minkälaisia fyysisiä oireita teidän masennukseenne liittyy? voiko masennus ilmetä pelkkinä fyysisinä oireina, ilman varsinaista alakuloisuutta tms.?
fyysiset oireet
tepa
101491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
masennukseen saattaa liittyä paljonkin fyysisiä oireita mutta pelkät oireet ilman edes joitakin tunne tiloja tai tunteita masennuksesta eivät ole mahdollisia. Ainakaan en ole ennen kuullut. Tosin kylläkin joillakin meistä saattaa kestää aikansa kunnes tajuaa olotilansa olevan masennusta..
rintakipua ja aina välillä kun ahdistus on suurimmillaan tulee myös rytmihäiriöitä. Aikaisemmin kun en tiennyt mistä rintakipuni johtuvat kävin monikertaa tutkituttamassa itseni ja mitään selvää syytä ikinä ei löydetty. Sanoivat sitten että kun minulla on voimakasta masennusta ja ahdistusta niin saattaa tulla sitten kaikenlaisia fyysisiä tuntemuksia. Välillä ne ovat olleet todella voimakkaitakin. siihen sitten paniikkioireilut. ei kivaa..
jatkuva väsymys, ruokahaluttomuus, keskittymiskyvyn puute, univaikeudet, painajaiset, ns. pakkotoiminnat, jännitys, päänsärky eli kaikkea mahdillista näistä voi kokea jos on masentunut. Tietysti myös lääkityksen sivuvaikutuksia nuo voi olla, en tiedä? joillakin viel itkuherkkyys, paniikki, eristäytyminen ja yleensäkin toimintakyky kaikis arkiasiois tosi huono, ei jaksa siivota, peseytyä kunnolla, vaan sillai pakonomaisesti tekee noita välttämättömämpiä asioita.
itkemään, vaikka oli henkisesti paha olo. Söin paljon, vähän kuin "suruuni". Nukuin myös paljon, vaikkakin aamuyöstä valvoin "tuskaisena".
Masennus aiheutti ensin migreeniä ja sitten puhkaisi piilevän epilepsian.
Nyt paniikkihäiriötä, itkuherkkyyttä, ylävatsakipuja, vatsantoiminnan häiriöitä (vuorotellen ummetusta ja ripulia), ihottumaa, ylensyöntiä, aamuyön unettomuutta jne.
Onko sulla tutkittu kilpirauhanen? Tommonen oireilu saattaisi johtua kroonisesta kilpirauhasen tulehduksesta.
Kilpirauhanen on tutkittu- ok. Kaikkea mahdollista muutakin on tutkittu, koska oon ollut terveydenhoitajilla/lääkäreillä jatkuvasti. Lopulta tehtiin yksi löydös eli olen SS-A-positiivinen. Oireet ja löydös viittaavat selvästi Sjögrenin syndroomaan. Reumapolille odotan pääsyä.
Niin.. Masennus on kehittynyt mulle pikku hiljaa kymmenen vuoden aikana. En ollut tajunnutkaan sitä!!! Tuli kipeä avioero, menetin pitkäaikaisen työpaikkani ja jäin työttömäksi, jouduin vaihtamaan kaupunkia päästäkseni töihin, olin yksinäinen, äitini kuoli, palasin omaan kotikaupunkiini saadessani töitä täältä, Hyvin Rakas siskoni kuoli parin vuoden taistelun jälkeen syöpää vastaa, iski työpaikkauupumus. Sitten en olekaan enää päässyt montusta ylös. Täällä ollaan ja odotellaan psykoterapiaan pääsyä. Muu ei enää auta...
ensin muistan kun olin aina väsynyt, nukuin vaan.
Mainitsin siitä lääkärille.Sitä jatkui vuosia, sairastuin diab2-välillä..olin ihan poikki.Voimat oli vähissä..en jaksanut mitään.Vuosien päästäalkoi henkinenkin puoli murtua,,aloin itkeskellä jne.Nyt voimavarat palanneet jonkun verran.Liikunta on henkireikä ns.Syön lääkettä.
monta kertaa päivässä.kuulo häiriöitä esim.joku kertoo jotain niin ei hetken päästä enää muista mitä toinen puhui,tavarat kadoksissa vaikka todellisuudessa ne on paikoillaan,hommat jää puolitiehen kaikki jää kesken.
muisti, kuulo ja näköhäiriöitä ja rankkaa väsymistä. Kärsimättömyyttä ja äreyttä kun voimat poissa ja asioita ei jaksa hoitaa. Hengenahdistusta, sydämen tykytystä, puutumista, pistelyä, huimausta, vatsaoireita, univaikeuksia. Saamattomutta,aloitekyvyttömyyttä, yliaktiivisuutta ja täydellistä mielenkiinnon puutetta. Eikä tässä vielä kaikki.. mutta oireet eivät ole olleet onneksi aina samanaikaan ja jotenkin olen suurimman osan aikaa sinnitellyt (näytellyt?) välttävästi, paitsi kun silloin kun meni yli.