Ei noille saa antaa kuvaa, että täällä saa tehdä mitä mieleen tulee!
Suojeluskunnat takaisin!
anarkistit, punikit ja soma...
8260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
paremmat olot... ei mellakoita synny!
Mutta nyt kun riistetään köyhiltä...
se nostaa kansan eliittiä vastaan!
Kenen ikkunat kivitetään, kuka saa turpiin mielipiteensä vuoksi?? Järki käteen ja rauha yhteiskuntaan! Hyvät olot on kaikilla täällä, jos ei tunnu siltä niin töihin sieltä mussuttamasta!
Kyse on ilmeisesti lasten hölmöilystä niin kuin vappunakin. Sitä ei kuitenkaan saa sivuuttaa olan kohtauksella. Se kertoo jostain, jota nk. järjestäytynyt yhteiskunta ei halua kuulla eikä tunnustaa. Siloisena väkipakolla pidetyn pinnan alla kytee jotakin.
Se on vieraantumista. Opitte ensimmäisen läksyn: vieraantumisen ABC:n, kirjoitti ja lauloi luokanopettaja Petri Tiili alias Pelle Miljoona & Rockers.
tuollaista, sillälailla ymmärtämällä ymmärtämään kuinka vaikiata on kun rahaa tulee mitään tekemättä tilille, kyllähän tuo tuosta kasvaa kun terroristit tajuavat, että eihän nuo mitään tee tai puutu tähän.
En minä ainakaan halua olla sellaisessa yhteiskunnassa, jossa joku pieni porukka terrorisoi suurta enemmistöä ilman mitään järkevää syytä eikä sille muka voida yhtään mitään.
Aion vastustaa maallikkojen aseistamista turvajoukoiksi, oli siinä kyse mistä tahansa, koska sen tien päässä on aina ruumiita.
Ei varmaan (tuli)aseistettuja joukkoja kukaan täyspäinen ole ajamassa.
Minä voisin kannattaa esimerkiksi jonkunlaisia nimenomaan aseistamattomia tai erittäin kevyesti varustettuja, peruskoulutettuja kansalaispartioita (tms) ilta- ja yöaikaan kaupunkien keskustoihin ja rikosherkille alueille. Sellaista näkyvää lähitoimintaa järjestyksenvalvonnan alalla tiiviissä yhteistyössä poliisin kanssa.
Tämä on vielä aika täsmentymätön ajatus.
Siviilipartiot poliisin apuna on eri asia kuin kansalliskaartit tai suojeluskunnat, mutta epäilen silti niiden hyötyä.
Itse antaisin lisää rahaa poliisille, jotta näkyviin, ja ihmisten kanssa toimeen tuleviin, jalkapartioihin voitaisi palkata paljon enemmän väkeä.
Kortteli- ja kyläpoliisitoiminta, jossa poliisi näkyy ja tunnetaan, on aina parempi vaihtoehto kuin vapaaehtoisten kansalaispartiot, joiden kanssa ihmisillä saattaa syntyä milloin millaisiakin jännitteitä ihan turhan takia.