Maja puuhun?

Pesänrakentaja

Tarkoitukseni on rakentaa alle kouluikäisille maja kolmen kasvavan puun varaan parin metrin korkeudelle. Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa vihjeiksi?

- Miten kiinnitän kannattimet? Voiko puuhun naulata lossit suoraan, vai kärsiikö puu siitä?
- Pitäisikö maja pyrkiä ripustamaan oksien varaan? Miten?
- Pitäisikö kiinnittämiseen käyttää köysiä jollakin tavoin?
- Kuinka otetaan huomioon puiden huojuminen, vai eikö sillä ole merkitystä? Oletan, että täysin jäykkä rakenne ei kestä puiden liikettä.

Kaikki vinkit otetaan kiitollisena vastaan.

23

18732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • orava aktivisti

      Puut voivat olla tulevia liito-oravan pesäpuita, joten majan rakentaminen on ehdottomasti kielletty!!! Jos liito-oravia on 200km säteellä, on syytä välttää myös pihalla mekastamista.

    • puutalo

      Kirjastosta lainasin englanninkielisen kirjan Treehouses, on myös netissä. Eikun googlettamaan.

      • mitään reikiä

        puuhun. Naruvirityksetkin kuristavat puun.

        Voisiko maja seistä hiukan "omilla jaloillaan"?


      • Pesänrakentaja
        mitään reikiä kirjoitti:

        puuhun. Naruvirityksetkin kuristavat puun.

        Voisiko maja seistä hiukan "omilla jaloillaan"?

        Iso puu ei kyllä taida tietää mitään pienestä naulanreiästä. Koivuistakin juoksutetaan mahlaa monena keväänä peräkkäin, eikä puu kuole.

        Naruvirityksiä ajattelin oksiin, mutta ne voivat kiusata puuta enemmän kuin naulanreiät.


      • Pesänrakentaja

        Googlella löysin vain tekstejä puutaloista. Muutamia majan kuvia löysin, mutta en sinnepäinkään sellaista mitä suunnittelin, enkä apua ongelmiini.

        Löysitkö sinä kirjastasi vastauksia minun kysymyksiini?


      • puutalo
        Pesänrakentaja kirjoitti:

        Googlella löysin vain tekstejä puutaloista. Muutamia majan kuvia löysin, mutta en sinnepäinkään sellaista mitä suunnittelin, enkä apua ongelmiini.

        Löysitkö sinä kirjastasi vastauksia minun kysymyksiini?

        vastauksia. Tosin en jaksanut kovin tarkkaan lukea. Kuviakin kirjassa oli todella paljon niinkuin myös nettisivuilla. Monet niistä oli kyllä melkein kuin taloja! Ne oli tuettu pohjastaan maahan ja puun runkoon laudoilla.


      • puutalo
        puutalo kirjoitti:

        vastauksia. Tosin en jaksanut kovin tarkkaan lukea. Kuviakin kirjassa oli todella paljon niinkuin myös nettisivuilla. Monet niistä oli kyllä melkein kuin taloja! Ne oli tuettu pohjastaan maahan ja puun runkoon laudoilla.

        äskeiseen. Katsoppa sivut www.thetreehouseguide.com.


      • Pesänrakentaja
        puutalo kirjoitti:

        äskeiseen. Katsoppa sivut www.thetreehouseguide.com.

        Ohjeita löytyi, ja samojen ongelmien kanssa siellä painittiin.

        Köysiä pidettiin nauloja huonompina, ruuveja (kansipultteja?) nauloja parempina. Ruuveille on porattava reikä runkoon. Mahdollinen liikuntavara on tehtävä niin, ettei puu eikä niska hankaannu, esim. metallisen kiinnitysholkin avulla. Jos nyt oikein ohjeet käänsin. Itse suunnittelin laittavani ruuvinreikään soikean puslan, joka antaisi pienen liikkumavaran niskojen toiseen päähän.

        Jonkinlainen käsitys minulla alkaa olla konstruktiosta. Nyt etsin tosipientä kamiinaa, jonka majaan voisi laittaa; se kruunaisi kokonaisuuden.


      • Samanlainen projekti
        Pesänrakentaja kirjoitti:

        Iso puu ei kyllä taida tietää mitään pienestä naulanreiästä. Koivuistakin juoksutetaan mahlaa monena keväänä peräkkäin, eikä puu kuole.

        Naruvirityksiä ajattelin oksiin, mutta ne voivat kiusata puuta enemmän kuin naulanreiät.

        Jos löydät puista sopivia kohtia, voit koittaa jättää laudat niiden päälle lepäämään. Eli saat majan puiden varaan mutta et vahingoita niitä


    • yxvaan

      meillä rakensi pojat itse majan puuhun harakanpesältähän se näytti,mutta edes naapurit eivät valittaneet.Pojat olivat n.10v. hyvin pysyi maja puussa.suoraan koivuun laittoivat

      • minä

        se varmaan oli kestävä koivu


    • majan tehnyt

      Tehtiin poikasena naapurin poikien kanssa maja puuhun parin metrin korkeudelle. Ja sitten myöhemmin se myös purettiin pois, kun oltiin kasvettu majaiästä yli.

      Puihin ei saa hakata nauloja tai kiertää ruuveja. Puu kärsii. Ja naulat/ruuvit pilaa sirkkelin sitten kun puun elinkaari on joskus siinä vaiheessa.

      Parhaiten saat kiinnitettyä kannatuspalkit puiden välille, kun kierrät palkin ja puun ympäri ristikkäin sopivan paksua köyttä muutaman kierroksen. Muutaman vuoden ajan puu sietää tämän ihan hyvin eikä köysi hierrä kuorta rikki tai puu kasva liikaa paksuutta.

      Jos maja on kovin tuulisella paikalla (eli puut heiluvat paljon), niin sitten voi laittaa laudan tai kaksi köyden ja puunrungon väliin vastapuolelle (tai hiukan eri puolille runkoa, jos laittaa useampia laudanpätkiä). Nämä laudat ottavat vastaan köyden puristumisen ja puun kuori laudan alla säilyy ehjänä. Ellei siis majaa voi tehdä tuulensuojaiseen paikkaan, mikä olisi myös majan käyttäjille mukavampi. Oksia ei tarvitse rungossa olla, pysyy ylhäällä ilmankin, kun köysi painon alla kiristyy aina vain tiukempaan. Ei oksista mitää haittaakaan ole, jos niitä sattuu sopivasti olemaan.

      Kokonaan ilman vaurioita ei puu majankannattajana varmasti selviydy, mutta vauriot kannattaa yrittää minimoida. Havupuut tuottavat pihkaa, mikä on puun luonnollinen suojakeino. Pihka tekee puusta (sahattuna) entistä kestävämmään, joskus jopa suositellaan puun pihkoittamista muutaman vuoden ajan ennen puun kaatamista. Jos siis on tarve saada kestävää sahattua tavaraa, tai esim. tehdä pihakalusteita.

      Vain omalle maalle saa rakentaa puuhun majan. Ja mieluiten niin, ettei häkkyrä haittaa naapurin esteettistä silmää.

      Mieti vielä sitä kamiinaa. Jos laitat, niin huolehdi siitä, että alkusammutuskalusto on saatavilla ja etteivät omat piltit ja naapurin kakarat polta itseään ja muita.

    • ,.-

      Siinähän on kolme puuta naulaa puun ympärille 3 lautaa niin saat hyvin tehtyä lattian siitä se lähtee.

      • ELLA KOSKINEN

        kiitos neuvosta.


    • vastausta tarvitseva

      Ollaan suunniteltu kaverin kanssa rakentavamme puumaja kaverini pihaan onko kellään tietoo onko mänty parempi puu majalle kuin koivu.

    • vastaan sinulle ylap

      on

    • minä

      sun tarvii osata ainoastaan pukkiköytös

    • en kerro kuka

      kitoos

    • mckaivuri

      paljonko tulisi maksamaan 3 kerroksinen puumaja jossa televisio?

      • €€€

        Paljon! (:


    • innokas majan rakentaja

      Tarteeko puu majalle hankkia rakennuslupaa

    • hippok

      ei kun se ei oo talonkokonen

    • Anonyymi

      Et tietenkään voi tehdä kasvavaan puuhun mitään reikiä etkä virittää sinne kaminaa, mutta eiköhän tämä ole sinulle jo kerrottu moneen kertaan. Ihmettelen, että keksitkin tämmöistä.
      Puihin on rskennettu majoja iät ajat rei'ittämättä eläviä puita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3859
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3245
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2857
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2550
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2490
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2408
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2407
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2354
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2336
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2100
    Aihe