mikä sipulikasvi

....

Ostin huhtikuussa pirkkahallista puutarhamessuilta jonkin sipulikasvin jota ei istuteta multaan, ei kastella. Siitä ilmeisesti pitäisi kasvaa n. puoli metriä korkea lehteä muistuttava kellertävä kukka/lehti. Jollen ihan väärin muista niin nimi oli Aaronin *jotain*, tai jotain sinne päin.

Erittäin kiitollinen olisin jos joku tietäisi mikä kasvi on kyseessä, ja vielä kiitollisempi jos löytyisi myös vinkkejä mistä niitä saisi hommattua lisää tre-hml seudulta.

6

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Oliskohan se Munkinhuppu eli Aaroninsauva, 'Arum maculatum',sitä ainakin myytiin puutarhamessuilla ?
      Nokian Puutarhalla sitä on ollut,kysele sieltä.

    • porkkana

      itse ostin tänään, ja en minäkään suomenkielistä nimeä muista. ohje on ruotsinkielinen ja siinä lukee `Mexikansk Underblomman`. ostin oulun puutarhamessuilta, jotka on tänä viikonloppuna. jospa joku vähän viisaampi osais suomentaa tuon latinalaisen nimen ja ruotsinkielisen. :)

      • hajuinen

        Nyt puutarhamessuilla hollantilaiset myivät Arum cornutum -nimellä sipuleita/mukuloita.
        Kasvin nimi oli heillä suomennettuna "meksikolainen ihmepuu".Liskovehka


      • .....
        hajuinen kirjoitti:

        Nyt puutarhamessuilla hollantilaiset myivät Arum cornutum -nimellä sipuleita/mukuloita.
        Kasvin nimi oli heillä suomennettuna "meksikolainen ihmepuu".Liskovehka

        tässäkin tapauksessa "rakkaalla" lapsella on monta nimeä... kiitoksia avusta, nyt on useampikin nimi jolla kasvia kysellä :)


      • juuso
        ..... kirjoitti:

        tässäkin tapauksessa "rakkaalla" lapsella on monta nimeä... kiitoksia avusta, nyt on useampikin nimi jolla kasvia kysellä :)

        ei ole sitä..tiedän kun käyn siellä jatkuvasti


      • ellit
        juuso kirjoitti:

        ei ole sitä..tiedän kun käyn siellä jatkuvasti

        Kiitos juuso,olen sitten saanut väärää tietoa ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1320
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      853
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      846
    Aihe