Mistä on peräisin ajatus:
Jotkut lestadiolaiset sanovat, että jos äidin terveys ei todella kestä enää yhtään raskautta, voidaan vakaumuksesta huolimatta tehdä kohdunpoisto.
Siis kohdunpoisto?? Eihän kenellekään tehdä kohdunpoistoa ehkäisykeinoksi! Yksikään lääkäri ei ala kohdunpoistoleikkaukseen, vaan potilaalle määrätään ehkäisy/sterilisaatio.
Jotkut lestadiolaiset sanovat, että jos äidin terveys ei todella kestä enää yhtään raskautta, voidaan vakaumuksesta huolimatta tehdä kohdunpoisto.
Siis kohdunpoisto?? Eihän kenellekään tehdä kohdunpoistoa ehkäisykeinoksi! Yksikään lääkäri ei ala kohdunpoistoleikkaukseen, vaan potilaalle määrätään ehkäisy/sterilisaatio.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joissakin sairaustapauksissa tehdään kohdunpoisto. Luin esim. syöpäpotilaasta, jolle oli tehty sellainen. Tiedän erään vl-naisen, jolle on myös tehty kohdunpoisto. Syytä siihen en kuitenkaan tiedä.
esim. runsaiden kuukautisten vuoksi, hankalan hoitovasteettoman kohdunlaskeuman vuoksi, syövät ovat sitten asia erikseen, runsaiden/suurikokoisten myomien vuoksi,
mitä vielä haluat tietää aiheesta?
Se on niin raju toiminpide seuraamuksiltaan että sitä vältetään nykyisin. Suomessa on saatu kohdunpoistojen määrä huomattavasti laskemaan siitä mitä se oli sanotaan 70- ja 80-luvulla. Nykyään se operaatio tehdään eritätin harvoin, koska on muita hoitokeinoja.
Siihen aikaan taas vl-äideille ei edes kohdunpoisto tullut kysymykseen ehkäisykeinona eikä sairauden hoitona. SRK kielsi sen, mutta nykyisin se on sallittu - ja jopa suosittu, mikä on karmeaa.
Sinänsä on kauheaa että miehet, saarnamiehet, seurakuntavnhimmat ja sen sellaiset, määrittelevät vl-liikkeessä tällaiset naisen elämän syvästi vaikuttavat asiat kuten perhesuunnittelun menetelmät. Menettely on sama kuin ääri-islamisteilla. Talebanit eroavat vl:stä vain naisten oikeuksien rajoittamisen määrässä.
Miten teillä on noin kieroutuneita käsityksiä vl:stä? herran tähen!
Kohdunpoistoja tehdään yleensä juuri lääketieteellisten seikkojen takia. Ei ehkäisynä. Eikä siinä todellakaan ole mitkään miehet asiaan vaikuttamassa tai sormi pystyssä saarnaamassa mitä tehdä. ei herranen aika. Kohdunpoistoja on minun tutuilleni tehty ainakin seuraavista syistä:
vanhemmuuten (50 naiset) monet raskaudet ovat venyttänet kohtua niin, että se meinaa "tippua".
Toistuvat keisarinleikkaukset jolloin kohtu ohenee ja ei parane enää leikkaushaavat niin hyivn. Tämä lienee yleisin ja yleensä aiheuttaa suurta surua äidille.
ikinä ei sitä käytetä ehkäisynä. luulkaa te mitä luulkaa, kun että tiedä mistään mitään.