pihanlämmitys maalämmöllä

piha

suunnitelmissa lämmittää piha-aluetta maalämmöllä.Lämmitys sulanapitoon ja liukkauden torjuntaan alan.500m2.Tuleeko hyvä yhdellä piirillä vai tarvitaanko useampia.Maalämpöpumppu vain tähän tarkoitukseen.

7

4861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämmittää

      Voisihan lämmittää taivastakin vaikkapa aurinkolämmöllä!

      • tapahtuu

        niin taitaa tapahtua että auringo on elämisen ehto lämmittää meitä ja muita toivotaan että pelaa jatkossakin .


    • joku vaan

      Toimimaan mielestäni.
      Ensiksi tarvitset melkein 2000m putkea että edes teoriassa toimisi, ja taitaa olla tuo vesi aika kylmää pumpulle takaisin tullessa sellaisen lenkin jälkeen. Mielenkiintoinen ajatus tosin.
      Mitenkähän yksi piiri siellä kaivossa lämmittämässä "itseään" toimisi?

    • energia loppuu

      Kyllä niitä pihoja on vaan parasta lämmittää aurinkolämmöllä. Automatiikka kytkee sen päälle Maalis-Huhtikuussa.

    • raksaaja--sh

      arveleisin että pihasi pysyy sulana pelkän keruuliuoksen kierrätyksellä.

      Eli hanki pelkkä lämpökaivo & kierrätä kiertovesipumpulla liuosta pihan alla oleviin lämmitysputkiin siloin kun on tarvis.

    • Anonyymi

      Mitoitusteho onm 300W/ neliömetri, siitä voi laskea tehontarpeen joka on tapauksessasi 150kW.
      Sähköllä toteutettuna ehkä hieman arvokas käyttää,...🤪

    • Anonyymi

      Jos vaikka tontin ( sulatettavan pihan ) läheisyydessä on vaikkapa järvi tai joki . niin putket sinne ja kiertämään pitkin pihaa. Saman metrimäärän kun laittaa järveen ja pihaan niin tuskin jäätyy kovillakaan pakkasilla. Varmuudeksi voi laittaa glykolin siihen piiriin.
      Toimisiko tuo ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe