Haluaisin parvekkeelle köynnöksen seinää pitkin kasvamaan, mikä olisi hyvä vaihtoehto? Onko semmosia, jotka pärjää ulkona talvenkin? En haluaisi raahata sitä sisälle ja ulos. Kiitti vinkeistä =)
parvekkeelle sopiva köynnös
4
1199
Vastaukset
- ...
köynnöskrassi on kiva, mutta on vain yksivuotinen.karhunköynnös (calustegia sepium) on oikea "hulluruoho" ja talvehtii parvekelaatikossakin.
- muumaks
Minäpä juuri kävin kyselemässä samaa vihermyymälässä, ja villiviini on kuulemma varmin valinta. Aion itse hakea säleikkövilliviinin.
- kukkuu
nimittäin kirjojen mukaan villiviini tarvitsee 60 cm istutussyvyyden talvehtiakseen, siis että juuret säilyvät pakkasessa talven yli. No, jos on lasitettu parveke, niin ei kai se pahin pakkanen siellä tunnu.
- terwa
parvekkeelle yksivuotisia köynnöksiä niin ei tarvitse talvehtimisesta huolehtia. Suosikkini vuodesta toiseen on Mustasilmäsusanna (kaltainen taikka valkoinen, kasvata siemenestä tai osta taimi puutarhalta. Kasvaa nopeasti, lehdet ovat kauniit ja kukkii koko kesän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988