyhtiöillä jo on.
konkka uhkaa.
Pistävät vaan turhaa porukkaa pihalle että voivat asentaa koneisiin kaikille omat ruudut. Ja että voivat jakaa kaikille ilmaiset ateriat.
"Lisäksi SAS tarjoaa aamiaisen kotimaan lennoillaan (sis. mehun, kahvia/teetä, jogurtin müslin, leipää ja juustoa/kinkkua/tms)."
No se ei useimpia suomalaisia paljon lämmitä.. Lensin Sassilla Köpiksen kautta Etelä-Eurooppaan ja edes sitä vesilasillista ei ilmaiseksi saanut. Ylihintaisesta kärrystä olisi kälystä kolmioleipää saanut ylihinnalla.
Eikö se olisi useimpien palstalaisten riemuvoitto kun se "pas*a finnair" tekisi vihdoinkin konkan, päästäisi siitäkin, kotimaisesta lentoyhtiöstä!
Öööh, jos ne perii vedestä maksun vain suomalaisilta? Ku suomalaiset ovat niin varakkaita tunnetusti. Mun matkaseura oli nimittäin ruotsalaista ja ne sai vettä ihan ilman lisämaksua (tosin ei lasia vaan semmonen valmispakattu kuppi). Ja minä siinä samassa, ehkä lentoemo ei huomannut et oon suomalainen.
Finnair ei ole kotimaisuutta enää vuosiin nähnytkään...
Juu. Huonosti Finnairilla menee, mut ei niin huonosti kuin monella muulla. Mun puolesta Finnairin vois heittää jorpakkoon, kun ei ole enää sama Finnair, joka palveli suomalaisia hyvin monta vuosikymmentä. Sit alkoi "uudistuminen" ja ulkoistettiin monta vanhaa työntekijää.
Ja kai voi petroolin hinta nousta, kun virheitä tehdään minkä keritään. Moniko tietää esim. sitä, että finnairin MD-11 tiputti 70 000 litraa petroolia suomenlahteen ennen, kuin kääntyi takaisin. Ei lentoliikenne tässä maailmassa kannata
Tiedätkä miksi se kone tiputti ne löpsykät sinne taivaalle??? Jos koneessa on esim. tekninen vika ja on pakko kääntyä takaisin , turvallinen laskeutuminen on helpompaa kun on painoa pikkasen vähemmän. Ja lentoliikenne kannattaa, kun ei tarvis puoli-ilamiseksi kuskata ihmisiä vaan sais oikeesti ottaa sen hinnan mikä kuuluu. Ei ole tervettä tämä kilpailu enää, se on totta.
Ja puhe oli siitä, että kallista todella on. Ja menokuluja tulee mistä milloinkin