Heinäkuussa

Krimille

Tuli ostettua lento Tallinnasta Simferopoliin heinäkuun alkupuolelle. Hinta kohtuullinen 211 ekeä.

Netistä löytyy hotelleja vaikka miten, mutta osaako joku suositella jotain tiettyä kohtuuhntaista: kiinnostavin paikka ehkä jokin näistä Jalta, Alusta, Evpatoria, Sevastopol tai Simferopol.

7

1918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hotellit kun Krimillä tuppaavat olemaan tyyriitä jne. Mieti myös missä haluat viivähdellä. Simferopol pääkaupunki, ei mikään lomakeidas. Pari päivää riittää. Hotellimajoitus hyvä vaihtoehto täällä. Tavrija ja Moskva edullisia. Moskva liikenteellisesti parempi jos kylillä haluaa käydä.
      Seva laivastotukikohta ja sieläkin katsottavaa, selviää päiväretkellä tai yhdellä yöpymisellä.
      Jalta hyvä kaupunki, mutta ei sekään lomapaikka, parempi käydä siellä päiväseltään jostain lähiseudun lomakohteesta kuten Gurzuf, Alupka, Simeiz, Gaspra jne. Alushta on ihan kiva kaupunki, sopii lomailuunkin. Jevpatorija on puhdasta hiekkarantaa mitä muut eivät. Simfiä lukuun ottamatta suosittelen mummomajoitusta, eli majoittumista yksityisten ihmisten vierashuoneisiin / vierasasuntoihin / vierastaloihin. Edullisempaa ja mukavampaa kuin hotelliasuminen.
      Sitä paitsi Krimillä paljon kivoja paikkoja lomailuun. Novyj Svet/Sudak/Koktebel/Feodosija hyvää seutua. Itse mieluiten Koktebelissa ja Gurzufissa lomailen. Krimillä pystyy liikkumaan hyvin ja marsut/bussit ja muut vie ja tuo, siksi ei tarvitse - jos aikaa vähän reilummin - yhteen paikkaan jumittua.

      • Ras Putin

        Talinnassa toimistoa pitävä Jalomatkad tarjoaa syyskuun alussa pakettia Jaltalle.Suorat lennot Tallinnasta.Majoitus yhden hengen huoneessa Jalta hotellissa 550 eur.

        Lienee ihan luotettava matkanjärjestäjä ?


    • Matkastaja

      Olen ollut muutaman kerran Jaltalla ja se on mukava paikka mutta heinäkuussa on varmaan tungosta. Alusta on lähellä ja Sevastopol on myös matkaajien suosiossa. Jaltalla Gremja Goda oli mukava hotelli mutta Massandra oli myös ihan asuttava. Jaltahotelli oma maailmansa jossa on kaikki ja monentasoisia huoneita. Minulla oli jonkun miehen osoitekin joka välitti huoneistoja mutta en sitä nyt löytänyt. Mummot kauppaa asemalla huoneita myös. Eläminen on halpaa aivan kuin maksaisi markoilla. Mistä ja miten varasit lennot?

      • Krimille

        Ostin erään suuren netissä toimivan firman kautta. En viitsi julkisesti mainostaa. Estonian Airin ja Aerosvitin yhteislento. Estonian Airin lippuna ostettuna olisi ollut hinnaltaan liki tuplat eikä ateriaa, joten päädyin tietenkin Aerosvitin halpaan lippuun.

        Jalta on ennestään kovinkin tuttu ja päädyin Alushtaan, josta varasin pari vuotta sitten rempatusta hotellista ilmastoidun huoneen merinäköalalalla ja aamiaisella. Hinta noin 23 euroa/vrk.


      • Rasputin

        Kannattaa huomata, että Jaltalle pääsee kätevästi myös Tallinnan kautta suoralla lennolla. Ei taida hintakaan olla kalliimpi kuin omatoimimatkan. http://www.jalomatkad.com/pt/446/


      • Matkastaja
        Krimille kirjoitti:

        Ostin erään suuren netissä toimivan firman kautta. En viitsi julkisesti mainostaa. Estonian Airin ja Aerosvitin yhteislento. Estonian Airin lippuna ostettuna olisi ollut hinnaltaan liki tuplat eikä ateriaa, joten päädyin tietenkin Aerosvitin halpaan lippuun.

        Jalta on ennestään kovinkin tuttu ja päädyin Alushtaan, josta varasin pari vuotta sitten rempatusta hotellista ilmastoidun huoneen merinäköalalalla ja aamiaisella. Hinta noin 23 euroa/vrk.

        Miten retki Alushtaan sujui Aerosvitin siivin. Millainen hotellisi loppujen lopuksi oli? Suunnittelin lähteväni syyskuun lopulla samaan suuntaan.


      • hienosti!
        Matkastaja kirjoitti:

        Miten retki Alushtaan sujui Aerosvitin siivin. Millainen hotellisi loppujen lopuksi oli? Suunnittelin lähteväni syyskuun lopulla samaan suuntaan.

        Kone oli kuten arvasin Estonian Airsin. Palvelu hyvää ja aikataulu piti.

        Hotellin henkilökunta oli minulle yllätyksenä hymyilevää, ystävällistä. Huone "Cumulus-tasoa".

        Hotellin miinuksena oli baarin puute: se oli suljettu jonkin keväisen ongelman vuoksi. Puute ei ollut todellinen ongelma kun baareja oli lähitienoolla ihan riittävästi.

        Rantabulevardi oli vilkas kuin mikä. Iltaisin ruuhkaan asti. Ravintoloita ja baareja vieri vieressä.

        Palvelukulttuuri on neukkuajoista täysin muuttunut. Kaikki toimii ja ystävällisesti.

        Jos tikulla hakee ongelmaa niin englanti ei ole se paras kieli selvitä vaan venäjä. Toki englannillakin tulee toimeen.

        Toisin kuin Turkissa pari viikkoa aiemmin niin Ukrainassa kukaan ei koittanut lirittää rahoja väärillä laskuilla.

        Olet valinnut hyvän lomakohteen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6483
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      290
      5454
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4151
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2900
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      27
      2874
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2093
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1301
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe