olosuhteiden pakosta pitää vaihtaa elisan kaapelimodeemi elisan adsl:ään.
toimiiko adsl-liittymässä portissa 80 oleva http-palvelin samaan tapaan kuin kaapelimodeemiliittymässä, vai suodattaako elisa jotenkin saapuvaa liikennettä?
tiedän kyllä, että palvelimen pitäminen on kiellettyä, mutta käytän sitä tarkoitukseen että kännykällä ohjaan tietokonetta.
eli jos se teknisesti ottaen toimii, niin laitan sen pystyyn vaikka olisi kiellettyäkin. jos taas ei toimi, niin joutuu vaihtamaan toiseen operaattoriin..
toimiiko http-palvelin
adsl-liittymässä?
4
758
Vastaukset
- se sillä...
...
- jiibee.
Elisalla palvelimen pito on kiellettyä?
- on kielletty
http://www.elisa.fi/laajakaista/tuotteet/adsl/ukk/
Voinko laittaa Elisa ADSL-liittymään palvelimen?
Et voi.
- työtön_häviäjä
Niin, ei ole suunniteltu käytettäväksi palvelinkäyttöön -mikä tarkoittaa sitä että siinä käytössä upstream-kaistan olisi hyvä olla korkeampi.
Jos nopeudella ei ole niin väliä, vaan vain toiminnallisuudella niin kulkeeko liikenne 80/443 portteihin ulkoa sisään päin, eli onko portteja blokattu?
Entäs mobiililaajakaistoilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant879709Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497659Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495152HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,522773Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m552479