mitenkä on pitääkö sitä paastota ku menee kilppari kokeisiin?
testiin meno ja syönti
uusinta kokeisiin
4544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
paastota. Eli saa syödä ja juoda normaalisti. Vain se on huomioitava että koe otetaan ennen klo 10:tä aamulla. Kysyin viime syksynä oikein varta vasten sitäkin lääkäriltäni, että saako juoda kahvia ennen kilpparikoetta kun jotkut väittävät täällä ettei saa ja hän sanoi että saa juoda.
viimeks otettiin paastosokuri nii tuli paastottua ja nyt ku meen kilppari kokeisiin uudestaan nii ei tullu kysyttyä et saapiko sitä syyvä mut kiitos ja kumarrus toivottavasti tulee lääkitys.
toinen toista.
Itse olisin mieluummin enempi varovainen kuin vähempi. Kahvi vilkastuttaa kilpirauhasen toimintaa, joten en itse koskaan juo sitä ennen kokeeseen menoa ainakaan 18 tuntiin.
meiän labra ohjeistaa että enne kokeita ei saa juoda kahvia eikä polttaa tupakkaa. Mie oon menny kokeisii aina syömättä, et on sit joka käynnillä ollu sama tilanne ja tulokset on vertailukelpoisia.