Ostin huhtikuussa pirkkahallista puutarhamessuilta jonkin sipulikasvin jota ei istuteta multaan, ei kastella. Siitä ilmeisesti pitäisi kasvaa n. puoli metriä korkea lehteä muistuttava kellertävä kukka/lehti. Jollen ihan väärin muista niin nimi oli Aaronin *jotain*, tai jotain sinne päin.
Erittäin kiitollinen olisin jos joku tietäisi mikä kasvi on kyseessä, ja vielä kiitollisempi jos löytyisi myös vinkkejä mistä niitä saisi hommattua lisää tre-hml seudulta.
mikä sipulikasvi
6
980
Vastaukset
- ellit
Oliskohan se Munkinhuppu eli Aaroninsauva, 'Arum maculatum',sitä ainakin myytiin puutarhamessuilla ?
Nokian Puutarhalla sitä on ollut,kysele sieltä. - porkkana
itse ostin tänään, ja en minäkään suomenkielistä nimeä muista. ohje on ruotsinkielinen ja siinä lukee `Mexikansk Underblomman`. ostin oulun puutarhamessuilta, jotka on tänä viikonloppuna. jospa joku vähän viisaampi osais suomentaa tuon latinalaisen nimen ja ruotsinkielisen. :)
- hajuinen
Nyt puutarhamessuilla hollantilaiset myivät Arum cornutum -nimellä sipuleita/mukuloita.
Kasvin nimi oli heillä suomennettuna "meksikolainen ihmepuu".Liskovehka - .....
hajuinen kirjoitti:
Nyt puutarhamessuilla hollantilaiset myivät Arum cornutum -nimellä sipuleita/mukuloita.
Kasvin nimi oli heillä suomennettuna "meksikolainen ihmepuu".Liskovehkatässäkin tapauksessa "rakkaalla" lapsella on monta nimeä... kiitoksia avusta, nyt on useampikin nimi jolla kasvia kysellä :)
- juuso
..... kirjoitti:
tässäkin tapauksessa "rakkaalla" lapsella on monta nimeä... kiitoksia avusta, nyt on useampikin nimi jolla kasvia kysellä :)
ei ole sitä..tiedän kun käyn siellä jatkuvasti
- ellit
juuso kirjoitti:
ei ole sitä..tiedän kun käyn siellä jatkuvasti
Kiitos juuso,olen sitten saanut väärää tietoa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571360Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761320Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 109853
- 73846