Kokemuksia juhlapaikoista

Kaarina

Hei,
olisikos kenelläkään kokemuksia seuraavista juhlapaikoista? Noin 100:n vieraan häät tulisi järjestää. Mm. paljonko vuokra jne.?

1.Oittaan kartano, Espoo

2.Espoonkartano

3.Furuvikin huvila, Helsinki

4.Puotilan kartano, Helsinki

5.Ravintola Rastilan kartano, Helsinki

Arvostan suuresti kaikkia vastauksia.

6

4098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janna

      Kun listallasi oli Puotilan kartano ja Rastilan kartano, ajattelin listan ulkopuolelta ehdottaa myös Hotelli Vuorantaa Ramsinniemessä, Merirastilassa.

      Vuoranta sijaitsee pienen mutkaisen tien päässä, metsän keskellä aivan meren rannassa. Rannassa on iso laituri, joka on kauniilla säällä loistava hääkuvien ottopaikka...

      Vuorannassa on ravintolasali, johon meidän 100 vierastamme mahtuivat mainiosti. Tilaa on myös bändille ja tanssille reilusti. Salin meren puoleinen seinä on katosta lattiaan ikkunaa ja näköala on kaunis. Ikkunan takana on vielä terassi, josta pääsee portaita pitkin suurelle nurmikolle, jossa kauniilla säällä on mukava seurustella vieraiden kanssa ja järjestää mahdolliset ohjelmanumerot.

      Tilavuokraa eivät ota, jos ruoat tilataan heiltä. Miinuksena Vuorannan anniskeluoikeudet, sillä paikalle ei siksi voi viedä omaa boolia vaan juomatkin on ostettava heiltä (tai no, boolia ei siis voi tarjoilla 'julkisesti' ravintolahenkilökunnan nähden...).

      Ruoat olivat meillä ainakin todella herkulliset ja kakku oli todella positiivinen yllätys, olen yleensä tottunut pitopalveluiden kakkuina saamaan kuivia ja mauttomia esityksiä, mutta tämä kakku oli todella herkullista! Meidän menumme oli 30 euroa henkilöltä, mutta oli sitten valikoimaakin.

      Semmoista...

      • naimisiin..

        kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..


      • Kaarina
        naimisiin.. kirjoitti:

        kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..

        Me käytiin katsomassa kyseistä paikkaa meidän kartanokierroksella. Otettiin kaikista paikoista kuvia ja tiedusteltiin samalla palveluja ja hintoja. Kivaa oli.

        Kirjoittajan suosima hotelli oli tosiaan mutkaisen tien päässä, jonne ajoimmekin, mutta emme astuneet edes autosta ulos, koska paikka näytti kylmältä. En missään nimessä viettäisi hotellissä häitäni, vaikka näkymät olisivat kuinka kivat. Tosi ankean oloinen. Onneksi ei tarvitse noihin jämäpaloihin tyytyä kun häät on vasta kesällä 2004 ja voi vapaasti valita mieleisimmän juhlapaikan.

        Mutta käy ihmeessä katsomassa, jos hotelli ei kuulosta pahalta. =)


      • Kaarina
        naimisiin.. kirjoitti:

        kiitos vinkistä..minä kiinnostuin todella..mistähän löytäisin tuon paikan yhteystiedot..

        Sieltä saat lisätietoja.

        Onnea etsintöihin!


    • piia

      Espoonkartano on tosi suosittu paikka. Jos aiotte mennä naimisiin ensi kesänä, on todennäköisesti jo liian myöhäistä. Ainoa huono juttu näissä kaikissa kartanoissa on, että monet huoneet on ohjelman järjestämisen kannalta hankalia. Lisäksi vieraat tuskin näkevät hääparia, koska yhtenäinen tila puuttuu (paitsi jos ulkona on kaunis ilma). Suosittelen lämpimästi Järvenpäätä juhlien pitopaikkana. Sinne ajaa vain puolisen tuntia ja siellä löytyy tosi kivoja tiloja. Sama pätee Kirkkonummeen. Mene näiden kuntien kotisivuille tsekkaamaan! Itselläni on häät ensi kesänä Järvenpään Pohjolanhovissa. Ihana, luonnonläheinen paikka, vanhasta navetasta tehty. Yhteystiedot keltaisilla sivuilla. Kaksi kerrosta, alhaalla pöydät ja ylhäällä iso tanssitila.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3163
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      196
      2854
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1851
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1504
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      110
      1273
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      46
      1160
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1037
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      153
      1006
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      934
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      824
    Aihe