Enpä muista milloin näillä seuduin olisi pyörinyt näin paljon siilejä! Tuossa jätin juuri yhden pariskunnan takarapulle syömään viiliä, ja matkalla kaupasta kotiin meinasin ajaa (pyörällä) yhden päälle. Niitä on näkynyt tässä viikon aikana päivittäin, ja asia ihmetyttää, koska pari vuotta takaperin saattoi olla näkemättä siilin siiliä koko kesänä.
Osaisiko joku muuten kertoa, milloin nuo elukat tekevät poikaset (määrästä voisi päätellä että se on jo tapahtunut?)? Ja kauanko ne viitsivät tuhista toisilleen ennen kuin käyvät itse hommiin? :) Hauskahan noiden menoa on seurailla, veikeän näköisiä otuksia.
Osaisiko joku muuten kertoa, milloin nuo elukat tekevät poikaset (määrästä voisi päätellä että se on jo tapahtunut?)? Ja kauanko ne viitsivät tuhista toisilleen ennen kuin käyvät itse hommiin? :) Hauskahan noiden menoa on seurailla, veikeän näköisiä otuksia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Siilit saa poikaset joskus ennen juhannusta.Maitoa ei saa antaa ei kai viiliäkään eikä suolasta.Muuta en tiijä kivoja ovat!
En tykkäää siilistä kuistini alla. Ulostaa sinne ja itse kuistillekin. Pelkäänkin vielä. Millä sais karkotettua? Tappaa tai vahingoittaa en halua.
En halua myöskään siilinkakkaa sisään enkä voi jättää koiraakaan pihalle vartioimatta kun tiedän siilin siellä olevan.
Sitä ei saa tappaa, mutta ei se koiralle vaaraksi ole. Jos koira yrittää purra siiliä, se käpertyy piikkipalloksi ja koira luovuttaa väännön ennen siiliä.
itekki oon nähny jo 3 siiltä 2 viikon aikana! ihme kyllä että niitä näkee päivällä.. 1 sili oli meijen pihalla, toine siili meinas jäähä taxin alle, mutta fiksu taxi pysäytti, jos ei olis pysähtyny ni se olia se siili kuollu.. ja kolmannen siilin mie meinasin kanssa pyörällä jyrätä :S pitää varoa siilejä
Meillä on jo useana vuotena ruokittu siilejä ja rakennettu talvipesiä pihaan. Meillä on kaksi koiraakin, jotka ovat tottuneet siileihin.
Annamme siileille vettä juotavaksi matalalta lautaselta. Ruoaksi maapähkinöitä ja Hauhau Champion kana-riisi koirannappulaa liotettuna veteen. Myös koirien ja kissojen tölkkiruoat maistuvat siileille kuten myös juustokuutiot.
Maitoa siileille ei saa antaa.
Siileistä on pihalla hyötyä, kun ne syövät etanoita ja muita pieniä ötököitä, jotka tuhoavat mm. ihmisten istuttamia kasveja, esim. salaatinlehtiä. Edellinen kirjoittaja voi olla tyytyväinen kuistin alla asustavaan siiliin ainakin siinä mielessä, että siili pitää pahemmat elukat kuten kyykäärmeen pois terassin alta.
siilejä.Lähistöllä niitä kyllä näkyy mennä vipeltävän useampikin.Miten siis voi mahdollisesti houkutella siilirouvan tai herran vierailemaan omalle pihalleen?Kokeeksi voisin tietysti laittaa ruokaa tarjolle,mutta epäilen ruoan menevän parempiin suihin,naapuruston kissojen nimittäin.
Miten te muut olette saaneet siilit tulemaan pihoillenne kyläilemään?Olen monena iltana ja aamuvarhaisella tiiraillut pihamaalle siilin vierailun toivossa,mutta turhaan.Pihallamme kävi siili vielä viime kesänä,mutta eipä ole näkynyt tänä keväänä/alku kesänä.Kuollut talvella?Muuttanut paremmalle asuinpaikalle?
Neuvoja kaivataan.
No, minulla on niin pieni piha, ettei siihen 2x3m alueelle käärmeitä tule, tai jos tulee niin näen sen kyllä itse. Siiliä en sinne halua ulostamaan ja pelkäänkin että koirani saa siitä jonkun taudin, kun ulostaa terassin päälle!
Enhän sitä tappamassa olekkaan, mutta pois voisi mennä. En kyllä ruoki sitä, osaahan ne itsekin ruokansa hommata. Sitäpaitsi, sitten ei lähde ollenkaan pois. Pihani on marsuilleni ja koiralleni tehty ja suunniteltu, menisi siili vaikka naapurin pihaan.
No, eipä kai asialle mittään voi... Siellä se nyt vaan on.