Se, ettei nähdä, kuulla eikä tajuta!

Suurin osa ihmiskunnasta on edelleenkin tajuttomuuden (totuuden tunnottomassa tilassa) eläen ns. sokeina! Suurimman osan kärsiessä erilaisissa vääryydenmukaisuuden sekasorto ja ristiriita tilanteissa ja törmäyksissä. Joka päivä suuren määrän henkensäkin menettäen! Lisäksi muut erilaiset tapaturmat ym. törmäilyjen, (sekä henkisten että fyysisten), pimeydessä väärin valintojen ym. haparointien ja kohellusten seuraamuksina. Pienessä 3-4vuotiassa on vielä aitoa, luonnollista ja oikeaa vilpittömyyttä ja rehellisyyden tuntoa, sitä oikean aidon elämän hedelmää ns. luonnollisessa muodossa.

Mutta kun siitä vielä kasvaa ja tulee vuosia, niin jo alkaa vinoutuminen ja vääristyminen. perisynnin ja kasvatuksen yht. vaikutuksesta. Alkaa menemään samoille väärille, vääryyden ja pahuuden raiteille, kuin vanhempansakin! Alkaa juonittelu, epärehellisyys ja ilkeily astumaan voimakkaasti monien kohdalla ns. kuvioihinsa. Ja sitten hallitsemaan koko ihmistä kasvattajiensa ja kouluttajiensa omaamiin pahuus ja vääryys oppeihin ja tapoihin mukautumisiin; kaiken oikean ja hyvän, sen; ei mitään pahaa eikä väärää kenellekään, eikä millekään opin ja lain vastaisuuteen. = Jumalan, kaiken luojan ja omistajan, hyvän tahdon (kaikille parhaaksi) vastaisuuteen.

Sitä todellista aitoa ja oikeaa, eli hyvää! Sitä turvallista ja turvattua todellista hyvinvointi ELÄMÄÄ, sen antajaa ja ylläpitäjää VASTAAN, kapinointiin ja sotimisiin. Näin heistä tulee ja muovautuu ns. lusiferin (saatanan) lapsia, hänelle opetuslapsia ja palvelijoita! Näin pieni ihminen alkaa, ja saadaan muuttumaan toiselle pedoksi, toista vastaan taistelevaksi itsekkääksi, muista ja muusta välinpitämättömäksi tuhoajaksi ja turmelijaksi, omaksikin vahingokseen ja onnettomuudekseen, jopa ikuiseen kadotukseen tuomiokseen! Jota ei itse halua itsestään uskoa, vaikka siitä itsekin kärsii! Ja sitä kärsimystä ja pahoinvointia kaikkialla näkee ja siitä kuulee.

Aatamin ja Eevan syntiin lankeemuksen veren perintönä tuo pahaan ja väärää taipumus vaikuttaa ihmisessä siihen asti kunnes hän koko sydämestään kääntyy Jumalan puoleen takaisin, ja ottaa synnin, perisynteineen ARMOSTA sovituksen, Kristuksessa Jeesuksessa vastaan, ja saa uskon kautta Kristukseen Jeesukseen, (veteen upotuskasteen) vert. sanansa opetuksiin uppoutumisen, lupauksen merkiksi ja todistukseksi. Ja saa näin uuden elämän, joka alkaa puhtaalta pohjalta, näin kokien uudesti syntymän, (syntyy pelkästä sielullisesta, hengelliseksi ihmiseksi! Ja yleisimmin vasta sen jälkeen saa Pyhän hengen kasteen ja lahjan. Näin ihmisestä tulee uusi luomus, ja oikean oikea Jumalan lapsi, Kristuksen Jeesuksen ruumiin (Hänen seurakuntansa) jäsen.

Joka sitten luonnollisesti alkaa etsimään Jumalan valtakuntaa, Muiden Kristuksen (pään) ja muiden ruumiin jäsentensä eli seurakuntalaistensa yhteyttä ja sitten yhdessä sitä Jumalan valtakuntaa, josta Herramme Kristus Jeesus sanoi: ”Etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttaan, niin KAIKKI muukin sen ohessa teille tulee ja annetaan, mitä elämässä tarvitaan”. No valitettavasti valtaenemmistö kristityistä, on nyt tämän suuren eksytyksen alla josta ja jonka Raamatussa ennustettiin tulevaksi!

Joka on sitten aiheuttanut myöskin tämän, nykyäänkin vielä olevan, suuren hajaannuksen ja suuren luopumuksen paikoillaan polkevan olotilan. Eli, on luovuttu Kristuksen seuraamisesta, käskyjensä kaikkeen oikean ja hyvän täyttymykseen tähtäävistä, sanansa opetusten noudattamisista! Jääty vain olemaan uskossa. Ei siis edes etsitä sitä, ”Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttaan” joka yhdistäisi ja saataisi elämään keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpidossa, toistensa kunnioittamisissa ja palvelemisissa kilpaillen. Eli Kristuksen ruumiin jäsenten, = Hänen seurakuntalaisten ja siksi tulevien, yhdistymiseen ja kaikessa yhteistyöhön ryhtymiseen. Joka vasta olisi maailmalle VALKEUDEKSI, ja kunkin kansakunnilleen SUOLAKSI.

Nyt Kristitytkin elää tähän Jumalattomaan, pahan vallassa olevaan, laittomuuden maailmaan mukautuneina, heidän synteihinsä osallisuudessa! Josta nyt Kristuksen nimessä koitan heitä ja muitakin näillä aiheilla herätellä. Eli saada tajuihinsa, ja että silmän avautuisivat ja tulisivat oikein näkeviksi ja sitten myöskin ymmärtäväisiksi! Oikein, kaikille parhaaksi ja parhaaksi madollisuudeksi toimiviksi. Tälle maailman, koko ihmiskunnan pimeydelle (ihmisten sokeudelle) valkeudeksi.

Kristuksen Jeesuksen nimessä valkeudeksi, tähän pimeyteen ja sokeuteen jossa ihmiskunta elää, että silmänsä avautuisivat tulisivat näkeviksi. Rakkautensa ja suuren armonsa terveisin, lisäksi muistuttaen ihmiskunnalle ansaitsemansa armon aikakauden loppumisesta pian. Ja maailmalle rangaistukseksi ja tuomioksi tulemuksestaan, Terv. Palvelijansa.
6544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se on yks saavutus sekin, että jaksoin lukea lorun loppuun. Jos tästä tulisi luetunymmärtäminen ja pitäisi vastata muutamaan nelivaihtoehtoiseen kysymykseen, menis varmaankin veikkauksen puolelle.

Tosin, ymmärrän yskän. Olet sitä mieltä, että kaiken pahan alku ja juuri on se, että ihmiset vaeltavat silmät ja korvat ummistettuina teidän sanomalta. Olet sitä mieltä tieten, että vain teidän usko on se ainut ja oikea. Olet varmaan sitäkin mieltä, että meidän pitäisi lähteä kanssasi kulkemaan tuon sanoman perässä. Mutta usko pois, että sen verran sekava oli sanoma, että menee aikaa, ennen kuin sen joku toinenkin hoksaa omakseen.

Mutta älä lannistu. Me emme ole suvaitsemattomia. Me annamme jokaisen uskoa siihen mihin kukin haluaa. Anna sinäkin meidän, niin kaikilla on hyvä olla.

Äänestä

palailee pätkittäin, oli siinä sen verran tekstiä. Sanoisinko ihan uskonto painotteista. Hmmm. *toinen hmmm*. Osittain kyllä niin moneen kertaan kuultua, ettei enää sävähdytä. Ihminen on peto, ja kaiken lisäksi itsekäs peto. Ollut siitä asti kun viel luolissa asusti, paukas naista nuijalla päähän ja raahasi lemmenpesään. Sitähän sanotaan, että ahneus kasvaa syödessä, ja nykyisin on immeisillä mahdoton ruokahalu, ei voi mittää.

Niinhän nuo seurakunnatkin on huolissaan pistänyt merkille väen kadotessa kirkonpenkeiltä. Ovat yrittäneet kehittää uusia malleja messuihinsa. Antavat jopa seurakunnalle enempi vaikutusvaltaa messujen pitoon. kaukana on ne ajat, kun pappi saarnastuolissa syyti sanoja synneistä.

Olen kirkosta eronnut ja haluankin pysyä poissa siitä instanssista. Eli tämä on minun tapa elää tätä ainoaa elämää, eläköön muuut miten haluavat.

T: sokkee hukka

Äänestä
  • ajatella tuostakin asiasta kuten haluaa, sinä eroamalla kirkosta. Oletko koskaan miettinyt käytätkö millään lailla kirkon palveluja tai tuletko käyttämään? Mitäs sitten jos tarvitkin jotain, pitäiskö saada ilmaiseksi? Onko sinulla kirkosta eroamisen syy vain se ettei tarvi maksaa veroja kuten monella muulla ihmisellä on?

    Äänestä

  • on oikeus kirjoitti:

    ajatella tuostakin asiasta kuten haluaa, sinä eroamalla kirkosta. Oletko koskaan miettinyt käytätkö millään lailla kirkon palveluja tai tuletko käyttämään? Mitäs sitten jos tarvitkin jotain, pitäiskö saada ilmaiseksi? Onko sinulla kirkosta eroamisen syy vain se ettei tarvi maksaa veroja kuten monella muulla ihmisellä on?

    on tullut harrastettua. En minä äkkipikaisesti kirkosta eronnut. Syynä ei myöskään ollut verot, pelkkä ajatus ettei kuulu kyseiseen instanssiin. Se riitti minun päätökseen, enkä ole katunut. Tulevista palveluista mitä kirkolta odotan on ainoastaan hautajaiset. Niistä tietenkin tulen maksamaan asiaan kuuluvan hinnan, se kuitenkin jää perikunnan huoleksi. Ristiäisiä ei enää tule ja häät voidaan järjestellä ihan toisella tavalla, en pidä kirkollisista häistä.

    Äänestä

  • Lonely_Wolf kirjoitti:

    on tullut harrastettua. En minä äkkipikaisesti kirkosta eronnut. Syynä ei myöskään ollut verot, pelkkä ajatus ettei kuulu kyseiseen instanssiin. Se riitti minun päätökseen, enkä ole katunut. Tulevista palveluista mitä kirkolta odotan on ainoastaan hautajaiset. Niistä tietenkin tulen maksamaan asiaan kuuluvan hinnan, se kuitenkin jää perikunnan huoleksi. Ristiäisiä ei enää tule ja häät voidaan järjestellä ihan toisella tavalla, en pidä kirkollisista häistä.

    mietintää. Jokainen varmaan joutuu päivittäin miettiin asioita, joskus jopa niitä syvällisempiä juttujakin. Varmaankin riippuu elämäntilanteesta mitä milloinkin ajattelee mistäkin.

    Äänestä

  • on yhtä kirjoitti:

    mietintää. Jokainen varmaan joutuu päivittäin miettiin asioita, joskus jopa niitä syvällisempiä juttujakin. Varmaankin riippuu elämäntilanteesta mitä milloinkin ajattelee mistäkin.

    oliskin aikaa muuhunkin, kuin tähän ikuiseen meditaatioon ;). Ei vaiteskaa, miettiminen on pahasta, jos miettii liikaa. Silleen sopivasti vaan, niin kuin suolaa laitettas leivän päälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttaisko! kirjoitti:

Suurin osa ihmiskunnasta on edelleenkin tajuttomuuden (totuuden tunnottomassa tilassa) eläen ns. sokeina! Suurimman osan kärsiessä erilaisissa vääryydenmukaisuuden sekasorto ja ristiriita tilanteissa ja törmäyksissä. Joka päivä suuren määrän henkensäkin menettäen! Lisäksi muut erilaiset tapaturmat ym. törmäilyjen, (sekä henkisten että fyysisten), pimeydessä väärin valintojen ym. haparointien ja kohellusten seuraamuksina. Pienessä 3-4vuotiassa on vielä aitoa, luonnollista ja oikeaa vilpittömyyttä ja rehellisyyden tuntoa, sitä oikean aidon elämän hedelmää ns. luonnollisessa muodossa.

Mutta kun siitä vielä kasvaa ja tulee vuosia, niin jo alkaa vinoutuminen ja vääristyminen. perisynnin ja kasvatuksen yht. vaikutuksesta. Alkaa menemään samoille väärille, vääryyden ja pahuuden raiteille, kuin vanhempansakin! Alkaa juonittelu, epärehellisyys ja ilkeily astumaan voimakkaasti monien kohdalla ns. kuvioihinsa. Ja sitten hallitsemaan koko ihmistä kasvattajiensa ja kouluttajiensa omaamiin pahuus ja vääryys oppeihin ja tapoihin mukautumisiin; kaiken oikean ja hyvän, sen; ei mitään pahaa eikä väärää kenellekään, eikä millekään opin ja lain vastaisuuteen. = Jumalan, kaiken luojan ja omistajan, hyvän tahdon (kaikille parhaaksi) vastaisuuteen.

Sitä todellista aitoa ja oikeaa, eli hyvää! Sitä turvallista ja turvattua todellista hyvinvointi ELÄMÄÄ, sen antajaa ja ylläpitäjää VASTAAN, kapinointiin ja sotimisiin. Näin heistä tulee ja muovautuu ns. lusiferin (saatanan) lapsia, hänelle opetuslapsia ja palvelijoita! Näin pieni ihminen alkaa, ja saadaan muuttumaan toiselle pedoksi, toista vastaan taistelevaksi itsekkääksi, muista ja muusta välinpitämättömäksi tuhoajaksi ja turmelijaksi, omaksikin vahingokseen ja onnettomuudekseen, jopa ikuiseen kadotukseen tuomiokseen! Jota ei itse halua itsestään uskoa, vaikka siitä itsekin kärsii! Ja sitä kärsimystä ja pahoinvointia kaikkialla näkee ja siitä kuulee.

Aatamin ja Eevan syntiin lankeemuksen veren perintönä tuo pahaan ja väärää taipumus vaikuttaa ihmisessä siihen asti kunnes hän koko sydämestään kääntyy Jumalan puoleen takaisin, ja ottaa synnin, perisynteineen ARMOSTA sovituksen, Kristuksessa Jeesuksessa vastaan, ja saa uskon kautta Kristukseen Jeesukseen, (veteen upotuskasteen) vert. sanansa opetuksiin uppoutumisen, lupauksen merkiksi ja todistukseksi. Ja saa näin uuden elämän, joka alkaa puhtaalta pohjalta, näin kokien uudesti syntymän, (syntyy pelkästä sielullisesta, hengelliseksi ihmiseksi! Ja yleisimmin vasta sen jälkeen saa Pyhän hengen kasteen ja lahjan. Näin ihmisestä tulee uusi luomus, ja oikean oikea Jumalan lapsi, Kristuksen Jeesuksen ruumiin (Hänen seurakuntansa) jäsen.

Joka sitten luonnollisesti alkaa etsimään Jumalan valtakuntaa, Muiden Kristuksen (pään) ja muiden ruumiin jäsentensä eli seurakuntalaistensa yhteyttä ja sitten yhdessä sitä Jumalan valtakuntaa, josta Herramme Kristus Jeesus sanoi: ”Etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttaan, niin KAIKKI muukin sen ohessa teille tulee ja annetaan, mitä elämässä tarvitaan”. No valitettavasti valtaenemmistö kristityistä, on nyt tämän suuren eksytyksen alla josta ja jonka Raamatussa ennustettiin tulevaksi!

Joka on sitten aiheuttanut myöskin tämän, nykyäänkin vielä olevan, suuren hajaannuksen ja suuren luopumuksen paikoillaan polkevan olotilan. Eli, on luovuttu Kristuksen seuraamisesta, käskyjensä kaikkeen oikean ja hyvän täyttymykseen tähtäävistä, sanansa opetusten noudattamisista! Jääty vain olemaan uskossa. Ei siis edes etsitä sitä, ”Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttaan” joka yhdistäisi ja saataisi elämään keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpidossa, toistensa kunnioittamisissa ja palvelemisissa kilpaillen. Eli Kristuksen ruumiin jäsenten, = Hänen seurakuntalaisten ja siksi tulevien, yhdistymiseen ja kaikessa yhteistyöhön ryhtymiseen. Joka vasta olisi maailmalle VALKEUDEKSI, ja kunkin kansakunnilleen SUOLAKSI.

Nyt Kristitytkin elää tähän Jumalattomaan, pahan vallassa olevaan, laittomuuden maailmaan mukautuneina, heidän synteihinsä osallisuudessa! Josta nyt Kristuksen nimessä koitan heitä ja muitakin näillä aiheilla herätellä. Eli saada tajuihinsa, ja että silmän avautuisivat ja tulisivat oikein näkeviksi ja sitten myöskin ymmärtäväisiksi! Oikein, kaikille parhaaksi ja parhaaksi madollisuudeksi toimiviksi. Tälle maailman, koko ihmiskunnan pimeydelle (ihmisten sokeudelle) valkeudeksi.

Kristuksen Jeesuksen nimessä valkeudeksi, tähän pimeyteen ja sokeuteen jossa ihmiskunta elää, että silmänsä avautuisivat tulisivat näkeviksi. Rakkautensa ja suuren armonsa terveisin, lisäksi muistuttaen ihmiskunnalle ansaitsemansa armon aikakauden loppumisesta pian. Ja maailmalle rangaistukseksi ja tuomioksi tulemuksestaan, Terv. Palvelijansa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu