Salon suurkirppis

Poikkean silloin tällöin Salon seudun suurkirppiksellä ja huomiotani on kiinnittänyt kun siellä on myynnissä runsaasti lavoittain ja täysin pöydin uutta tavaraa . Eikö kirpputorit ole tarkoitettu käytetyn tavaran realisointiin?

Olisiko lääninverotoimiston tehtävä valvoa että näistä uusista tavaroista maksetaan esim. ALV asianmukaisesti ja että lain vaatima kirjanpito myynnistä on hoidettu lainmukaisesti? En kyllä tiedä vaikka maksettaisiinkiin mutta hieman kyllä epäilyttää? Kyllä kai veroviranomaisella on asiassa myös valvontavastuu? Sama ilmiö on hyvin monilla muillakin kirpputorihalleilla että uutta tavaraa on suuria määriä koko ajan myynnissä.
52935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuostapa on monet keskustelut käyty ja käydään. Totta on että kieroiluakin tapahtuu ja täysin uutta tavaraa myydään kirppiksillä. Vastuussa olevaa on tietysti taas aivan mahdoton osoittaa.

Kyseessähän voi olla ns. loppuerien myynti, eli kun tavara ei ole mennyt normaalikaupassa sesonkinsa aikana kaupaksi, kauppias myy erän jollekin jobbarille, koska siten ei tule ns. varastokuluja ja tappionhan voi aina kirjata tappioksi. Varsinaisissa kaupan aleissahan on usein aivan eri tavaraa kuin normaali myynnissä, jos olet huomannut.

Mutta voihan olla kyseessä ihan oikeesti tukkukauppiaalta maahantuojaltakin ostettu tavara joka myydään kirppiksillä ja siten voidaan välttää alvi.

Tai kuten eräs tapaus, eräältä paikkakunnalta: Perheen isä oli söhlännyt luottotietonsa ja muutenkin nimensä joten ns. rehellinen liiketoiminta kävi mahdottomaksi. Onnekseen äijällä oli tytär jonka nimissä saattoi toimia kirpparimyyjänä, kun tytär on koulussa. Ikävää vain että jos bisnes kurahataa niin tyttären nimi on mennyttä ennen täysikäisyyttä.

Ainakin voi olla ostamatta näiltä epäilyttäviltä toreilta ja olla siten suosimatta rikollista- tai harmaata taloutta.

Äänestä
  • Lohjan Muijalassa kirppishallissa on pöydissä myynnissä pääosin uutta tavaraa. Ja mielestäni kallis hintataso. Ja ulkona on käytettyjen autojen myynti, ei minun mieleeni.

    Äänestä

En tiedä tuosta luvallisuudesta, mutta itse olen ahkera kirppiksillä kävijä ja minua harmittaa nuo uuden tavaran pöydät. Esim karkkeja ja "tukkavehkeitä" yms. Ne haittaavat todellisten kirpputoritavaroiden katselemisessa.

Äänestä

Osa tuotteista voi olla itse kirpputori yrittäjän lisätulojen hakemista.Melkein jokaisella isommalla kirppiksellä on jo myytävänä uutta "halpis" tavaraa ohessa.
Tietty on niitäkin vuokrapöytiä mitkä myy ikäloppuja "varasto jäämiä",mutta ne on asia erikseen.
Eli tarkoitan että osa pöydistä saattaa olla itse kirpputori yrittäjän käytössä.
Ja olen vieraillut useasti Salon Suurkirppiksellä.

Äänestä

Tuskin on pelkoa kirpputori kauppiaiden rikastumisesta. Suomessa on runsaasti toreja ja niillä myyjiä. Se on aivan sama maksavatko ne niistä muutamista eurosta veroa. On tässä maassa
suurempiakin ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutta tavaraa kirjoitti:

Poikkean silloin tällöin Salon seudun suurkirppiksellä ja huomiotani on kiinnittänyt kun siellä on myynnissä runsaasti lavoittain ja täysin pöydin uutta tavaraa . Eikö kirpputorit ole tarkoitettu käytetyn tavaran realisointiin?

Olisiko lääninverotoimiston tehtävä valvoa että näistä uusista tavaroista maksetaan esim. ALV asianmukaisesti ja että lain vaatima kirjanpito myynnistä on hoidettu lainmukaisesti? En kyllä tiedä vaikka maksettaisiinkiin mutta hieman kyllä epäilyttää? Kyllä kai veroviranomaisella on asiassa myös valvontavastuu? Sama ilmiö on hyvin monilla muillakin kirpputorihalleilla että uutta tavaraa on suuria määriä koko ajan myynnissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu