Mitäs vikaa tässä derivoinnissa on? Tietysti ensin integroimalla ja sitten derivoimalla saadaan oikea vastaus, mutta miksi analyysin peruslauseella tulee väärä vastaus?
http://s83.photobucket.com/albums/j311/jorrrma/?action=view¤t=intteg.jpg
Kysymys määrätystä integraalista
7
712
Vastaukset
- xyz
Olet kirjoittanut d/da[F(a^2)-F(0)]. Tässä integraali juoksee 0:sta a^4:ään, vaikka pitäisi juosta 0:sta a^2:een. Toiseksi F(a^2):ssa integrandi on a^2 x-1 eikä ax-1.
- jorrrrma
Voisitko kirjoittaa välivaiheet? En ymmärrä missä menee vikaan..
t: lukiolainen - Korjaa se
jorrrrma kirjoitti:
Voisitko kirjoittaa välivaiheet? En ymmärrä missä menee vikaan..
t: lukiolainenKäytät F-kirjainta sekä alkuperäisen funktion tunnuksena, sekä funktion f(x)=a*x-1 antiderivaattana. Se sotki xyz:n, ja sotkee monen muunkin lukijan.
Käytä vaikka G(x)=int g(x), g(x) = a*x-1, niin eivät mene noin sekaisin.
Lisäksi tämä funktio ei toteuta peruslauseen ehtoja, koska funktion muuttuja on a, mutta integraalin yläraja on a**2. Eihän sitä silloin voi soveltaa. - jorrrrma
Korjaa se kirjoitti:
Käytät F-kirjainta sekä alkuperäisen funktion tunnuksena, sekä funktion f(x)=a*x-1 antiderivaattana. Se sotki xyz:n, ja sotkee monen muunkin lukijan.
Käytä vaikka G(x)=int g(x), g(x) = a*x-1, niin eivät mene noin sekaisin.
Lisäksi tämä funktio ei toteuta peruslauseen ehtoja, koska funktion muuttuja on a, mutta integraalin yläraja on a**2. Eihän sitä silloin voi soveltaa."Lisäksi tämä funktio ei toteuta peruslauseen ehtoja, koska funktion muuttuja on a, mutta integraalin yläraja on a**2. Eihän sitä silloin voi soveltaa."
OK. Kiitos vastauksesta!
- Helen
Moi.
Kummallisuus johtuu siitä, että luku a toimii paitsi integraalifunktion muuttujana, myös integroitavan funktion f "vakiona". Merkitään integraalifunktiota F:llä. Jos ajattelemme, että vakion a paikalle sijoitettaisiin esim. luku 7, saisimme F(7) = integraali 0..49 (7x - 1) dx. Siis vakio a kasvaa samalla, kun integroinnin ylärajaa nostetaan. Kun määritämme ensin integraalifunktion ja sitten derivoimme sen a:n suhteen, saamme tosiaan derivaataksi (5/2)a^4 - 2a, joka on hivenen suurempi kuin saamasi 2a^4 - 2a. Jälkimmäisen lausekkeen virheellisyys johtuu siitä, ettei sitä laskettaessa ole huomioitu a:n muutosta (eli kasvua). On tavallaan integroitu (kokeile!) välillä 0..t^2 funktiota (ax - 1), derivoitu sitten t:n suhteen (saamme 2at^3 - 2t) ja lopulta sijoitettu t:n paikalle a, jolloin tulos vastaa omaasi.
(Jälkimmäisellä tavalla ratkaistaisiin esim. tehtävä "Määritä funktion F, F(a) = integraali 0..a^2 (3x - 1), derivaatta pisteessä a = 3.)
Helen - cccv
F'(a)=f(a) on virheesi sillä se edyllättäisi
integraalia jossa ylärajana olisi a, mutta sinullapa se on a^2.
Jos merkitset integraalia kyseistä integraalia G(a), ja merkitse F(a) on sellainen integraali jossa yläraja on a. Silloin F'(a)=f(a)
Silloin derivoit d/da G(a)=d/da F(a^2)=F'(a^2)*2a=f(a^2)*2a=... Pinta-ala määräytyisi vain ylärajan mukaan, jos integroitava funktio g(x) = ax - 1 ei sisältäisi a:ta.
Saataisiin F'(a) = D( G(a^2) - G(0)) * 2a
missä G on mielivaltainen g:n integraalifunktio ja 2a sisäfunktion derivaatta.
Nyt F'(x) = g(a^2) * 2a , koska G'(0) = 0
eli F'(x) = 2a^3 - 2a
Mutta näin ei ole, koska g = g(a,x) ja derivoitaessa G(a^2) ei täsmää vaikka sisäfunktion derivaatta huomioidaan.
Tehtävää ei ole tarkoituksenmukaista ratkaista analyysin peruslauseen avulla.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550