Betonisaumasta tippuva

Onko kokemusta autohallin katon betonisaumauksesta tippuvasta vedestä, vaurioittaako/pinttyykö vahattuun maalipintaan pysyvästi kiinni? Olen kuullut, että ainakin autokatosten alumiinikatolta tippunut vesi on jättänyt maaliin pysyvät jäljet (alumiinista liuennut jotakin?). Eli: kokemuksia betonikatolta tippuneesta vedestä?
1309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Betonihan on erittäin voimakkaasti emäksistä ja sementissä on ties mitä myrkkyjä. Muistaakseni opettaja taisi puhua, että parkkihallin katosta olisi jossain tippunut vettä ja maaleja olisi jouduttu korvaamaan. Tämähän voisi olla ongelma erityisesti talviaikaan kun autoista tippuva suolavesi reagoi/liuottaa betonia.

Varsin suuresta ongelmasta ei varmasti voida puhua kun ei tapauksia ole suuremmassa tietoisuudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesi??? kirjoitti:

Onko kokemusta autohallin katon betonisaumauksesta tippuvasta vedestä, vaurioittaako/pinttyykö vahattuun maalipintaan pysyvästi kiinni? Olen kuullut, että ainakin autokatosten alumiinikatolta tippunut vesi on jättänyt maaliin pysyvät jäljet (alumiinista liuennut jotakin?). Eli: kokemuksia betonikatolta tippuneesta vedestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu