CP-vammainen ja synnytys

Hei, äidit!

Selviääkö CP-vammainen vaimo synnytyksistä ihan niin kuin muutkin lestadiolaisvaimot??
122234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

eihän sillä ole mitään tekemistä uskontojen kanssa, mutta keisarinleikkaus on mahdollinen.

Äänestä
  • Lääkäri en ole enkä ole vaimoasi tavannut, mutta synnytyksen onnistuminen riippunee paljon vamman vaikeusasteesta. Jos tulevan äidin ruumiinrakenne on normaali (ei esim. epämuodostunut lonkka tms. vammaa), niin ei kai se cp-vamma lapsensaamista estä. Ehkä sinun kannattaisi ottaa yhteyttä johonkin cp-vammayhdistykseen, siellä luulisi olevan montakin vammaista äitiä, jotka osaisivat ehkä paremmin kertoa asiasta.

    Itse olisin enemmän huolissani siitä, pystyykö liikuntavammainen ihminen huolehtimaan lapsesta. Tai lapsista, ehkä yli kymmenestä, kun teille lestadiolaisille syntyy niin monta kuin Jumala suo. Jos vaimosi ei jaksa tai pysty vammansa vuoksi hoitamaan jatkuvasti kasvavaa perhettä, pystytkö järjestämään hänelle apua? Voit sanoa, että Jumala auttaa, mutta vaipanvaihtoon tarvitaan joskus ylimääräinen käsiparikin.

    Äänestä

Jos tämä ei ole provo, kehottaisin miettimään, onko terveellistä hankkia lapsia ollenkaan, kun nainen on sairas. Raskaus on muutenkin iso rasite ja terveysriski - terveillekin.

Äänestä
  • eikä raskaus ole terveysriski, ihan tiedoksi. ne jotka eivät asioista tiedä voivat pistäytyä cp-liiton sivuilla/tai laittaa googleen hakusanan Ilona Autti-Rämö, tutkinut vammaa vuosikymmeniä ja yksi parhaita neurologeja maassamme.

    Äänestä

Rakas uskon veli,

Sinulla ja uskovalla vaimollasi on lupa turvata Herraan. Olkaa huoletta ja antakaa Herran tahdon tapahtua. Herraa ei käy kieltäminen.

"Olkaa hedelmällisiä ja lisääntykää ja täyttäkää maa." (Raamattu)

Äänestä
  • ..aamen, ja vielä lisäksi ottakaa vastaan lääketieteen apu jos ongelmia tulee.

    Äänestä

  • Jos ette ole huomanneet, maa on jo täytetty!

    Äänestä

Törkeää provoilua! Toivottavasti et joudu itse CP-vamman kanssa oikeasti tekemisiin, kun kovasti maalailet piruja seinille.

Äänestä

Suosittelen, että suunnitelet jo vaimosi hautajaisia!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Te, jotka ette tiedä asiasta shut up jos ei mitään fiksumpaa tuu

    Äänestä

Jos meinaat samalla tavalla täyttää tätä maailmaa kun sun uskonveljet eli ei ole ehkäisyä, niin yhdyn edelliseen nimimerkkiin. Siunausta vaimollesi ja luojan kiitos etten ole lestadiolainen!

Äänestä

kuten jo varmaan tiedät jopa puhuminen jännittää lihaksia jonkin verran mutta ei näkyvästi, ponnitusvaiheessa jalkojen levällään pitäminen voi olla mahdotonta, koska lihaksisto toimii periaatteella kaikki tai ei mitään. Tosin vaimosi on hemiplegikko ongelmia tuskin on, koska hemiplegiassa kyseinen aivovaurio aiheuttaa ongelmia vain toispuoleisesti ja nekin lieviä. Älkää sitten ihmetelkö jos teitä vähän katsotaan kieroon,koska ihmiset yleisesti ikävä kyllä ajatelevat, että miten ihminen joka itsekin tarvitsee apua elämiseen voi saada päähänsä lapsen synnyttämisen, mukamas lisää rasitetta yhteiskunnalle etc. mutta kyllä ne keinot selvitä asioissa löytyy=) todella paljon onnea molemmille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lestadiolaismies kirjoitti:

Hei, äidit!

Selviääkö CP-vammainen vaimo synnytyksistä ihan niin kuin muutkin lestadiolaisvaimot??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu