'sähköiskut' lääkkeen lopetuksesta

Lopetin Seroxatin käytön pari päivää sitten. Nyt päässä on alkanut tuntua hassulta. Jos kääntää päätä, pään sisällä tuntuu "sähköiskuja". Jos liikuttaa silmiä tai laittaa silmät kiinni, ne vaan pahenee, ja pää (ja koko ylävartalo) säpsähtää ihan tahdottomasti. Aika inhottava tunne. Välillä sitä tuntuu käsissä ja jaloissakin. Luin jostain että joku oli kokenut samanlaisia sähkäreitä, mutta eipä ihan kaikkiin voi keskustelupalstoilla luottaa. Lisäksi mulla tuntuu niinkuin olisi vähän lämpöä, tasan 37'C ehkä. Tosi kovassa kuumeessa tuntuu kans joskus vähän "pöntöltä", muttei näin pahasti ikinä.

Osaako joku sanoa meneekö nää ohi itsekseen, ja tuleeko toi lämpö ja sähkärit ehkä tosta lääkkeestä (eli onko jollain kokemuksia)?

Niin ja lääkärithän sanoo ettei johdu Seroxatista. En oikein luota niihin enää:P
81068
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mainitsemasi sähköiskut johtuu nimenomaan seroxatin lopetuksesta! Lopetitko lääkityksen pienentämällä pikkuhiljaa annosta? Mä tiedän tunteen, koska mulle kävi erään sairaalahoidon aikana että ko. lääke lopetettiin ku seinään. Pitkän aikaa valittelin outoja sähköiskuja. Ne kyllä ajanmyötä hävis, mutta lääkitys alotettiin sitten uudestaan mun oman lääkärin määräyksestä. Se sanoi että ne 'sähkikset' on tosi yleisiä tälläsissa tapauksissa. Toisin ku ne lääkärit, jotka sen lääkityksen lopetti. Ne katto mua vaan ku jotai hullua... Mee rohkeesti jutteleen jollekkin toiselle lääkärille.

Äänestä
  • ...oli samanlaisia oireita kun lopetin cipramilit liian äkkiä, olisi pitänyt ensin pienentää annosta.

    Äänestä

  • miau kirjoitti:

    ...oli samanlaisia oireita kun lopetin cipramilit liian äkkiä, olisi pitänyt ensin pienentää annosta.

    Hyvä tietää ettei se ole mitään muuta. Ihan outo olo kun koko ajan tuntuu näitä "sähkäreitä"... Täytyy toivoo että tää menee pian ohi.

    Kiitti pikaisista vastauksista:)

    Äänestä

Tulipa helpottunut olo kun olen itse myös lopettanut pikkuhiljaa kyseisten lääkkeiden syönnin ja mulla tuntu kanssa päässä sähköiskuja. Puhuin niistä miehelleni ja lääkärilleni, mutta tuntui, että ei ne ymmärrä. Pidin itseäni jo melkein hulluna kun tunsin moisia juttuja. En näköjään ole ainoa :)
Niitä tulee siis myös vaikka lopettaa pienentäen annosta.

Äänestä

minä en ainakaan uskaltaisi käyttää lääkkeitä jotka aiheuttavat tollaisia sivuoireita.
kymmenen vuoden päästä kerrotaan sitten että ties mitä muuta ne aiheuttaa...

Äänestä
  • Joskus on pakko käyttää pysyäkseen jotenkin järjissään. Ja ottaen huomioon että aloitin ne ennenkuin luin netistä vieroitusoireista... ja myös sen että useimmat lääkärit vaan nauraa potilaan pihalle jos alkaa kertomaan jostain päänsisäisistä sähkäreistä... Aika huono homma kieltämättä. :( :( :(

    Alkaa mietityttään että rotillako noita vaan on kokeiltu ja eikö nekään sätkytelleet kun käyttö lopetettiin:P

    Ens kerralla kyllä pidän huolta siitä että luen tarkkaan kaikki selostukset netistä siitä mitä lääkkeestä VOI tulla ihmisille. Nää sähkärit ei oo kivoja... (vaikkei nyt mitenkään hengenvaarallisiakaan, mutta silti! Kiva kun kaupassa näyttää siltä kun olis vähintään aineissa kun silmät suurinpiirtein pyörii päässä:)

    Äänestä

  • Bee kirjoitti:

    Joskus on pakko käyttää pysyäkseen jotenkin järjissään. Ja ottaen huomioon että aloitin ne ennenkuin luin netistä vieroitusoireista... ja myös sen että useimmat lääkärit vaan nauraa potilaan pihalle jos alkaa kertomaan jostain päänsisäisistä sähkäreistä... Aika huono homma kieltämättä. :( :( :(

    Alkaa mietityttään että rotillako noita vaan on kokeiltu ja eikö nekään sätkytelleet kun käyttö lopetettiin:P

    Ens kerralla kyllä pidän huolta siitä että luen tarkkaan kaikki selostukset netistä siitä mitä lääkkeestä VOI tulla ihmisille. Nää sähkärit ei oo kivoja... (vaikkei nyt mitenkään hengenvaarallisiakaan, mutta silti! Kiva kun kaupassa näyttää siltä kun olis vähintään aineissa kun silmät suurinpiirtein pyörii päässä:)

    Mullakin on ollut tuollaisia sähkäreitä, mutten syö mitään lääkkeitä. Eli mistä se johtuu? Tai siis onko se joku hormonaalinen tms juttu? Mulla varsinkin ne sähkärit tuntuu tavallaan sekä päässä että kaulalla ja suussa. Enpä oo puhunut lekurille näistä, vaikutti niin epäuskoiselta jo mun migreenioireillenikin (jotka tulee ilman päänsärkyä ja tutkittiin vaikka kuinka kauan). En saanut niihin mitään lääkkeitäkään kun ei ole sitä päänsärkyä.

    Äänestä

Nämä "sähköiskut" johtuvat liian nopeasta lääkkeen lopetuksesta. Ovat aika tavallisia oireita SSRI-lääkkeen lopetuksessa. Lääkärit eivät useinkaan tiedä, ettei SSRI-lääkkeitä kannata lopettaa kertaheitolla. Hyvä menetelmä on seuraavanlainen. Lopeta asteittain ja pudota 5mg esim 4-5 päivän välein. Leipäveitsellä saa hyvin tabletin jaettua, jos on tarvis. Voit tehdä tämän lopetuksen itse, eikä siihen lääkäriä tarvitse. Oman järjen käyttö on sallittua ja jopa suositeltavaa. Lääke-edustajat sanovat lääkäreille, etteivät oireet johdu lääkkeistä, koska lääkkeen mainosarvo muuten laskisi. Lääkärithän ovat "naimisissa" lääketehtaiden kanssa juuri kovan lahjonnan vuoksi. Laske annoksesi siis vähitellen niin oireet loppuvat. Hyvää jatkoa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bee kirjoitti:

Lopetin Seroxatin käytön pari päivää sitten. Nyt päässä on alkanut tuntua hassulta. Jos kääntää päätä, pään sisällä tuntuu "sähköiskuja". Jos liikuttaa silmiä tai laittaa silmät kiinni, ne vaan pahenee, ja pää (ja koko ylävartalo) säpsähtää ihan tahdottomasti. Aika inhottava tunne. Välillä sitä tuntuu käsissä ja jaloissakin. Luin jostain että joku oli kokenut samanlaisia sähkäreitä, mutta eipä ihan kaikkiin voi keskustelupalstoilla luottaa. Lisäksi mulla tuntuu niinkuin olisi vähän lämpöä, tasan 37'C ehkä. Tosi kovassa kuumeessa tuntuu kans joskus vähän "pöntöltä", muttei näin pahasti ikinä.

Osaako joku sanoa meneekö nää ohi itsekseen, ja tuleeko toi lämpö ja sähkärit ehkä tosta lääkkeestä (eli onko jollain kokemuksia)?

Niin ja lääkärithän sanoo ettei johdu Seroxatista. En oikein luota niihin enää:P

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu