SSML:n sivuilta millä nimellä Move on otettu SSML:n jäseneksi. Tallentakaa se luettelo.
Jos ja kun ne syytteet luetaan Moven perustajille, niin mä en tätä juttua jätä tähän. Teen tästä isomman haloon ja kyseenalaistan SSML:n toiminnan. Kysyn muutamalta isommalta firmalta, että oletteko vaan maksavana jäsenenä ja kuinka ilkeätte mainita, että kuulutte tohon liittoon. Liitteeksi laitan Movea koskevia juttuja.
Ite kysyin talvella Perkolta tosta Moven jäsenyydestä ja sanoma oli, että Move on hyväksytty SSML:n jäseneksi.
Kattokaa ihan oikeesti, millä nimellä Move on hyväksytty SSML:ään, koska se nimi voipi kadota sieltä piakkoin, tai nimi saattaa muuttua aivan toiseksi.
Ja mitaan ette voi...
Jos ja kun ne syytteet luetaan Moven perustajille, niin mä en tätä juttua jätä tähän. Teen tästä isomman haloon ja kyseenalaistan SSML:n toiminnan. Kysyn muutamalta isommalta firmalta, että oletteko vaan maksavana jäsenenä ja kuinka ilkeätte mainita, että kuulutte tohon liittoon. Liitteeksi laitan Movea koskevia juttuja.
Ite kysyin talvella Perkolta tosta Moven jäsenyydestä ja sanoma oli, että Move on hyväksytty SSML:n jäseneksi.
Kattokaa ihan oikeesti, millä nimellä Move on hyväksytty SSML:ään, koska se nimi voipi kadota sieltä piakkoin, tai nimi saattaa muuttua aivan toiseksi.
Ja mitaan ette voi...
Vastaukset 18
Vanhimmat
Näin vähäunisen yönkin jälkeen voin sanoa että ei pidä paikkaansa. Siis jos MOVEn nykyiseen toimintaan ei puututa. Katsohan vaikka MTV Oy:n aputoiminimilistaa...
Tällä kertaa ihan oikeasti on oikea verho edessä joka paksunee, ei mikään sumuverho...
...ja ei siinä muuta.
... haluan tässä painottaa, että SSML otti jäseneksi sellaisen yrityksen jota epäillään markkinointirikoksesta.
Herääkin kysymys, jotta miksi Suomen SuoraMARKKINOINTIliitto hyväksyy jäseneksi sellaisen firman, joka on epäiltynä MARKKINOINTIrikoksesta? Perko oli täysin tietoinen noista epäilyistä. Jos sinne olisi hyväksytty se pili-pali-kanta-asiakas jutska S2E, niin juttu olisi ollut aivan toinen. Jäsenyyttä ei hakenu yritys S2E, vaan jäsenyyttä haki yritys Move Networks. Ymmärtääkö kukaan eron?
Meinaatko, että kaikki ennen S2E-kusetusta pitää unohtaa (syyttäjä ei ainakaan unohda)? Movea ja S2E:tä siis ei pidä mielestäsi missään nimessä liittää samoihin piireihin? Eikö sittenkään, vaikka taustoilta löytyy samoja hemmoja?
Mitä ite tekisit, mikäli olisit Perkon housuissa ja Move Networksille luettais syytteet ja tuomiot Turun rosikseesa?
Eikö tuollainen "hyväksytty jäseneksi" jäsenyys juuri tutkinnan aikana sanele paljon tollasesta liitosta, kuin Suomen suoramarkkinointiliitto?
Ainakin mun mielestä SSML:n "hyväksytty jäseneksi" paprulla voi pyyhkiä sitä hanuriaan.
Ja mitaan ette voi...
paremmin kuin sinä. Siinä se suuri ero siihen miten niitä asioita katselee.
Nimittäin. Rikollinen on vasta sitten kun rikoksesta on tuomittu. Tutkinnalla ei ole mitään merkitystä. Ja vaikka olisikin, toimintamalli sillä hetkellä kun jäseneksi hyväksyttään on se kriteeri jolla toimitaan.
Jos olet joskus nuorena varatanut mutta nyt et enää varasta, oletko sinä silloin edelleen varas? Et ole. Olet lopettanut varastamisen.
Jos haluat että Move on edelleen rikoksesta epäilty, siis nykyisestä toiminnasta, tee uusi tutkintapyyntö nykyisestä toimintamallista. Tulee varmasti tutkinta, riippumatta siitä toimiiko lain mukaan vai ei. Mutta onhan sinulla taas työkaluja muutamaksi kuukaudeksi suoltaa tänne jotakin.
Eli neuvo sinulle. Tutustu Suomen perustuslakiin ja muihinkin lakeihin. Vaahtoa sitten kun tunnet asiat. Luulosi ei ole laki, vaan se mitä lakiin on kirjoitettu ja miten se on tulkittu.
mutta olen nyt tässä hiljattain oivaltanut jotain jännää...
SSML:n linja on saneltu jo aikoja sitten. Kaverit vaan tajus mikä se on ja laitto "MOVEn 2. vaiheen" riman just siihen.
-I See Things That You Don't See-
Tutustu kuule jamppa käytäntöön ja vertaa sitä lakeihin, siis siihen mitä sulle siellä opetetaan joidenkin muitten toimesta. Toinen vaihtoehto on tulla takas tässä myöhemmin ja tutustua lopshotin uutuuksiin.
Lakia kuitenkin tulkitaan käytännön pohjalta. 1.7. lakikin vähän uudistuu...
-I See Things That You Don't See-
... tapa hurjastella, elikäs ajaa ylinopeutta. Olevinaan aina niin kiire, vaikkei olekaan.
Ajoin tutkaan ja ylinopeutta oli 17 km/h. Mittari heittää pikkasen. Sain sakot. Poliisi katto koneelta, että tää on jo sit toinen ylinopeussakko vuoden sisällä. Poliisi sano, että ajapa sitten vielä kerran ylinopeutta ajalla se ja se ja se, niin kortti lähtee kuivumaan. No se yks ylityskerta menee vanhaksi heinäkuussa, mutta kuitenkin tarttee ajella nätisti siihen asti ainakin.
Ja nyt se opetus.
Mä olin tehny väärin hurjastellessani. Mä jäin siitä kiinni pari kertaa ja sain rapsut. Mä olen nyt pikkasen silleen "ehdonalaisessa", ainakin heinäkuun 22 päivään asti. Mä en ite ymmärtäny sitä ekojen sakkojen (vuoden sisällä) jälkeen, niin jonkun täytyi puuttua asioihin. Tässä tapauksessa poliisin.
Mä nyt sitten olen totaalisesti muuttanu ajotapaani. En hurjastele ja noudatan annettuja nopeusrajoituksia ainakin päivällä.
Vaikka mä olisin kuinka tunnollinen, niin se ei pyyhi pois niitä mun aikaisempia ylinopeuksia. Mä olen ajanu ne ja voi, voi...
Jos joku kehtaa tossa Move-hömpässä sanoa, että toiminta on muuttunut täysin ja kaikki on nyt sitten muutettu lakeja vastaaviksi, niin voi, voi...
Ja mitaan ette voi...
Siis miten voi olla mahdollista...mäkin tajusin tän viestin vaikken kaikkee tajuukkaan!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000016244427
..ja taas niitä näkyy siellä, huoh...
... jos et tajua.
Opetuksen ydin oli siinä, että aikaisemmin tehdyt konnuudet eivät poistu, vaikka nimi muuttuiskin. Vaikka mäkin ajoin sen tokan sakon toisella autolla, niin mulle se maksu ja rangaistus tuli. Jos mä vielä kaahailen, niin mulle se rangaistus tulee, ajan sitten millaisella pirssillä tahansa.
Ihan sama Movessa. Vaikka Move muuttais nimeään, niin sen omistajille ne rapsut tulee. Muuttakoot nimeään vaikka kaksikin kertaa, niin rapsut edelleen tulee niille perustajille.
Ymmärsitkö nyt?
Ja mitaan ette voi...
jos provosin sua vahingossa! ...mutta nyt sä et tajunnu ;)
Olen kaikesta tuosta kanssasi ollut aina 100% samaa mieltä. Paitsi siitä että eivät kyllä hevillä vaihda nimeään kovin montaa kertaa. Siis aputoiminimiä voi tulla... Aina yksi per vaihe...tiätkö?
Lueppa toi mun uus teksti: "Haukkasin ite kans omenasta"
..ehkä tunnet mutkin paremmin sen jälkeen... :)
Ja hei, tää loppukaneetticorttien heittely on oikeastaan ihan sairaan siistiä.... =P
(..kylläpäs puski hymiöö)
-I See Things That You Don't See-
... et muuten usko, kuinka olinkaan hingunnu päästä istumaan poliisin Jaguaarin takapenkille? No toi missä viimeksi istuskelin oli vaan Mondeo.
Ja mitaan ette voi...
kyl teillä antiwöggelittäjillä pyyhkii sit hyvin... Toisin se on meillä jotka vasta nyt tajus että miks Manu meni FST:n dokkarissa niin vaikeeks tuloistaan...eiks ni?
toi You muuten on monikossa...eikä ole kyl sit sulle suunnattu ainakaan suoraan, mutta sun innoittamana munkin oli pakko vetästä samanlainen lakista...
-I See Things That You Don't See-
Näkyy olevan ihan oikealla nimellä. Oliko yllätys?
Luulin tämän viestin perusterella etää pitää hakea jotakin muuta.
Ihme sooloilija sinä olet.
Meinäätko laitaa SSML:n jollakin tavalla "tossusi" alle? Taidat luulla itsestäsi liikaa.
Oletko sinäkin sekoamassa? Ainakin yksi täällä on jo seonnut. Ilmotatko sinä FBI:lle tämän jäsenyyden? Sieltä voi tullakin määräys poistaa se jäsenyys.
..., että Move on omalla nimellään tuolla SSML:än sivuilla. Mä vaan ihmettelin sitä, että miten voi olla sellainen yritys siellä, mikä on epäiltynä MARKKINOINTIrikoksesta ja jäsenyys on myönnetty silloin, kun "syytä epäillä" kynnys on ylitetty.
En aio laittaa "tossun alle" SSML:ää. Ei mulla olis siihen edes resursseja. Voin mä toki laittaa vinkkejä toimittajille, jotka tekevät TV-ohjelmia ja lehdistökin aina silloin tällöin innostuu vääntämään jotakin tollasista.
Eikö sua sitten ihmetytä ollenkaan tollanen asia, että markkinointirikoksesta epäilty firma hyväksytään Suomen suoramarkkinointiliiton jäseneksi kesken syyteharkinnan? Lisäksi SSML hehkuttaa yleisölle että se on "reilun pelin jäsen/kaupan" asialla.
Kuluttajat saavat sellaisen kuvan, että ko. liittoon kuuluva yritys toimii rehellisesti ja niiden jäsenten tuotteet ja tavat markkinoida ovat luotettavia.
Nyt mä kysynkin, jotta jos Movelle tulee syyte ja se tuomitaan, niin millainen mielikuva kuluttajalle jää SSML:än jäsenyydestä? Kuka pyyhkii kädet ja mihin?
Mä aion pitää tosta pikkasen haloota sitten, kun se on ajankohtaista.
Ja mitaan ette voi...
Oot Ada säälittävä tapaus .Miksi tuhlaat energiasi tuollaisen negatiivisen paskan suoltamiseen. Arvaa ihan 2 kertaa onko sinun mielipiteilläsi jotain merkitystä? Ainoa ihminen joka siitä kärsii/välittää on sinä itse ,ei kukaan muu. Ainoa asia joka näkyy sinun toiminnasta on valtava kostonhalu. Kaltaisesi ihmiset eivät tule koskaan onnistumaan missään. Voisit opetella katsomaan näitä elämän positiivisia puolia ne vie eteenpäin jokaista myös sinua
muista ada kuitenkin että on niitä positiivareita aidan toisellakin puolen...
ACTION!
HUOMAUTUS!
-I See Things That You Don't See-
Niin se vain on.
Storestako?