ulkomaille

Tietääkö kukaan paljonko voisi hankkia ulkomailla hevosenhoitajana. Lähinnä maat jotka kiinnostavat ovat jotain Ranska, Italia ja miksei Espanja. Saavatko hoitajat esim. päivärahaa, onko työ rankkaa? Onko kellään mitään kokemusta?
1393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ihan perus-hevosenhoitaja ei kovin kummoista palkkaa saa. Italialainen hevosenhoitaja tienaa 400-1000 euroa kuussa, tyònkuvasta ja tyòajoista riippuen. Tyò on fyysisesti melkoisen rankkaa ja aikataulut hektiset, lisàksi tyòpàivàn pituus on helposti 10 tuntia.

Itsellàni ei ole hevosenhoitajan hommista omaa kokemusta, mutta olen tyòskennellyt ratsuttaja-valmentajana jo vuosia Italiassa (jossa asun avioliitossa sisilialaisen miehen kanssa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


töihin kirjoitti:

Tietääkö kukaan paljonko voisi hankkia ulkomailla hevosenhoitajana. Lähinnä maat jotka kiinnostavat ovat jotain Ranska, Italia ja miksei Espanja. Saavatko hoitajat esim. päivärahaa, onko työ rankkaa? Onko kellään mitään kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu