punoitus.Kaikenlaisia hengitystieoireita tässä on ollut hometalosta päästyään,mutta nyt tuli taas uusi.Illalla alkoi ranne kutista,sitten nilkat ja jalkapohjat.Yö oli hikinen,tuntui kuin kuume olisi noussut,päätä särki ja niveliä ja alaselkä (sisältä tosi kipeä.
Aamulla oli kämmenet ja jalkapohjat aivan punaiset,kosketusarat,turvoksissa ja kutisivat.MITÄS TÄMÄ SITTEN ON???? En mielestäni syönyt mitään uutta,en ottanut illalla mitään särky tms.lääkettä,ihan tavallinen ilta ja aamulla kyllä otti päähän ja ihmetytti että mitä nyt.Osaako kukaan vastata tai onko samanlaisia kokemuksia,onko tämäkin uusi herkistyminen ja MILLE?
Aamulla oli kämmenet ja jalkapohjat aivan punaiset,kosketusarat,turvoksissa ja kutisivat.MITÄS TÄMÄ SITTEN ON???? En mielestäni syönyt mitään uutta,en ottanut illalla mitään särky tms.lääkettä,ihan tavallinen ilta ja aamulla kyllä otti päähän ja ihmetytti että mitä nyt.Osaako kukaan vastata tai onko samanlaisia kokemuksia,onko tämäkin uusi herkistyminen ja MILLE?
Vastaukset 7
Vanhimmat
että kosteusvauriomikrobien vaurioittama immuunijärjestelmä alkaa tuottaa erilaisia ihokremppoja syystä jos toisestakin.
Ja noiden syy-yhteyksien havaitseminen on aikamoista salapoliisityötä.
Sanoit, että reaktio alkoi edellisenä iltana ollen huipussaan aamulla ja kuviosta päätellen
allergiselta tuo reaktiosi vaikuttaa.
Allerginen reaktio voi puhjeta jopa muutaman vuorokauden viiveellä altistumisesta, eli aina on syytä miettiä mitä on parin-kolmen vuorokauden aikana syönyt, juonut, ja minkälaisissa olosuhteissa hengittänyt.
Ja mitä hengittämiseen tulee, ulkoilmassa on siitepölyjä ja homeista ainakin Aspergillusta runsaasti.
Että aivan hyvin tuo keväinen luontokin saattaa aikaansaada tuonkaltaisen reaktion.
Kun mielestäsi se mitä söit tai joit ei ollut reaktion syynä, kysyisinkin minkälaista ilmaa hengitit ja kuinka kauan tuona päivänä, vai vietitkö koko päivän kotisi sisätiloissa?
Psorityyppinen ihokremppa kämmenissäni ja jalkapohjissani on myös minulle tuttua.
Tähän mennessä niiden ihoa on irroitellut kudosvaurio.
Puolitoista kuukautta sitten penkki jysähti varpailleni ja isovarvas kipuilee vieläkin.
Kudos-luuvaurio laukaisi muutaman päivän päästä psoriläntin (häipynyt) ja pari viikkoa sitten kantapää alkoi tikutella (kävellessä tuntui kuin kantapää olisi tikkuja täynnä) ja nyt siitä irtoilee nahka levyinä. Kokemuksesta tiedän, että ihon tervehtyminen vie muutaman kuukauden.
Tuo jalkapohjaoireilu kuumotuksineen, rasituskipuineen, ihokosketusarkuuksineen oli minullekin tuttua jo työpaikka-altistusaikanani.
Niin, että minkä katsot itse olevan syynä reaktioosi?
Nyt on vaan poistettava muutamia tekijöitä,esim. ensin shampoo pois ja sitten pesuaine.Reaktio kun tuli aika pian suihkun jälkeen.Tosin kuten sanoit,voihan olla että tapahtumaketju on alkanut jo muutama päivä ennen.Eipä auta muuta kuin tarkkailla ja toivoa että seuraava reaktio ei ainakaan olisi voimakkaampi.Kiitos vastauksestasi.
Kerroit suihkun jälkeen oireilevasi enemmän. Olet voinut todellakin herkistyä saippualle tai shampoolle tai hoitoaineelle. Kokeile allergiatuotteita esimerkiksi LV shampoo, hoitoaine ja saippua. Kokeile myös hajusteettomia ja allergiatestattuja ihovoiteita suihkun jälkeen.
Mille tahansa voi herkistyä ja allergisoitua, jopa perusvoiteille. Kaikkia käyttämiään tuotteita pitäisi aina välillä vaihdella, ettei herkisty niille.
Aikaisemmin vaikka allergiaton ihminen voi herkistyä koiralle ja kissallekin. Eräs lähisukulaiseni herkistyi molemmille, kun hänellä oli ollut koira ja kissa jo viisi vuotta ja lapsena hän on asunut maalla, jossa oli monenlaisia eläimiä. Aikaisemmin hänellä ei ollut mitään allergioita.
Lv ei ole aina paras...
Meillä "tuttujen astmaatikko ja allergikkojen " kanssa juteltaessa huomattu:
LV aiheuttaa useille oireita..
Pesuainekin erikeepperimäistä.
Monia muita hyviä merkkejä on LINNA, ERISAN ym ym..
PYYTÄKÄÄ näytteitä.. apteekista. Allergia&Astmaliitosta (joka kaupungissa toimisto)
Mäkin sain näytteitä, neuvoja ja opastusta.
Oli tosi pahana kädet ja jalat pitkään. Mikään hoito ei auttanut, pahensi vain.
Viimein touhukas ihminen käveli kotona pyyhkeiden päällä raahaten jalkojaan vuoron perään, muuten ei pystynyt kävelemään. Kädet järkyttävässsä kunnossa myös. Jalkapohjat äärettömän kipeät ja karmean näköiset.
Henkilö työskenteli keittäjänä - jäi sitten täysin invalidina eläkkeelle vuosien hoitojen ja sairastelujen jälkeen.
Kotona vuosien mittaan sekä kädet, että jalat tervehtyneet suhteellisen hyvään kuntoon. Herkät ovat - mutta kävelee, moottoripyöräilee uuden poikakaverin kanssa. Laihtunut ja todella hyväkuntoinen ja iloinen ihminen on taas palanut.
Tilanne on kuin yö ja päivä.
Työpaikalla oli vähän ongelmia ... sisäilman kanssa...
konsti.Laitoin jalat karkeaan merisuolaan,samoin kädet.Melko nopeasti suolan viilentävä vaikutus auttoi.Taas tuo suola,siitä olen saanut apua kyllä moneen vaivaa,hengittänyt sitä,käyttänyt nivelkipuihin.Ihme aine,ainakin mulle auttoi.Tosin edelleen epäselvää,mikä aiheutti tuon reagtion,mutta eiköhän sekin selviä,jos alkaa toistumaan.Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä ja totta on myös tuo,että pitää vaihtaa noita pesu ym.ainemerkkejä.
ON TOSI HYVÄ IHOLLE.
Mä pesen kasvot iltaisin merisuola jauheella.
Liotan myös jalkoja. Vie kovettumat, ym
Huuhtelen nenän suolaliuoksella joka päivä.