mitä laittaa marja-aronian alle?

kesäheinä

Meillä leikattiin marja-aroniapensaat nyt aivan lyhyiksi.Nyt mietin mitä laittaa sinne alle, jotain maanpeittokasvia vai jotain haketta? jos laittaa haketta lähtee kuulemma kasvamaan keväällä hitaammin, olis kuitenkin siistin näköinen. Nyt olen kitkenyt jo osittain rikkaruohot(?)pois.Pensaat toimivat näkösuojana ja toivon nopeaa pensaan kasvua. Pensaat ovat varjossa,naapurin aita varjostaa.

2

3301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiska kitkijä

      voit aivan huoletta laittaa kuorikatetta pensaiden alle noin 5cm kerros, helpottaa huomattavasti hoitamista eikä maa pääse niin helposti kuivumaan. Kivoja maan peiteksvejakin on esim. pikkutalvio tai suikeeroalpi jotka kumpikin viihtyvät varjossa. Lokoisaa kesää

    • Kannuli

      Itse käytän "ns" katetta koriste ja marjapensaiden alla. Voivat hyvin ja kasvavat komeasti, eikä rikkaruohoja ole.Toisin sanoen haravoin kevään/syksyn lehdet pensaiden juurelle jossa ne pikkuhiljaa maatuvat hyväksi mullaksi...Helppoa puutarhanhoitoa ja on toiminut talossani jo 15v. ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      889
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe