tietääkö kukaan mistä täysi-käinen saisi lainaa ilman takaajia? en tällä hetkellä ole töissä, tai siis olen työharjoittelussa. lainaa tarvisin auton ostoon. työt kyllä jatkuvat kesälläkin ihan sinne tammikuuhun saakka, jolloin on armeijaan lähdön aika.
lainasumma olisi joku 2000-2500e kolmen kuukauden maksuajalla
lainasumma olisi joku 2000-2500e kolmen kuukauden maksuajalla
Vastaukset 13
Vanhimmat
Et mistään. Ei tuloja, ei takaajia, armeija käymättä... siinä ne kolme syytä.
eli työharjoittelussa saan palkkaa mutta ei kyllä ole varsinaisesti työsopimusta.
eli jos nyt joku (en kyllä oikein usko mutta kumminkin) pystyisi 2000e lainaamaan niin hyvä olisi, mut kun ei tuu ketään mieleen. siitä tehtäisiin heti velkakirja mutta kun ei kellään tutullakaan ole lainata juuri nyt niin... :(
täällä palstoilla kyllä näitä muilta ruinaajia riittää mutta kuka nyt ventovieraille lainaisi...
mutta jos joku tietää jonkin paikan niin vastailkaa...tyydyn kyllä hieman pienempäänkin summaan. kai tonnillakin jonkinlaisen auton saa.
Ei tuollaisilla työharjoittelupalkoilla lainoja tuollaisissa mainitsemissasi erissä maksella. Ja tulevat lyhytaikaiset työsuhteet eivät pankkeja heti vakuuttane. Mitä sitä autoa suotta ennen armeijaa ostamaan...
ja mistähän sinä tiedät millaista palkkaa saan? ihan oikeaa palkkaa. 12e tunti. mutta tarvisin autoa millä töissä kuljen. asun oulun lähellä ja töihin ei bussilla pääse. hankala joka päivä soitella kyytejä. mut ei sitä vissiin saa joten turha enää kysellä. täytyy vissiin luopua ajatuksesta...
ja tottakai minä autoa ennen armeijaa tarvin. mikä ihme se armeija sitten muka on kun ennen sitä ei tarvis autoa, vasta sen jälkeen?! se on minun kohdalla pakko olla. onhan minulla yksi auto mutta se kun hajosi ja ei kannata ees korjata.
Onko auto työsi kannalta välttämätön
Jos ei, säästä ensin, mieti sitten ostatko vaiko et.
Jos on, kysy työnantajaltasi. Laina luulisi järjestyvän jos
- auto todella on välttämätön
- myös palkkasi maksaja uskoo sinun voivan maksaa lainasi takaisin
korttiluottoa jos sinulla menee palkka tilille, ota sille tilille 2000€ korttiluotto.
Korttiluottoa voi lyhentää kuukausitain sen verran kuukausittain miten sovitte pankin kanssa, ja korttiluotto on aina käytettävissä sitä mukaa kuin sitä lyhentää.
Useimmat pankit myöstää korttiluottoa.
kohdallasi ole ikävä kyllä semmoinen tilanne, että pankit ja korkean koron kiskurit tuskin myöntävät lainaa, koska työharjoittelusta saatua rahaa ei katsota vakituiseksi tuloksi, ja näin ollen kyllä taitaa jäädä haaveeksi laina..
toisaalta nykyään pankki kyllä kelpuuttaa määräaikaisen työsopimuksenkin, joten eihän sitä ikinään tiedä..
kannatataa kysyä pankista, se kun ei maksa mitään, ja vielä jos sulla on töyharj. sopimuksessa vielä loppuvuoteen työaikaa niin se kannattaa mainita, ja myöskin raha paljon tienaat kk.
tosin tuo armeijan käymättömyys on ainakin aika iso este.
jos käyt kysyyn pankista saako lainaa. Voit ehkä joutua menemään sinne autolla,bussilla jne joka ei ole ilmaista. Soittaminenkin on harvoin ilmaista.
mitä jos vaikka käy sillain kun on muutenkin menossa lähelle pankkia niin ei maksa mitään..tai jos on siittä kiinni ettei ole varaa bussilippua hankkia että saa pankista tietoa niin on syytä unohtaa koko juttu
juu täytyy vähän tiedustella tuosta korttiluotosta tai auton osamaksusta että onko mahdollista...mutta miksi se armeijan käynti sitten vaikuttaa lainan saantiin?
siinä on vaan semmoinen että armeijan aikana ei ole tuloja, ja vaikka yrittäisi ottaa lyhyellä maksuajalla niin voi olla että ei hyväksytä tuon armeijan takia..
mutta tämä on aikamoista spekulaatiota, toivottavasti saat kumminkin asiat järjestymään
se on siks ku armeijas voi henki lähtee ja lainan takaisinmaksu näin vaarantuu. se ku on kova paikka missä pojista tehdään miehiä ja vaara hengenlähtöön on jatkuva. ei yhtää sarkasmia sitten..