Miksi enää vaaleja?

Jos eduskunta menee perjantaina hyväksymään EU:n perustuslain ja hyväksyy samalla sen tosiasian, että EU:sta tulee yksi valtio, niin meillä ei ole mitään sananvaltaa maamme sisäisiin asioihin sen jälkeen.

Mitä painaa 5 miljoonaa verrattuna yli 200 miljoonaan keskieurooppalaiseen verrattuna. Tulemme aivan saletisti ylikävellyiksi niin uraani, kuin vesiasioissa.

Vuoden 2007 eduskuntavaaleissa olemme Itsenäisyyspuolueen ja muiden maamme itsenäisyyden palauttamisen kannalla olevien puolueiden kanssa pyrkimässä eduskuntaan. Olemme selvästi Suomen Eu-jäsenyyttä vastaan oleva puolue.

Seuratkaa tilannetta ja muistakaa äänestää kaikin puolin puhtaan Suomen puolesta.

Vanhasen veto painostaa perustuslaki ennen vaaleja hyväksyttäväksi osoittaa jo pelkoa vuoden päässä odottavasta muutoksesta.
7176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Seurataanpa gallupeja, mitä tapahtuu kansalaisten luottamukselle eduskuntaan ja pääministeriin tämän jälkeen.

Saattaa heijastua ensi vuoden vaaleihinkin. Loppuvuosi EU-puheenjohtajuuden merkeissä takaa, että hallituksemme EU-nuoleskelu ei ainakaan vähene.

Äänestä
  • Älkää ihmeessä uskoko galluppeihin, vaan omaantuntoonne. Galluppeja voidaan tehtailla missä huvittaa. Jos otanta tehdään kokoomuslaisten kesäpäiviltä, tai Savonlinnan torilta, tai työttömien keskeltä saadaan aina mieleinen tulos.

    Hyvä esimerkki tilastonumeroiden käytöstä on Sauli Niinistö, joka sanoi EU- parlamenttivaalien jälkeen, että EU:n kannatus on lisääntynyt. Äänestysprosentti taisi olla noin 26-29%. Mihin tämä lausunto perustui?

    Tapasin erään kansanedustajan taannoin ja hän sanoi, että suuret puolueet eivät laske antamatonta ääntä vastustukseksi, vaan se on antamaton ääni, eikä sillä ole heille merkitystä. Pitää mennä äänestämään pienten puolueiden ehdokkaita, jotka eivät ole sotkeutuneet mihinkään lahjus asioihin.

    Tiesittekö, että Suomessa saa lahjoa kansanedustajan, mutta ketään muuta ei. Ollaanpa kovin korruptiovapaa maa. Eu antoi siitä huomautuksen ja RKP ilmaisi edellisissä eduskuntavaaleissa, että kansanedustajien lahjonnan kieltäminen vaikeuttaisi vaalirahoitusta. Tästä voi jokainen tehdä haluamansa johtopäätökset.

    Äänestä

  • Sekoomuksen mielestä Vanhanen nuoleskelee jo nyt liian vähän EU:ta ja Yhdysvaltoja. Eikä vieläkään olla tarpeeksi NATO:n ytimessä.

    Äänestä

  • Lipstikka kirjoitti:

    Sekoomuksen mielestä Vanhanen nuoleskelee jo nyt liian vähän EU:ta ja Yhdysvaltoja. Eikä vieläkään olla tarpeeksi NATO:n ytimessä.

    Kokoomuslaiset näyttävät nykyään mallia naton ahterinlipittämisestä. Sitten vasta kun kiiltonahkakenkien korkolaput vilahtavat Naton ahnaaseen ahteriin ovat he tyytyväisiä.

    Äänestä

on PIENI juttu, entisten aikojen jatkuviin devalvaatioihin verrattuna. Lisäksi suomalaiset saivat myös valitusoikeuden, ettei kotimafia putsaa meitä mennen tullen. Viime devalvaatiossa maksoin 40% vaivalla kokoon saamastani omaisuudestani, se ei enää toistu. Kiitos EU:n. Täällä netissä pikkujengi kähisee kaikenmaailman marginaalisista asioista, eikä tajua kokonaisuutta.

Äänestä
  • Onko kokonaisuutesi tuo paljon puhuttu globalisaatio? Tiedätkö, mitkä riskit on olemassa halvassa korkotasossa? Mitkä ovat marginaaliset asiat,joista ihmiset valittavat? Juuri nämä henkilöt ja EU-mitä kiität ovat pohjimmiltaan Suomen edellisen syöksykierteen takana.

    Miten kävi idänkaupalle? Kuka avasi ovet kansainvälisille pörssikeinottelijoille? Kuka vei yritysjohtajat Kiinaan pohjustamaan yritysten ulosmarssia? Jos nämä ovat mielestäsi marginaaliasioita täytyy sinun olla todella rikas ja isokenkäinen, ellei jotenkin kosketa.

    Äänestä

Tulevissakin eduskuntavaaleissa valitaan vain yhdelle aina Suomen hallituksessa olevalle puolueelle uudet hallituskumppanit.

Fiksut äänestäjät tiedostavat pelleilyn ja jäävät kotiin.

Ei ole mitään mieltä äänestää systeemissä,jossa yksi ja sama puolue on aina hallituksessa vaalien lopputuloksesta riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksi Suomalainen kirjoitti:

Jos eduskunta menee perjantaina hyväksymään EU:n perustuslain ja hyväksyy samalla sen tosiasian, että EU:sta tulee yksi valtio, niin meillä ei ole mitään sananvaltaa maamme sisäisiin asioihin sen jälkeen.

Mitä painaa 5 miljoonaa verrattuna yli 200 miljoonaan keskieurooppalaiseen verrattuna. Tulemme aivan saletisti ylikävellyiksi niin uraani, kuin vesiasioissa.

Vuoden 2007 eduskuntavaaleissa olemme Itsenäisyyspuolueen ja muiden maamme itsenäisyyden palauttamisen kannalla olevien puolueiden kanssa pyrkimässä eduskuntaan. Olemme selvästi Suomen Eu-jäsenyyttä vastaan oleva puolue.

Seuratkaa tilannetta ja muistakaa äänestää kaikin puolin puhtaan Suomen puolesta.

Vanhasen veto painostaa perustuslaki ennen vaaleja hyväksyttäväksi osoittaa jo pelkoa vuoden päässä odottavasta muutoksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu