Ihme-elukka Tampereella

Kummasti Tampereen kaupungin kassasta irtosi euroja, kun Amerikan setä piipahti täällä. Ei minulla ole sedästä pahaa sanottavaa, mutta erikoista on vain se, että ollaan maksamassa tonneja mieheen, jotta voitaisiin kuulla se, mitä kuulijat tahtovat kuulla ja se minkä kaikki tiesivät jo entuudestaan. Suorastaan huvitti se hurmos, jolla asiaan on suhtauduttu. Eikö meidänkin ex-pressat voisi kiertää uutta mannerta ja kerätä dollarit lukemalla vaikka ulkopoliittisen instituutin roskiksesta pöllittyjä Pietrin likaveisä käsitteleviä monisteita.
2575
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pietrin, oliskos pitänyt olla Pietarin.

Muuten ihan asiaa, paitsi että millähän summalla Tampereen kaupunki osallistui kuluihin?

Onko sulla oikeeta tietoo?

Tamperetalon käytöstähän tilaisuuden järjestäjä joutuu aina maksamaan normaali taksan.

Äänestä
  • Siis älytön koko juttu. Eikö viisaampia miehiä muka ole meidän omassa maassamme, jotka voisivat ruokapalkalla tulla puhumaan asioista jotka koskevat koko maailmaa? Vai lienikö tämä joku peitelty salakokous, Tarja tapasi salaa Clintonin siltikin jossakin ja he suunnittelivat ja pohtivat jotain isompaa juttua joka on tekeillä taas meidän pään menoksi.

    Vihaan eu:ta, vihaan nykyajan markkinakapitalismia ja vihaan eniten näitä päättäjiä, joilla ei ole enää tämän humun keskellä päätä eikä sydäntä eikä minkäänlaista käsityskykyä oikeudenmukaisesta päätäntävallasta ja marssijärjestyksestä rahojen suhteen. Kulttuurikaupunkititteleitä sitä vaan havitellaan ja tämmöstä sitten tapahtuu kaupungin asukkaiden kunnallisverorahoilla, että tavoite toteutuisi.


    TERVEYDEN HOITO ja sen hoito sekä terveydellisten ongelmien ENNALTAEHKÄISY on jokaisen ihmisen TÄRKEIN ASIA elämässä. Miksi se helvetissä se asia pääsee päättäjiltä aina unohtumaan? Onko se ehkä jokin tylsä ja kyllästyttävä asia, joka nyt on joka kulman ongelma??????? Kaupungin kalliit puhelintaksat sun muut saa olla köyhillä ja kipeillä. Hyvä, pian ollaan oikein amerikan malliin köyhiä. jos ei ole varaa tulohin nähden ylikalliiseen henki-ja sairausvakuutukseen, ei ole varaa koko elämäänkään. Hyvä hyvä! Mutta kuka sitten köyhät ja sairaat tappaisi ja päästäisi tuskistaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Procula kirjoitti:

Kummasti Tampereen kaupungin kassasta irtosi euroja, kun Amerikan setä piipahti täällä. Ei minulla ole sedästä pahaa sanottavaa, mutta erikoista on vain se, että ollaan maksamassa tonneja mieheen, jotta voitaisiin kuulla se, mitä kuulijat tahtovat kuulla ja se minkä kaikki tiesivät jo entuudestaan. Suorastaan huvitti se hurmos, jolla asiaan on suhtauduttu. Eikö meidänkin ex-pressat voisi kiertää uutta mannerta ja kerätä dollarit lukemalla vaikka ulkopoliittisen instituutin roskiksesta pöllittyjä Pietrin likaveisä käsitteleviä monisteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu