Hei,
olisikos kenelläkään kokemuksia seuraavista juhlapaikoista? Noin 100:n vieraan häät tulisi järjestää. Mm. paljonko vuokra jne.?
1.Oittaan kartano, Espoo
2.Espoonkartano
3.Furuvikin huvila, Helsinki
4.Puotilan kartano, Helsinki
5.Ravintola Rastilan kartano, Helsinki
Arvostan suuresti kaikkia vastauksia.
Kokemuksia juhlapaikoista
6
4260
Vastaukset
- Janna
Kun listallasi oli Puotilan kartano ja Rastilan kartano, ajattelin listan ulkopuolelta ehdottaa myös Hotelli Vuorantaa Ramsinniemessä, Merirastilassa.
Vuoranta sijaitsee pienen mutkaisen tien päässä, metsän keskellä aivan meren rannassa. Rannassa on iso laituri, joka on kauniilla säällä loistava hääkuvien ottopaikka...
Vuorannassa on ravintolasali, johon meidän 100 vierastamme mahtuivat mainiosti. Tilaa on myös bändille ja tanssille reilusti. Salin meren puoleinen seinä on katosta lattiaan ikkunaa ja näköala on kaunis. Ikkunan takana on vielä terassi, josta pääsee portaita pitkin suurelle nurmikolle, jossa kauniilla säällä on mukava seurustella vieraiden kanssa ja järjestää mahdolliset ohjelmanumerot.
Tilavuokraa eivät ota, jos ruoat tilataan heiltä. Miinuksena Vuorannan anniskeluoikeudet, sillä paikalle ei siksi voi viedä omaa boolia vaan juomatkin on ostettava heiltä (tai no, boolia ei siis voi tarjoilla 'julkisesti' ravintolahenkilökunnan nähden...).
Ruoat olivat meillä ainakin todella herkulliset ja kakku oli todella positiivinen yllätys, olen yleensä tottunut pitopalveluiden kakkuina saamaan kuivia ja mauttomia esityksiä, mutta tämä kakku oli todella herkullista! Meidän menumme oli 30 euroa henkilöltä, mutta oli sitten valikoimaakin.
Semmoista...- naimisiin..
kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..
- Kaarina
naimisiin.. kirjoitti:
kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..
Me käytiin katsomassa kyseistä paikkaa meidän kartanokierroksella. Otettiin kaikista paikoista kuvia ja tiedusteltiin samalla palveluja ja hintoja. Kivaa oli.
Kirjoittajan suosima hotelli oli tosiaan mutkaisen tien päässä, jonne ajoimmekin, mutta emme astuneet edes autosta ulos, koska paikka näytti kylmältä. En missään nimessä viettäisi hotellissä häitäni, vaikka näkymät olisivat kuinka kivat. Tosi ankean oloinen. Onneksi ei tarvitse noihin jämäpaloihin tyytyä kun häät on vasta kesällä 2004 ja voi vapaasti valita mieleisimmän juhlapaikan.
Mutta käy ihmeessä katsomassa, jos hotelli ei kuulosta pahalta. =) - Kaarina
naimisiin.. kirjoitti:
kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..
Sieltä saat lisätietoja.
Onnea etsintöihin!
- piia
Espoonkartano on tosi suosittu paikka. Jos aiotte mennä naimisiin ensi kesänä, on todennäköisesti jo liian myöhäistä. Ainoa huono juttu näissä kaikissa kartanoissa on, että monet huoneet on ohjelman järjestämisen kannalta hankalia. Lisäksi vieraat tuskin näkevät hääparia, koska yhtenäinen tila puuttuu (paitsi jos ulkona on kaunis ilma). Suosittelen lämpimästi Järvenpäätä juhlien pitopaikkana. Sinne ajaa vain puolisen tuntia ja siellä löytyy tosi kivoja tiloja. Sama pätee Kirkkonummeen. Mene näiden kuntien kotisivuille tsekkaamaan! Itselläni on häät ensi kesänä Järvenpään Pohjolanhovissa. Ihana, luonnonläheinen paikka, vanhasta navetasta tehty. Yhteystiedot keltaisilla sivuilla. Kaksi kerrosta, alhaalla pöydät ja ylhäällä iso tanssitila.
- Anonyymi
Oittaan Kartano on upea rakennus. Video rakennuksesta ylhäältäpäin
https://www.youtube.com/watch?v=QlZwp4m8vuE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882