Tuli ostettua lento Tallinnasta Simferopoliin heinäkuun alkupuolelle. Hinta kohtuullinen 211 ekeä.
Netistä löytyy hotelleja vaikka miten, mutta osaako joku suositella jotain tiettyä kohtuuhntaista: kiinnostavin paikka ehkä jokin näistä Jalta, Alusta, Evpatoria, Sevastopol tai Simferopol.
Heinäkuussa
7
1941
Vastaukset
Hotellit kun Krimillä tuppaavat olemaan tyyriitä jne. Mieti myös missä haluat viivähdellä. Simferopol pääkaupunki, ei mikään lomakeidas. Pari päivää riittää. Hotellimajoitus hyvä vaihtoehto täällä. Tavrija ja Moskva edullisia. Moskva liikenteellisesti parempi jos kylillä haluaa käydä.
Seva laivastotukikohta ja sieläkin katsottavaa, selviää päiväretkellä tai yhdellä yöpymisellä.
Jalta hyvä kaupunki, mutta ei sekään lomapaikka, parempi käydä siellä päiväseltään jostain lähiseudun lomakohteesta kuten Gurzuf, Alupka, Simeiz, Gaspra jne. Alushta on ihan kiva kaupunki, sopii lomailuunkin. Jevpatorija on puhdasta hiekkarantaa mitä muut eivät. Simfiä lukuun ottamatta suosittelen mummomajoitusta, eli majoittumista yksityisten ihmisten vierashuoneisiin / vierasasuntoihin / vierastaloihin. Edullisempaa ja mukavampaa kuin hotelliasuminen.
Sitä paitsi Krimillä paljon kivoja paikkoja lomailuun. Novyj Svet/Sudak/Koktebel/Feodosija hyvää seutua. Itse mieluiten Koktebelissa ja Gurzufissa lomailen. Krimillä pystyy liikkumaan hyvin ja marsut/bussit ja muut vie ja tuo, siksi ei tarvitse - jos aikaa vähän reilummin - yhteen paikkaan jumittua.- Ras Putin
Talinnassa toimistoa pitävä Jalomatkad tarjoaa syyskuun alussa pakettia Jaltalle.Suorat lennot Tallinnasta.Majoitus yhden hengen huoneessa Jalta hotellissa 550 eur.
Lienee ihan luotettava matkanjärjestäjä ?
- Matkastaja
Olen ollut muutaman kerran Jaltalla ja se on mukava paikka mutta heinäkuussa on varmaan tungosta. Alusta on lähellä ja Sevastopol on myös matkaajien suosiossa. Jaltalla Gremja Goda oli mukava hotelli mutta Massandra oli myös ihan asuttava. Jaltahotelli oma maailmansa jossa on kaikki ja monentasoisia huoneita. Minulla oli jonkun miehen osoitekin joka välitti huoneistoja mutta en sitä nyt löytänyt. Mummot kauppaa asemalla huoneita myös. Eläminen on halpaa aivan kuin maksaisi markoilla. Mistä ja miten varasit lennot?
- Krimille
Ostin erään suuren netissä toimivan firman kautta. En viitsi julkisesti mainostaa. Estonian Airin ja Aerosvitin yhteislento. Estonian Airin lippuna ostettuna olisi ollut hinnaltaan liki tuplat eikä ateriaa, joten päädyin tietenkin Aerosvitin halpaan lippuun.
Jalta on ennestään kovinkin tuttu ja päädyin Alushtaan, josta varasin pari vuotta sitten rempatusta hotellista ilmastoidun huoneen merinäköalalalla ja aamiaisella. Hinta noin 23 euroa/vrk. - Rasputin
Kannattaa huomata, että Jaltalle pääsee kätevästi myös Tallinnan kautta suoralla lennolla. Ei taida hintakaan olla kalliimpi kuin omatoimimatkan. http://www.jalomatkad.com/pt/446/
- Matkastaja
Krimille kirjoitti:
Ostin erään suuren netissä toimivan firman kautta. En viitsi julkisesti mainostaa. Estonian Airin ja Aerosvitin yhteislento. Estonian Airin lippuna ostettuna olisi ollut hinnaltaan liki tuplat eikä ateriaa, joten päädyin tietenkin Aerosvitin halpaan lippuun.
Jalta on ennestään kovinkin tuttu ja päädyin Alushtaan, josta varasin pari vuotta sitten rempatusta hotellista ilmastoidun huoneen merinäköalalalla ja aamiaisella. Hinta noin 23 euroa/vrk.Miten retki Alushtaan sujui Aerosvitin siivin. Millainen hotellisi loppujen lopuksi oli? Suunnittelin lähteväni syyskuun lopulla samaan suuntaan.
- hienosti!
Matkastaja kirjoitti:
Miten retki Alushtaan sujui Aerosvitin siivin. Millainen hotellisi loppujen lopuksi oli? Suunnittelin lähteväni syyskuun lopulla samaan suuntaan.
Kone oli kuten arvasin Estonian Airsin. Palvelu hyvää ja aikataulu piti.
Hotellin henkilökunta oli minulle yllätyksenä hymyilevää, ystävällistä. Huone "Cumulus-tasoa".
Hotellin miinuksena oli baarin puute: se oli suljettu jonkin keväisen ongelman vuoksi. Puute ei ollut todellinen ongelma kun baareja oli lähitienoolla ihan riittävästi.
Rantabulevardi oli vilkas kuin mikä. Iltaisin ruuhkaan asti. Ravintoloita ja baareja vieri vieressä.
Palvelukulttuuri on neukkuajoista täysin muuttunut. Kaikki toimii ja ystävällisesti.
Jos tikulla hakee ongelmaa niin englanti ei ole se paras kieli selvitä vaan venäjä. Toki englannillakin tulee toimeen.
Toisin kuin Turkissa pari viikkoa aiemmin niin Ukrainassa kukaan ei koittanut lirittää rahoja väärillä laskuilla.
Olet valinnut hyvän lomakohteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4357442Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai936156Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085642Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse1625104Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r334483Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914358Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163590Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s203588Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673578HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok833514