Olin äsken lenkillä koiran kanssa ja tielle osui ruokailu puuhissa ollut hirvi, eikä tuntunut olevan kiire mihinkään, vaikka olimme parin metrin päässä. Koira haukkui hirveä jo kauempaa eikä hirvi reagoinut mitenkään.
Jatkoimme matkaa ja jonkun ajan kuluttua huomasin, että hirvi olikin seurannut meitä. Pelästyin ja lähdin vaistomaisesti juoksemaan ja hirvi tietysti kesti kevyesti kannassa. Pysähdyin ja katselimme hetken toisiamme, Hirvi luimisteli korvia ja kuolaa valui nenästä. Mieleen tuli, että se hyökkää ja kiipesin kiven päälle.
Hirvi meni kauemmas katselemaan ja jatkoin matkaani mutta hirvi seurasi meitä edelleen jolloin käännyin ympäri ja lähdin takaisin tulosuuntaan, koska tiellä oli mopoilijoita jotka olivat myös pysähtyneet eikä hirvi enää lähtenyt peräämme. Luulen, että otus oli viime vuotinen vasa. Eikö käytös vaikuta epänormaalilta?
voiko hirvi hyökätä?
lenkkeilijä
3
1355
Vastaukset
- syy
se oli puuttees
Vasojaan puolustavat naaraat,toiset hyökkäävät toisia herkemmin.Syksyllä kannattaa varoa valtasonneja,saattavat seurailla jopa hyökkäillä.Jos iänmääritys oikein,luultavasti emän vasta pois ajama ylivuotinen hämillään,seurankipeänä seuraili tai oli kiinnostunut koirastasi.
- Artzi<
Joo mut kyl hyvin epätodennäköstä et hyökkää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196196Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625131SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun664256SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt973831Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123611Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203168SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352489Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat662232Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val261591