Kärppävahdit

Juuso

Mitä mieltä Suomalaisesta? Onko siitä ajateltu Niken Korvaajaa... En usko että on paras vaihtoehto. Pitäis olla näyttöjä jo ku äijä on kuitenki melkeen 3 kymppinen. Positiivista on että hankkivat kotimaisen vahdin.

7

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni Suomalainen on näistä tuoreista Kärppä-vahvistuksista onnistunein hankinta. Kannattaa muistaa, että Nikke on selkeä ykkönen ja montaa peliä ei kakkoselle ole luvassa. Kakkosen tulee olla siis sellainen pelaaja, joka on motivoitunut, vaikka rooli tuleekin olemaan pieni. Tässä mielessä Suomalainen on varmasti mies paikallaan.

      • JEJ

        Paitsi jos Bluesin pojat käy taas sikailemassa. Mitäs sitte teette? Onko Suomalaisesta silloin ykkös veskaksi?


      • JEJ kirjoitti:

        Paitsi jos Bluesin pojat käy taas sikailemassa. Mitäs sitte teette? Onko Suomalaisesta silloin ykkös veskaksi?

        Ei loukkaantumisille mahda mitään. Sen varaan on laskettava, että tällaisessa tilanteessa Suomalainen hoitaa homman. Ei kukaan huippuveska tule tänne aition luukkua avaamaan, kun tietää, että Nikke pelaa valtaosan peleistä.


    • hlkjh

      FPS:n Janne Kurikka olisi ollut huomattavasti parempi ja halvempi kakkosmaalivahti Kärpille. Kärppäkasvatti, ja oikeasti nuori ja nouseva maalivahti (Junnon määritelmä kakkosmaalivahdille), mitä tämä Suomalainen ei todellakaan ole. Suomalainen on tunnetusti hyvin epätaisainen torjuja, ja nyt kun pelejä tulee harvakseltaan, tason voi vaan odottaa laskevan.

      • Kurikkaa huhuttiin Kärppiin, itse olisin myös mielelläni miehen Kärpissä nähnyt. Kenties Kurikka agenttinsa kanssa katsoi, että uran kannalta on parempi torjua vaikka mestiksessä ykkösenä kuin liigassa kakkosena.


      • Jukurifani

        No Suomalainen on yksinkertaisesti parempi sen takia.Miten läheltä olet seurannut Jaskan pelaamista kun noin asiantuntevasti moitit Mestiksen parasta maalivahtia.Tottakai jokaiselle veskarille tulee huonoja pelejä joskus ja Jaskakin pelasi ne pois ennen tärkeitä otteluja että näytti sitten pleijareissa ja finaalissa todellisen taitonsa.Tottakai se kyrsii kun oma suosikki ei pääse huippu joukkueeseen mutta näin se vaan menee,vaikka moni toivoo Jaskalle epäonnistumista Jukuri leiristä mitä parhainta menestystä hänelle!


      • zeppo
        Jukurifani kirjoitti:

        No Suomalainen on yksinkertaisesti parempi sen takia.Miten läheltä olet seurannut Jaskan pelaamista kun noin asiantuntevasti moitit Mestiksen parasta maalivahtia.Tottakai jokaiselle veskarille tulee huonoja pelejä joskus ja Jaskakin pelasi ne pois ennen tärkeitä otteluja että näytti sitten pleijareissa ja finaalissa todellisen taitonsa.Tottakai se kyrsii kun oma suosikki ei pääse huippu joukkueeseen mutta näin se vaan menee,vaikka moni toivoo Jaskalle epäonnistumista Jukuri leiristä mitä parhainta menestystä hänelle!

        Joo vähän turhalta tuntuu Kärppäfanien panikointi tosta veskaritilanteesta. Jaska on huippuveska,junnuissakin pesi Ahoset, Niittymäet,Lehdot,Bäckströmit ym. Eli kun saa pelata hyvässä joukkueessa homma toimii. Pelicans pari vuotta sitten oli täys paska ryhmä eikä olisi pärjännyt edes mestiksessä! Ja puheet siitä ettei pää kestä on ihan turhaa. Enemmän taitaa painaa mieltä jos on kitara epävireessä! Pelit voikin vetää rauhassa harrastusmielessä ilman turhia paineita ja rennosti pelatessa tulee niitä koppejakin.
        Liigassa tällä hetkellä parempi ykkönen löytyy ainoastaan Saipasta Zepp, Tps:n Hurme(jos jää), Kalpan Kapanen, Jypin Wallinheimo ja ehkä Bluesin Ahonen. Muiden kanssa Jaska vetää ihan samalla viivalla. Ja monien edelläkin reilusti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1960
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1504
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      142
      1262
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      93
      1243
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      898
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      810
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      787
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      783
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe