ei poista perintöveroa (kateusvero), vaikka 99%
kansasta on sitä mieltä, että se pitäisi
pikimmiten heittää historian romukoppaan.
kansasta on sitä mieltä, että se pitäisi
pikimmiten heittää historian romukoppaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Valtiolla on mahtava tarve kerätä verorahoja, joita eduskunta syytää surutta maailman turuille, jollei käytä itse.
Kansanedustajien on helppo käyttää verovaroja esim. erilaisiin ryhmien tutustumismatkoihin suihkukoneilla kuten Tuomioja teki.
Sitten on kehitysapuun syydetyt rahat; ne rikastuttavat pääasiassa kehitysapu-organisaatioita ja niiden työntekijöitä. Kuvia näytetään nälkiintyneistä mustista lapsista, joita on massoittain ja suomalaisten pitää ne elättää.
Täällä ei ole varaa lisääntyä kärpästen lailla ja odottaa että joku tulee syöttämään.
Listaa voisi jatkaa esim. presidentti piti vaalipuheen tuloeroja kasvattamisesta ja nosti hetken kuluttua ison palkankorotuksen, jonka olisi voinut lahjoittaa ao. tarkoitukseen.
Suomalainen edustuslaitos on pullamössöä ja omaa etuaan ajattevaa strutsin sulissa pörhistelevää kukko- ja kanalaumaa. Että niin se on.