Hommat hoituu!

No nyt! Olipa mukava katella ,kun Leijonat vipelsivät vauhdikkaasti ja tehokkaasti Latviaa vastaan. Kuten tuolla eräässä otteluveikkauksessa arvioin, niin 5 maalia tuli. Anteron aliarvioin, koska oletin Latvian hurmoksessaan pistävän yhden maalin vaikka läpi Niittymäen=) Hienoa Suomi!

Kakkosketju virkistyi mielestäni kovasti Hentusen laitosta laitaan. Eipä aiemmin ole Mertarantakaan joutunut samalla viisii Hentusen nimeä hokemaan. Oikea siirto Erkalta!

Ykköskenttä on kunnossa ja joku täällä mua jo valistikin seuraamaan tarkemmin Peltosen ja Nummelinin välistä työskentelyä. Tottahan on, että "vanhat parrat"kyllä osasivat.Jokisen Jussi sentterinä ei taida edelleenkään vaihtua, koska en kyllä nähnyt pelissä ketään sellaista,jolla siihen olisi edes sellaisia rahkeita kuin Jussilla. Erkka tuskin kajoaa tuohon Tsekki-pelissäkään. Enkä usko kakkosenkaan muutoksia.

T.Ruutu taitaa olla joku duracell-pupu, kun menee ja menee ja menee, vaikka pitäs jo vähän rauhottaakin hommiaan. Virtaa on niin, että käy jatkuvasti ylikierroksilla, eikä se auta Leijonia pätkääkään. En tiä mitä tolle kaverille oikein pitäs tehdä! Hänen saamansa rangaistus oli kyllä mielestäni täysin ylimitoitettu. Olisi ollut kyllä mielenkiintoista nähdä veljesparin työskentelyä. Jarkkokin on kyllä melkoinen riski puhtaillakin taklauksilla, jos niistä kauhean helposti tuolla rangaistaan! Se kun on kuitenkin Jarkon tehtävä joukkueessa. Pitäskö jättää kaveri ulos? Vähän hirvittää sekin tehdä. Onhan J.Ruudusta ollut apuakin joukkueelle.

Hahl ei vielä loistanut, mutta eiköhän hänellekin vielä onnistumisia tule. Täytyy sanoa, että Saravo on oikeesti täysin turha kaveri joukkueessa. Kertokaa ny joku herrantähen, et mitä se on saanu aikaan nois kisois?Mun mielestä ei mitään!

Nii..piti kysymäni sitä, että montako pelaajaa Erkka voi vielä mukaan ottaa? En ole seurannut oikein sitä puolta ja jäänyt epäselväksi.

Kyllä Nummelin on peto jäällä!!Uskomaton kaveri, tuntui että oli joka paikassa jatkuvasti. Pelasi tosi hyvän ottelun! Ne, jotka häntä täällä ovat ivanneet ja ulkonäköä myöten haukkuneet voivat nyt kyllä vaipua häpeästä maan alle. Mertaranta hehkutti täysin ansioista. Turvallinen olo,kun on tuollaisia pelureita kuin hän Suomen joukkueessa. Pitkälle mennään kuulkaas, kyl se näin on!
474984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

Tuomosta on vielä paljon iloa suomelle näissä kisoissa mutta tämäniltainen päähän kohdistuneesta taklauksesta tullut jäähy oli aivan oikeutettu.

Sinä ihmettelet mitä joukkueessa tekee joku Saravo, no minä ihmettelen myös sitä ja imettelen sitäkin mitä siellä tekee joku Mäntylä?

Saattaa olla että tsekki vielä seuraavassa pelissä kaatuu mutta todellinen mittari tulee siinä vaiheessa jos Venäjä kohdataan. Eiköhän Malkin, Ovetshkin, Semin ja kumppanit näytä millaista on taitojääkiekko. Myös jenkeillä ja kanadalla näyttää olevan menestyskelpoinen joukkue kisoissa. Toivotaan kuitenkin Suomelle parasta ja Niittymäen hyvillä otteilla saatetaan edetä aina mitalipeleihin asti.

Äänestä
  • Tassa joukkueen johdon kanssa kun nautin aamiaisen niin puheeksi tulivat taktiikkamuutokset Tsekki-peliin. Nimittain Erkka naytti minulle taktiikkataululla mita tanaan aamujailla treenataan. Suomi aikoo panostaa paitsioansaan tulevassa pelissa. Erkan mukaan nain on mahdollista vesittaa nopeiden tsekkihyokkaajien lapisyotot. Syoton lahtiessa Suomen puolustuslinja nousee nopeasti punaviivan tuntumaan. Muistutin Westerlundia siita etta eiko tuo kuulu jalkapalloon mutta Erkka totesi etta siina piileekin asian yllatysmomentti!
    Tuomo Ruudun tilanteesta Westerlund totesi etta Tuomo oli vahan tuhma ja lupasi olla seuraavassa pelissa taas kiltti. Joten eikohan taas pystyta lahtemaan luottavaisin mielin seuraavaan peliin!

    Äänestä

  • Tuomosta on sitten pian hyötyäkin Suomelle. Alkaa meinaan olla melkoisen kiirus jo! Totta on, että ei Mäntyläkään kyllä ole mitenkään myönteisesti tullut esiin.Ehkä noissa kahdessa on tehty virhearvio tämän hetkisten näyttöjen perusteella:(

    Mun mielestä se T.Ruudun taklaus ei ollut tahallinen. Kaveri oli alhaalla eikä yhtään näyttänyt katsovan mitä oli tapahtumassa, meni kuin sokee suoraan törmäykseen.Jäähyn paikka tietenkin, mutta että pelistä ulos, no huh huh!

    Aika heppoista on tähän asti vastustajat olleet rapakon takaisilla mailla, joten niidenkin puntari on vasta tulossa. Luotan Leijoniin täysin. Venäjällä on se joukkue, jolla on suurin mahdollisuus päihittää Suomi. Toivottavasti jää kakkoseksi=)Toisaalta, jos Suomi ei jostain syystä pärjäisi, niin ei mulla ois Venäjän voittoakaan vastaan mitään. Heillä on se Ovetshkin niin hieno pelaaja, että ilollahan sellaista peliä kattelee..mutta..Leijonat ennen kaikkea!

    Edelleenkin olen sitä mieltä, että Tsekit kaatuu maalivahtiinsa. Ruotsilla ei mitalitason joukkuetta kokonaisuudessaan.Nylanderin uho ei sitä muuksi muuta:)Slovakialla on ny jotain ihmeesti pielessä, ei mahiksia.Sveitsi voi tehdä yllärin ja olla hyvässä lykyssä neljän joukossa.Ei kuitenkaan finaalissa.Siellä ovat kaiken järjen mukaan Venäjä ja Suomi.Kanukit pelaa pronssista.Tähän tulokseen oon tullu=)

    Äänestä

Suomi voittaa MM-kisat ja rökittää noi muut paskamaat!!!!

Äänestä
  • Niin voittaa,mut sovitaanks et noi muut maatkaan eivät oo mitään paskamaita=)

    Äänestä

  • nyt on korkea aika voittaa se maailmanmestauus ja uskon että siihen on mahdollisuudet vaikka venäjä tuntuu tällä hetkellä aika kovalta

    Äänestä

  • leijona kirjoitti:

    nyt on korkea aika voittaa se maailmanmestauus ja uskon että siihen on mahdollisuudet vaikka venäjä tuntuu tällä hetkellä aika kovalta

    Venäjän joukkueessa on joukko taitavia nuoria pelaajia, jotka ovat tottuneet kaikki pelaamaan isoissa rooleissa joukkueissaan jo junnuista asti. Tässä piilee myös Venäjän MM-joukkueen mahdollinen heikkous! Joukkue on johtoasemassa hyvä...silloin säilyy jonkinlainen pelihuumorikin, mutta pari nopeaa maalia Venäjän verkkoon pelin alussa, jota vartioi tällähetkellä se "toinen heikkous" niin senjälkeen hallissa kuuluu kova pamahdus! Punajengin selkäranka katkeaa paukahtaen!! "Tenavatähdet" tuittuilevat, yksinyrittävät, sättivät muita jne... Heidän joukkuepelinsä sekoaa täysin ja valmentajalla on tässä vaiheessa todella vähän mahdollisuuksia vaikuttaa tilanteeseen, kun ei näitä "diivoja" voi viltittääkään...kotiin ne lähtee kisoista jos joutuvat istumaan. Kurinalaisuus Venäjän iso ongelma ja uskon että sen puute aiheuttaa vielä ison pelillisen romahduksen näissä kisoissa.

    Äänestä

  • "kiekkomies" kirjoitti:

    Venäjän joukkueessa on joukko taitavia nuoria pelaajia, jotka ovat tottuneet kaikki pelaamaan isoissa rooleissa joukkueissaan jo junnuista asti. Tässä piilee myös Venäjän MM-joukkueen mahdollinen heikkous! Joukkue on johtoasemassa hyvä...silloin säilyy jonkinlainen pelihuumorikin, mutta pari nopeaa maalia Venäjän verkkoon pelin alussa, jota vartioi tällähetkellä se "toinen heikkous" niin senjälkeen hallissa kuuluu kova pamahdus! Punajengin selkäranka katkeaa paukahtaen!! "Tenavatähdet" tuittuilevat, yksinyrittävät, sättivät muita jne... Heidän joukkuepelinsä sekoaa täysin ja valmentajalla on tässä vaiheessa todella vähän mahdollisuuksia vaikuttaa tilanteeseen, kun ei näitä "diivoja" voi viltittääkään...kotiin ne lähtee kisoista jos joutuvat istumaan. Kurinalaisuus Venäjän iso ongelma ja uskon että sen puute aiheuttaa vielä ison pelillisen romahduksen näissä kisoissa.

    Minkä tahansa joukkueen pelaajat voivat ottaa esimerkkiä Ovetshkinista, joka on todella hieno pelaaja!

    Äänestä

noi ruudun veljekset pelaa,ei suomen pelejä viitti katoo ,saisivat ottaa mallia kuinka ennen pelatiin taitokiekkoo ,nykyään vaan tapellaan,ei niit viitsi kukaan kattoo,sit leukaillaan 5-0 voitoilla.mertaranra huutaa lujaa että korviin ottaa ,ei kiinnosta koko kisat,

Äänestä
  • Onneksi. Ei siksi, etteikö se varmasti ollut hienoa katsottavaa, mutta eiköhän mahtaisi olla melkoisen yksitoikkoista, jos yksi on suvereeni ja muut yrittää vaan mahdollisimman vähällä maalimäärällä hävitä=) Oli meinaan mielenkiintoinen keskustelu aamutv:ssä ykkösellä, kun haastateltiin vanhaa jermua.Epäili, ettei ihan kaurapuuron voimalla punakonekaan menny, mutta epäilen. He pelasivat kurinalaisesti ja olivat jatkuvasti yhdessä, vuodesta toiseen, päivästä toiseen voisi sanoa. Luin joskus kirjan Maalissa Tretjak ja siitä sai hyvän käsityksen systeemistä. Kova koulu, mutta tuotti tulosta.

    Antsahan on loistava!Vaikka välillä sitä itteensäki peljättää niin, että perussuomalaiseen tapaan hiukan jo mustamaalaa liikaakin=))Mut Antsa on Antsa, eikä taida vastaavaa toimittajaa enää jatkossa löytyäkään. Mä ainakin nautin!Ja kun Suomi voittaa kullan niin: NYT SAA HUUTAA!!!!!!!!!! =)

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Onneksi. Ei siksi, etteikö se varmasti ollut hienoa katsottavaa, mutta eiköhän mahtaisi olla melkoisen yksitoikkoista, jos yksi on suvereeni ja muut yrittää vaan mahdollisimman vähällä maalimäärällä hävitä=) Oli meinaan mielenkiintoinen keskustelu aamutv:ssä ykkösellä, kun haastateltiin vanhaa jermua.Epäili, ettei ihan kaurapuuron voimalla punakonekaan menny, mutta epäilen. He pelasivat kurinalaisesti ja olivat jatkuvasti yhdessä, vuodesta toiseen, päivästä toiseen voisi sanoa. Luin joskus kirjan Maalissa Tretjak ja siitä sai hyvän käsityksen systeemistä. Kova koulu, mutta tuotti tulosta.

    Antsahan on loistava!Vaikka välillä sitä itteensäki peljättää niin, että perussuomalaiseen tapaan hiukan jo mustamaalaa liikaakin=))Mut Antsa on Antsa, eikä taida vastaavaa toimittajaa enää jatkossa löytyäkään. Mä ainakin nautin!Ja kun Suomi voittaa kullan niin: NYT SAA HUUTAA!!!!!!!!!! =)

    pelaaja ja näyttää vielä osamisensa Maajoukkueessakin,

    Äänestä

  • Yks "fani " kirjoitti:

    pelaaja ja näyttää vielä osamisensa Maajoukkueessakin,

    Mut se on vielä sen verran hakusessa, että en laittais joidenkin toiveiden mukaisesti ykkösketjuun sentteriksi..ainakaan vielä..jatkakoot Jussi, kunnes parempi ilmaantuu. Ikävä vaan, että hän ei näillä näkymin pääse pelaamaan sitä "oikeaa"tonttiaan olleskaan!Toivon totisesti, että Pirnes näyttää nyt todella Tsekki-matsissa kyntensä!

    Äänestä

  • Ruuden veljekset vois mätkiä toisiaan tunnin ennen pelin alkua, niin voisivat keskittyä pelaamiseen itse pelissä.
    Luulisi valmentajienkin tajuavan jo että Ruutu on aina riskivalinta jäähyilyä ajatellen.

    Äänestä

Niin itse uskon että Suomen jellona on siellä n.4-5.des kisoissa, niin luokattoman huonoja on olleet esitykset tähän saakka.

Vastus on ollut vaan niin köykäinen että hirvittää, kun tosi pelit alkaa on kyyti kylmää ja päätä huimaa en voi muuta sanoa kun ihme pitää tapahtua jos finaalissa on suomi jellona.

Siellä jäällä ryssitään ihan solkenaan otetaan jäähyjä tolkuttomasti ja ei osata laittaa kiekkoa sisään selvistä paikoista jne...

Äänestä
  • se on todellakin nuo perhanan jäähyt. Väliin niin typeriä, ettäh!Korvien välistähän se on kiinni. Psyykkaaminen pitäs toimia!Muuten ei Leijonilla hätää.

    Äänestä

  • ihan hyvin on poijjaat pelannu. paremmin kuin muut huippumaat, tai ennakkosuosikit wha eva. lukuunottamatta venäjää joka nuiji kazakstanin 10-1

    antsa on muuri joten pelit tulee päättymään suomelle x-0 esim huomenna tsekkiä vastaan 3-0.

    Äänestä

Suomen MM-lätkä kisa joukkueen otteet ovat olleet alkupeleissä juuri sellaisella tasolla, että luvassa on varmasti jännittävät jatkosarjan pelit. Joukkue on yhtenäinen. Hyvin puolustava, ja luisteleva ylivoimalla. Leijonien syöttönopeuteen kaipaisin vastustajan maalilla, enemmän Sähäkkyyttä, eli nopeampia syöttöjä, ja Yläpesään pienistä kulmista, ja vauhdista lämäreitä, Lehtosen malliin. Niillä ottelut voitetaan eduksemme. Sekä erikois tilanteiden hallitsemista.Kultaa Suomelle!!!

Äänestä
  • tuntuu aina, kun Leijonat lähestyy vastustajan maalia, etteivät ne ikinä ole tarpeeksi nopeita;) Mäkin pomppaan sohvalta välillä huitoen ja huutaen hermot kovilla, että: VOI SAATANA, SYÖTÄ JO, SYÖTÄ JO IDIOOTTI..NONNII..ÄLÄ LEIVO SITÄ, ANNA MENNÄ..ANNA MENNÄÄÄÄÄÄ!!*enempiä paljastuksia kiltistä luonteestani en anna* =)

    Suorasuuntaista, nopeaa, ei turhan pieniksi meneviä ympyröitä, tai vastustaja pääsee sotkemaan ja hermot kurissa.Eiköhän noilla opeilla maaleja tule jatkossakin:)

    Erikoistilanteet taitavat olla juuri Leijonien erikoisalaa. Onko joku lukijoista seurannut sitä sarkaa? Mikä maa on ollut tehokkain tähän mennessä? Tietysti vastustajan taso vaikuttaa. Jos mätätään kaksinumeroisia lukuja, niin täytyyhän siinä av-ja yv-kuviotkin toimia. Ehkä myöhemmin tulee pelien tasaantuessa todellisemmat tehot.

    Äänestä

No katos hyvä Leijonat.

Äänestä

Suomi pelaa hyvää peliä, vaiika olikin vähän hukassa Slovenian kanssa, mutta voitto tuli siitä huolimatta niinkuin isäntämaa Latviastakin! 5-0! Niittymäki on hyvä maalilla ehkäpä jopa parempikin kuin Norrena, en tiedä.. Onko Niittymäki parempi maalilla kuin Norrena? Minun mielestäni on, olympialaiset osoittivat sen ja tuloksena oli voitettu hopea! Leijonat, jatkakaa samaan malliin! Mitali on mitali, eikä värillä ole väliä kunhan se on kultainen :)

Äänestä
  • Häneen voi luottaa 100%:sti! Voittava maalivahti on joukkueen ydin.Suomella sellainen nyt on.

    Äänestä

  • Miten sää kehtaat ees kysyä tuommosta? Totta helevetisä se no parempi mitä Norrena! Onhan se nyt todistettu jo sataan kertaan. Erittäin tarkka ja erittäin rauhallinen nuori mies. Paras lenkki joukkueessa.

    Äänestä

No hei haloo. Se nyt oisi ollut erittäin nolo jos Suomi ei oisi Sloveniaa, saati sitten Latviaa voittanu. Eli katotaan miten huomena käy, jos sillonkin saadaan positiivisesti yllättyä, niin sitten voidaan alkaa puhumaan Suomen olevan hyvässä vedossa. Mutta Antero Niittymäki on se kallisarvoisin aarre mitä meillä voi olla, thank God Erkalle, että valitti tämän miehen mukaan ketjuun.

Äänestä
  • Kun pelataan oikealla asenteella ei tule ikäviä yllätyksiä. Onhan noita urheiluhistorian saatossa surullisen kuuluisia tapauksia, kun oletetaan, että "kävellään"jonkun yli. Onneksi Suomi osaa antaa arvon kaikille joukkueille ja pelaa sen mukaan.

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Kun pelataan oikealla asenteella ei tule ikäviä yllätyksiä. Onhan noita urheiluhistorian saatossa surullisen kuuluisia tapauksia, kun oletetaan, että "kävellään"jonkun yli. Onneksi Suomi osaa antaa arvon kaikille joukkueille ja pelaa sen mukaan.

    se ruutun "taklaus" oli pelkkä vahinko...yritti jopa väistää,kun huomasi että "kaveri" kääntyi.ootteko muuten huomannu että kello ei kulje ihan reaaliajassa.meneemelkeen aina pitkäksi...seuratkaa kelloa ja peliä vaikka missä tahansa ottelussa. en tiä onko mun tv:ssä jokin vika vai missä.

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Kun pelataan oikealla asenteella ei tule ikäviä yllätyksiä. Onhan noita urheiluhistorian saatossa surullisen kuuluisia tapauksia, kun oletetaan, että "kävellään"jonkun yli. Onneksi Suomi osaa antaa arvon kaikille joukkueille ja pelaa sen mukaan.

    koska se nähtiin miten tuskanen matsi oli tuo slovenia peli. Siinä suomipoika aatteli, että helppo matsi, ei tarvii edes hirveästi yrittää. Eli voisivat leijonat asennoitua vähän paremmin peleihin vaikka vastassa olisikin sitten joku "helppo" maa.

    Äänestä

  • old_profile_29585 kirjoitti:

    se ruutun "taklaus" oli pelkkä vahinko...yritti jopa väistää,kun huomasi että "kaveri" kääntyi.ootteko muuten huomannu että kello ei kulje ihan reaaliajassa.meneemelkeen aina pitkäksi...seuratkaa kelloa ja peliä vaikka missä tahansa ottelussa. en tiä onko mun tv:ssä jokin vika vai missä.

    Se sekunti, joka lisättiin peliaikaan ois jääny meikältä täysin huomaamatta=)

    Äänestä

  • antanut arvoa kirjoitti:

    koska se nähtiin miten tuskanen matsi oli tuo slovenia peli. Siinä suomipoika aatteli, että helppo matsi, ei tarvii edes hirveästi yrittää. Eli voisivat leijonat asennoitua vähän paremmin peleihin vaikka vastassa olisikin sitten joku "helppo" maa.

    Eka peli on hankala. Ensiksikin pitää totuttautua toisiinsa joukkueena ja haetaan vielä sitä omaa paikkaansa ja sitten vastustajan arvioiminen. Erkka ei ole valmentaja, joka ylenkatsoo ketään. Eikä ole syytäkään. Onhan toi Kopitar yksi esimerkki siitä, että sinne jääkenttien "Klondykeen"ollaan viemässä pelaajia muualtakin kuin vanhoilta tutuilta mailta. Se kertoo jo jotain. Jolla on asennevaikeuksia, niin se tulee kyllä näkymään.Suomi selvisi hyvin siitä koettelemuksesta.Rikkonaista peliä ei saa kauniiksi ja eheäksi millään.

    Äänestä

  • ..mutta mikä ihme siinä Norrenassa on ku se aina pitää raahata mukaan? Bäckström hakkaa sen mennen-tullen-palatessa. Ikävää ettei Erkalla oo munaa laittaa Norrenaa kolmoseksi..=/

    Äänestä

  • loisto moke kirjoitti:

    ..mutta mikä ihme siinä Norrenassa on ku se aina pitää raahata mukaan? Bäckström hakkaa sen mennen-tullen-palatessa. Ikävää ettei Erkalla oo munaa laittaa Norrenaa kolmoseksi..=/

    joo mä olen samaa mieltä ehrottomasti että norrenan saisi panna kolmos maalivahdiksi sillä bekström voittaa sen mennen tullen..

    Äänestä

....
suami voettaa maaelmanmaestaruude

Äänestä

Hienoa että peli etenee noin hyvin;D;D;D

Äänestä
  • aivan surkeaa. ei mitään juonta, aina sama kuvio. masentaa kahtua...

    Äänestä

tuhrii viimeistään finaalissa ja taas päät kumarruksissa,mutta olemmehan me jo sata kertaa sen kokeneet!!

Äänestä
  • Näet vielä kuinka upeat Suomileijonaurokset harjat heilahdellen hyökkäävät saaliinsa kimppuun raadellen sen henkihieveriin finaalin häämöttäessä. Ah, tulipas runollinen ilmaisu;))

    Äänestä

En usko et toikaan peli oli viel oikeen kunnon peli. Kylhän ne ihan hyvin pelas joo, mut en luota et ne pärjää taaskaan..

Äänestä
  • Leijonat tekee muhkean tilin. Katetta on=)

    Äänestä

tuomo ruutu on aivan yli söpö ja komea..ja tosi agressivinen pelaaja!!toivottavasti se huomen saa pelata eikä saa rankkareita...

Äänestä
  • Toivoa sopii,että saat ihailla Tuomoa enemmänkin kuin edellisen kerran 6 minsan verran;))Toivotaan, ettei kovin pahasti töpeksi!

    Äänestä

  • Laura1 kirjoitti:

    Toivoa sopii,että saat ihailla Tuomoa enemmänkin kuin edellisen kerran 6 minsan verran;))Toivotaan, ettei kovin pahasti töpeksi!

    Olen ottanut informaatiota väärästä lähteestä, sillä tämän hetken tietojeni mukaan koostumus on Latvia-pelin mukainen.

    Äänestä

...jälkeen nämä "MM"kiekkokisat tuntuu varjokilpailuilta.Suomi hävisi silloin ruotsalaisille,joten reppahousuja suomalaiset "kiekkoleijonat" on.

Äänestä
  • Tule vaan sieltä piilosta ja tunnusta rehellisesti koko kuulijakunnalle,miten lätkässä lätkään olet;)

    Äänestä

IHANAA JELLONAT IHANAA

Äänestä
  • Mut säästetään vähän ääntä huomisillan peliäkin varten:)

    Äänestä

ja katsonkin aina kaikki suomen pelit.

Äänestä
  • Tämän iltaisen pelin jälkeen kaikkoaa viimeistenkin "epäilevien Tuomasten" epäusko Leijoniin=))Tsekkiä viedään ja vaikka heillä iki-ihana Tenki onkin joukoissaan, niin se ei auta. Tsekki on hyvä joukkue, mutta mokke ei ole samaa tasoa Niittymäen kanssa.Paljon varassa lepää, miten Tsekit onnistuvat puolustuksessaan. Tietysti sama ongelma voi olla Suomellakin, mutta siltikin uskon Leijonien voittavan:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laura1 kirjoitti:

No nyt! Olipa mukava katella ,kun Leijonat vipelsivät vauhdikkaasti ja tehokkaasti Latviaa vastaan. Kuten tuolla eräässä otteluveikkauksessa arvioin, niin 5 maalia tuli. Anteron aliarvioin, koska oletin Latvian hurmoksessaan pistävän yhden maalin vaikka läpi Niittymäen=) Hienoa Suomi!

Kakkosketju virkistyi mielestäni kovasti Hentusen laitosta laitaan. Eipä aiemmin ole Mertarantakaan joutunut samalla viisii Hentusen nimeä hokemaan. Oikea siirto Erkalta!

Ykköskenttä on kunnossa ja joku täällä mua jo valistikin seuraamaan tarkemmin Peltosen ja Nummelinin välistä työskentelyä. Tottahan on, että "vanhat parrat"kyllä osasivat.Jokisen Jussi sentterinä ei taida edelleenkään vaihtua, koska en kyllä nähnyt pelissä ketään sellaista,jolla siihen olisi edes sellaisia rahkeita kuin Jussilla. Erkka tuskin kajoaa tuohon Tsekki-pelissäkään. Enkä usko kakkosenkaan muutoksia.

T.Ruutu taitaa olla joku duracell-pupu, kun menee ja menee ja menee, vaikka pitäs jo vähän rauhottaakin hommiaan. Virtaa on niin, että käy jatkuvasti ylikierroksilla, eikä se auta Leijonia pätkääkään. En tiä mitä tolle kaverille oikein pitäs tehdä! Hänen saamansa rangaistus oli kyllä mielestäni täysin ylimitoitettu. Olisi ollut kyllä mielenkiintoista nähdä veljesparin työskentelyä. Jarkkokin on kyllä melkoinen riski puhtaillakin taklauksilla, jos niistä kauhean helposti tuolla rangaistaan! Se kun on kuitenkin Jarkon tehtävä joukkueessa. Pitäskö jättää kaveri ulos? Vähän hirvittää sekin tehdä. Onhan J.Ruudusta ollut apuakin joukkueelle.

Hahl ei vielä loistanut, mutta eiköhän hänellekin vielä onnistumisia tule. Täytyy sanoa, että Saravo on oikeesti täysin turha kaveri joukkueessa. Kertokaa ny joku herrantähen, et mitä se on saanu aikaan nois kisois?Mun mielestä ei mitään!

Nii..piti kysymäni sitä, että montako pelaajaa Erkka voi vielä mukaan ottaa? En ole seurannut oikein sitä puolta ja jäänyt epäselväksi.

Kyllä Nummelin on peto jäällä!!Uskomaton kaveri, tuntui että oli joka paikassa jatkuvasti. Pelasi tosi hyvän ottelun! Ne, jotka häntä täällä ovat ivanneet ja ulkonäköä myöten haukkuneet voivat nyt kyllä vaipua häpeästä maan alle. Mertaranta hehkutti täysin ansioista. Turvallinen olo,kun on tuollaisia pelureita kuin hän Suomen joukkueessa. Pitkälle mennään kuulkaas, kyl se näin on!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu